Co to jest Internet rzeczy i inteligentny dom ?

Geneza

Podstawę koncepcji „Internetu rzeczy” po raz pierwszy sformułował brytyjski przedsiębiorca i twórca startupów – Kevin Ashton, ekspert w dziedzinie innowacji cyfrowych. W 1999 roku opisał on system, w którym otaczające nas urządzenia zaczną się komunikować z otaczającym nas światem (wymieniać ze sobą dane) za pomocą czujników zainstalowanych w tychże sprzętach codziennego użytku.

W praktyce koncepcja ta zaczęła być realizowana 10 lat później, kiedy to ilość urządzeń podłączonych do Internetu przekroczyła liczbę ludności na świecie. Ten moment jest określany jako realny początek realizowania koncepcji Internetu rzeczy, jak i inteligentnego domu. Obecnie szacuje się, że do 2022 roku w typowym gospodarstwie domowym będzie aż 500 urządzeń wpiętych do Internetu. Na chwilę obecną nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić aż tak dużej liczby urządzeń w naszym domu. Przykładem startupów, które mogą zrealizować tą wizję, jest firma „Click and Grow”, produkująca inteligentne doniczki, które informują o braku wody dla rośliny.

Internet rzeczy

Internet rzeczy, bądź też „Internet przedmiotów”, z angielskiego „Internet of Things” w skrócie „IoT”. Jak podaje Wikipedia: „[…] to koncepcja, wedle której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem instalacji elektrycznej inteligentnej lub sieci komputerowej. Do tego typu przedmiotów zaliczają się między innymi urządzenia gospodarstwa domowego, artykuły oświetleniowe i grzewcze, urządzenia noszone.”.

Obecnie nie jest używane jedno precyzyjne określenie na pojawiający się trend. Za to uznaje się, że „Internet rzeczy” to zaawansowana sieć przedmiotów połączonych ze sobą za pośrednictwem Internetu, która pozwala na wzajemne powiązania między urządzeniami w dowolnym miejscu na świecie, zapewniając korzyści z podłączenia do sieci w wielu aspektach życia człowieka. Internet rzeczy odegra znaczną rolę w IV rewolucji przemysłowej.

Podstawowym celem „Internet of Things” jest stworzenie inteligentnych przestrzeni, tj. inteligentnych miast, transportu, produktów, budynków, systemów energetycznych, systemów zdrowia czy właśnie inteligentnego domu.

Inteligentny dom

Inteligentny dom jest to budynek zaawansowany technicznie, w którym zainstalowano czujniki i detektory oraz zintegrowany system zarządzania z możliwością dodania do całego systemu również coraz to bardziej zautomatyzowanego sprzętu RTV i AGD. Dzięki uzyskiwanym na bieżąco informacjom dom może zareagować na zmiany, co prowadzi do maksymalizacji funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa, minimalizacji kosztów eksploatacji i modernizacji oraz ograniczenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Dzięki zebranym informacją z czujników rozmieszczonych w budynku system zarządzania domem może reagować na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz, co ma prowadzić do wielu zalet życia takim obiekcie.

Pierwszą próbą stworzenia inteligentnego domu był projekt „Push-Button Manor” – domu przyszłości, autorstwa Emila Mathiasa w amerykańskim mieście Jackson. W 1950 roku projekt doczekał się artykułu a swój temat w piśmie naukowym „Popular Mechanics”. Dom posiadł takie udogodnienia jak alarm garażowy, automatyczne rolety i czujniki ognia. Koleją próbą stworzenia i zaprezentowania przyszłości był dom „Monsanto” z 1957 roku. Powstał on w Disneylandzie w Kalifornii. Posiadał np. regulację półek do wzrostu domowników, myjkę do naczyń oraz urządzenia codziennego użytku takie jak: elektryczna golarka, elektryczna szczoteczka do zębów i mikrofalówka. Kolejnym eksperymentem jest zarys inteligentnego domu zaprezentowany przez Microsoft w 1999 roku. Szczycił się on zaawansowaną integracją z użytkownikami oraz komunikacją. Ta wersja domu pokazała, co już teraz możemy robić za pomocą smartphone.

Inteligentny dom może zawierać:

 • Sterowanie oświetleniem (włączenie, wyłączanie światła).
  • Tworzenie tzw. scenerii świetlnych – na żądanie połączone źródła światła mogą zmienić kolor i poziom natężenia, tworząc pewien nastrój w pomieszczeniu.
 • Sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją, wentylacją mieszkania.
  • Dynamiczne sterowanie ogrzewaniem ma za zadanie ograniczenie zużywania ciepła i zmniejszyć koszty eksploatacji domu.
 • Sterowanie podlewaniem ogródka.
  • Systemy nawadniania dają możliwość dobrej pielęgnacji ogródka, automatyczne podlewania o danej godzinie sprzyja roślinom i oszczędza czas. W krajach w klimatach podrównikowych są podstawą dbania o otoczenie domu.
 • Monitorowanie wideo (podgląd)
  • Pozwala reagować w sytuacji zagrożenia – na przykład po wypadku lub zbyt długim pobycie w jednym miejscu osób starszych, bądź też sprawdzić, co się dzieje z naszym psem pod naszą nieobecność.
 • Kontrola instalacji gazowej, wodnej, elektrycznej, czy jakości powietrza w pomieszczeniu.
  • Tutaj największym plusem jest ograniczenie kosztów w domowym budżecie. Ale również np. możliwość odcięcia wody czy elektryczności w skrajnych wypadkach wybuchu pożaru może uratować życie mieszkańców.
 • Systemem alarmowym: zamykanie, otwieranie drzwi i okien.
  • Mają zwiększyć bezpieczeństwo domowników.
 • Podnoszenie, opuszczanie rolet czy zasłon oraz sterowanie bramami garażowymi.
  • Proste mechanizmy zaoszczędzające czas, np. zaprogramowanie rolet, które od razu w godzinę zajścia słońca mogą opuszczać się i chronić prywatność domowników.
 • Sterowanie sprzętem RTV i AGD
  • Ma ułatwić zarządzanie, sterowanie coraz to większą ilością sprzętu elektrycznego w domu.
 • Symulacja obecności
  • Ochrona naszego domu podczas naszej nieobecności. Wiele kradzieży w domach jednorodzinnych dokonywane jest po wcześniejszej obserwacji. Większość złodziei porzuca plan obrabowania domu przy najmniejszym podejrzeniu istnienia systemu bezpieczeństwa.

Rodzaje systemów

Rozwiązania inteligentnego domu można podzielić ze względu na ilość funkcji, jakie mogą pełnić, kiedy zostaną wyposażone w moduły.

 • Systemy pełne – dają możliwość pełnej swobody w użyciu dużej liczby czujników, np. system marki FIBARO, czy środowisko Samsung SmartThings.
 • Systemy częściowe – skupiające się na wspieraniu tylko jednego rozwiązania. Przykładem może być sterowanie oświetleniem, np. Philips Hue, czy Nest.
 • Pojedyncze akcesoria – skupiające jedno urządzenie bądź ich gamę, bez możliwości poszerzenia systemu. Przykładem mogą być głośniki wyposażone w asystentów głowowych, np. Amazon Echo i Google Home.

Dla innych kluczowym czynnikiem w wyborze systemu będzie współpraca z ekosystemem danego większego producenta sprzętu, z którego korzystają jego produkty. Takim przekładem ekosystemów są np. HomeKit czy SmartThings. Smart Home zawsze rozpalało wyobraźnię, niestety, refleksja o kosztach wprowadzenia czujników często studziła ten zapał. Obecnie należy zwrócić uwagę, że inteligentny dom jest już w zasięgu przeciętnego konsumenta. Ceny startowe podstawowych pakietów czujników zaczynają się już od 600 zł.  W takim komplecie czujników i centrali można znaleźć: czujnik otwarcia/zamknięcia (okien, drzwi), czujnik temperatury i wilgotności, ruchu, oraz pilot zdalnego sterowania.

52 myśli w temacie “Co to jest Internet rzeczy i inteligentny dom ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s