Recenzja Philips Hue Play HDMI Sync Box i współpraca w SmartThings

Jedną z najciekawszych funkcji telewizorów Philipsa jest system doświetlania Ambilight. Dzięki niemu możemy grać światłem Philips Hue w naszym pomieszczeniu, zależnie od wyświetlanego obrazu w naszym TV. W optyczny sposób powiększa obraz i pozwala doświadczyć efektów sali kinowej w domowym zaciszu. Z zazdrością mogliśmy patrzeć jak posiadacze telewizorów Philips cieszą się tym doświadczeniem. Na szczęście powstał Philips Hue Play HDMI Sync Box, który pozwala się podzielić tym doświadczeniem z innymi markami telewizorów, a w naszym wypadku z TV Samsunga. Bardzo się ucieszyłem, kiedy dotarł do mnie na testy. I o ile nazwa tego urządzenia nie porywa, jest za długa, to jego możliwości już zdecydowanie to robią.

Philips Hue Play HDMI Sync Box, co to właściwie jest ?

Jest to niewielka przystawka pod telewizor o wymiarach 9,9 x 18,2 x 2,3 cm, które pozwala na synchronizację obrazu na naszym telewizorze z oświetleniem. Największym plusem tego rozwiązania jest, że zadziała z niemal każdym telewizorem i zewnętrznym urządzeniem posiadającymi HDMI. To, co niektóre telewizory Philipsa są w stanie zrobić dzięki wbudowanym podzespołom i oprogramowaniu, tutaj wyciągnięte jest na zewnątrz. Co w naszym wypadku jest drobnym minusem, zajmującym kolejną przestrzeń w okolicach naszego telewizora. Producent postarał się o zastosowanie HDMI 2.0b, co umożliwia transmitowanego obrazu 4K przy 60 Hz z obsługą HDR10+ i Dolby Vision. Mamy dostępne aż 4 porty HDMI co pozwala podpiąć np. konsolę, odtwarzacz Blu-ray. Przełączanie między źródłami jest błyskawiczne. Nie zauważyłem również, żadnego spadku jakości obrazu.

Pamiętaj ! Należy tutaj zaznaczyć, żeby Hue Play HDMI Sync Box zadziałał, musimy mieć zewnętrzne źródło treści. Jeśli korzystamy, więc z aplikacji SmartTV np. YouTube, Netflix. Obraz nie jest wysyłany do Sync Boxa. Rozwiązaniem tego problemu jest oczywiście odpalenie np. na konsoli tych aplikacji.

Oglądanie, wyłączanie świateł

Box obsługuje interfejs HDMI CEC ale nie zawsze jest to wystarczające. Problem rozwiązała opcja w aplikacji Hue, czyli wykrywanie stanu zasilania z wykorzystaniem połączenia USB. Tak, wystarczyło podłączyć kabel USB pomiędzy Sync Boxem a TV i wszystko zaczęło działać. Sync Box obsługuje także zwykłe piloty telewizyjne na podczerwień oraz uniwersalnego pilota Harmony. W aplikacji mobilnej Hue Sync możesz skonfigurować swoje urządzenie tak, aby reagowało na dowolny przycisk na pilocie, co pozwala sterować nim bezpośrednio.

Hue Play HDMI Sync Box może sterować do 10 światłami, wszystkimi tymi dostępnymi dla nas w aplikacji Hue. Tworząc obszary rozrywki rozmieszczamy poszczególne światła względem umiejscowienia naszego ekranu telewizora. Tutaj pojawia się minus, bo względnie prosta konfiguracja jest realizowana w aplikacji Hue Sync, a inne opcja np. obszary rozrywki zmieniane są w aplikacji Hue. Powoduje to mały bałagan w szukaniu ustawień i trochę burzy komfort użytkowania.

Po zakończeniu seansu i wyłączeniu TV. Nasze światła w salonie mogą przejść w jedną ze wcześniej ustawionych scen. Rozpoczynając oglądanie wszystkie światła w pokoju stają się światłami telewizyjnymi, a po wyłączeniu telewizora np. światła za telewizorem gasną, natomiast główne oświetlenie pokoju zostaje nadal włączone. Szczególnie pomocne w naszym rozbudowanym ekosystemie SmartThings.

Gra świateł pod według swojego uznania

Aplikacja Hue Sync obsługuje 4 tryby intensywności zmiany efektów świetlnych i dodatkowo mamy suwak jasności oświetlenia. W zależności od tego, gdzie ulokujecie lampy i jak bardzo lubicie dodatkowe światła oraz ich dynamikę zmian. Nie dla każdego najwyższa intensywność zmian świateł będzie komfortowa. Inną ustawimy dla seansu z dziadkami a jeszcze inną dla nas samych kiedy będziemy oglądać film akcji. Tutaj również sprawdzi się opcja wiecznego podświetlenia. Aktywacja tej opcji sprawia, że lampy nigdy nie gasną, nawet jeśli na ekranie występują same czernie.

Posiadamy również tryby takie jak Muzyka, Wideo i Gra możemy ustawić inne wartości tych parametrów dla każdego z osobna. Uruchamiając konsolę możemy mieć najwyższą ustawioną intensywność i jasność. Niestety tutaj mamy kolejną wadę nie da się niestety przypisać konkretnego trybu do konkretnego urządzenia/wejścia HDMI. Pomimo wcześniejszego ustawiania nazw portów. Jeśli więc włączymy tryb Wideo z jego ustawieniami, to nawet po włączeniu konsoli będzie on aktywny – trzeba go niestety zmienić ręcznie.

Najnowsza aktualizacja oprogramowania dodaje do urządzenia Philips Hue Play HDMI Sync Box funkcję sterowania głosem. Na początku w angielskiej wersji językowej, a z czasem pojawi się pewnie obsługa innych języków. Pozwala ona użytkownikom na włączanie i wyłączanie urządzenia i synchronizację oświetlenia, przełączanie pomiędzy trybami muzyki, gier i filmów, a nawet zmienianie kanałów HDMI, za pomocą poleceń głosowych. Obsługiwana jest Alexa, Asystent Google lub Siri.

Instalacja

Rozstawienie sprzętu jest banalnie proste: podłączamy do jednego z czterech portów HDMI, dekoder, konsolę albo inną przystawkę. Potem pozostaje nam już tylko podłączyć samego Sync Boxa do TV i skonfigurować cały system w aplikacji. Zainstaluj aplikację Philips Hue Sync i postępuj zgodnie ze wskazówkami. Jeśli po uruchomieniu zaświeci się dioda na inny kolor niż niebieski, będzie konieczne zresetowanie urządzenia. Dodatkowo należy jeszcze połączyć Sync Boxa z mostkiem, który posiadamy. Kilka screenów z konfiguracji poniżej.

Po skonfigurowaniu, zajmijmy się teraz aplikacją Hue. Gdzie w ustawieniach znajdziemy opcję „Obszary rozrywkowe”. Stwórzmy nowy obszar dla naszego salonu. Wybierzmy światła będące w naszym dużym pokoju, należy się upewnić czy wszystkie są zasilane tym czasie. Kolejno pojawia nam się możliwość ustawienia świateł względem ekranu telewizora, dodatkowo po kliknięciu na lampę mamy możliwość identyfikacji (zaświeci się), po czym możemy ustawić wysokość od podłogi. W utworzonym już obszarze rozrywki, który nazwaliśmy „Salon”. Klikając w niego, możemy ustawić zachowanie się lamp po zakończeniu synchronizacji. Polecam opcję „Ostatni stan”. Opisywaną już wyżej. Na koniec wróćmy do aplikacji Sync Box i ustawmy jakim obszarem będzie sterować urządzenie. Kilka screenów z konfiguracji poniżej.

Widzę tutaj jeszcze jedną wadę, chyba że nie znalazłem jej w ustawieniach aplikacji. Chodzi o ustawienia czasowe kiedy Sync Box ma rozpoczynać synchronizację świateł, chciałbym aby światła w salonie nie grały o poranku kiedy świeci ostre światło. Uruchamianie synchronizacji w mojej opinii powinno być aktywowane chwilkę przed zachodem słońca.

Współpraca z SmartThings

Zacznijmy pod wyjaśnienia co i jak połączyłem. W salonie umieszczone są Hue Play HDMI Sync Box, dwie lampy Hue Play, za ekranem telewizora. Dodatkowo w prawym koncie salonu stoi lampa podłogowa Signe a za kanapą mała lampka Hue GO. Całość została skonfigurowana w aplikacji Hue w obszarze rozrywki powyżej.

Wyjaśnić trzeba Sync Boxa nie zobaczmy w aplikacji SmartThings. Szkoda mogłaby się chociaż pojawiać opcja włączenia/wyłączenia synchronizacji (choćby przez IFTTT). Trzeba również zaznaczyć , kiedy uruchomiona jest synchronizacja nie ma możliwości sterowania światłami z poziomu SmartThings, jak i Hue. Jeśli tylko znudzą nam się efekty świetlne i wyłączmy synchronizację, możemy ponownie zastosować nasze sceny świetlne, wywoływane np. z pilota bądź aplikacji SmartThings.

 • Plusy
  • fantastyczne efekty
  • łatwa konfiguracja
  • brak opóźnień podczas oglądania filmów i grania
  • zadziała z każdym TV
  • możliwość podłączenia do 10 źródeł oświetlenia Hue (wrzućmy do zalet, rzadko się zdarzy, że ktoś z was będzie mieć ich więcej)
 • Minusy:
  • nie zadziała z aplikacjami z naszego telewizora
  • dwie aplikacje, można się pogubić w ustawieniach
  • bardzo pochowane opcję i za każdym razem ich zmiana ręczna
  • kolejne kable z tyłu telewizora
  • duże koszty zakupu
  • szkoda, że nie widać w SmartThings Sync Boxa

Gdzie zakupić ?

Hue Play HDMI Sync Box kosztuje od około 950 do 1150 zł. Sporo! Jeśli zaczynamy dopiero zabawę z oświetlaniem, bądź nie posiadamy świateł kolorowych Hue White and color ambiance. Musimy doliczyć koszty mostka ok. 200 zł oraz lamp np. Hue Play koszt ok 500 zł. Wychodzi już cena bliska 2 tysiącom. Zawartość zestawu to Sync Box, zasilacz z miejscem na dwie lampy Hue Play, kabel HDMI.

Na pocieszenie jeśli chodzi o graczy PC, którzy są uzyskać ten fantastyczny efekt za swoimi monitorami. Jest dobra wiadomość, nie potrzebujecie Sync Boxa. Wystarczy aplikacja na Windows – spełniająca jego rolę. 😉

6 myśli w temacie “Recenzja Philips Hue Play HDMI Sync Box i współpraca w SmartThings

 1. A jak wypada sync box z podlaczeniem z soundbarem z dolby atmos oraz nvidia shield, chcialbym to jakos podlaczyc aby ogladajac film poprzez nvidie bede mogl cieszyc oko dolby vision oraz efektami ambilight ale rowniez slyszec atmosa. Czy da sie to jakos polaczyc z tv sony bravia z hdmi earc?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s