Wzrost na europejskim rynku pomp ciepła to szansa dla Samsung, którą zapewnia, że wykorzysta

W miarę jak zmienia się krajobraz energetyczny Europy, oferta pomp ciepła firmy Samsung Electronics nieustannie wprowadza innowacje w sposobie ogrzewania europejskich domów. Rynek pomp ciepła szybko rośnie: Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) odnotowała 11% globalny wzrost sprzedaży pomp ciepła w latach 2021-2022, szczególnie w Europie, przy 49% wzroście sprzedaży pomp ciepła typu powietrze-woda.

Jest to po części reakcja na kryzys energetyczny w Europie, zwiększający pilną potrzebę znalezienia alternatywy dla kotłów na paliwa kopalne, a także rządowe cele dekarbonizacji oraz coraz większą świadomość społeczeństwa w zakresie ich wpływu na środowisko. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez IEA, pompy ciepła mogą zmniejszyć emisję CO2 o pół miliarda ton do 2030 r., zastępując kotły na paliwa kopalne.

▲ (od lewej) Cicha pompa ciepła Samsung EHS Mono HT i model zainstalowany w domu w Winchester w Wielkiej Brytanii

Na przykład sektor ciepłowniczy odpowiada za prawie jedną trzecią rocznego śladu węglowego Wielkiej Brytanii. Rząd Wielkiej Brytanii przedstawił jasny plan dekarbonizacji, który zakłada zainstalowanie 600 000 pomp ciepła do 2028 roku.

Aby wesprzeć ten wzrost, sektor musi przyspieszyć postępy, aby zmienić postrzeganie w kierunku ogrzewania niskoemisyjnego i zwiększyć liczbę instalacji. Jednak obecnie brakuje wyszkolonych techników, aby poradzić sobie z tym wzrostem popytu. Niedawne ogłoszenia rządu Wielkiej Brytanii dotyczące wsparcia szkoleń z zakresu pomp ciepła są pozytywnym sygnałem w branży, która rozwija się szybko z miesiąca na miesiąc, jednak potrzebne są dalsze postępy. Istnieje pilna potrzeba stworzenia większej, bardziej zróżnicowanej siły roboczej. Na przykład kobiety stanowią zaledwie 2% branży ciepłowniczej w Wielkiej Brytanii.

Samsung Climate Solutions UK pracuje nad tym, jak kobiety w zespole Climate Solutions i poza nim napędzają rozwój biznesu i zmiany w branży. Aimee Holloran niedawno dołączyła do zespołu Samsung Climate Solutions jako Business Development Manager ds. pomp ciepła. Rozpoczęła swoją drogę od praktyk hydraulika, uzyskując Krajowe Kwalifikacje Zawodowe (poziom 2 i 3) oraz zdobywając tytuł BBC Young Plumber of the Year w 2010 roku. Następnie przeszła do rozwoju sprzedaży i znalazła swoją prawdziwą pasję w niskoemisyjnym ogrzewaniu.

▲ Aimee Holloran, Business Development Manager w Samsung Climate Solutions UK

Opowiadając o swoim doświadczeniu w branży grzewczej, Holloran powiedziała: „Kiedy zajmowałam się narzędziami, często pytano mnie, czy potrafię podnieść kocioł lub zrobić to, co potrafią ludzie na moim kursie lub w zespole. Oczywiście, że mogę, ale wiele pracy zależy od techniki, a nie czystej siły, i każdy może się tego nauczyć.

„To wspaniała branża, w którą każdy może się zaangażować i nie ogranicza się to do kobiet” — kontynuowała. „W miarę rozwoju przemysłu odnawialnego i niskoemisyjnego istnieją ogromne możliwości rozwoju dla kobiet szukających celu w swojej pracy. Jedną z moich największych satysfakcji jest prowadzenie prezentacji szkoleniowych i prezentacji sprzedażowych, aby przekonać ludzi do tej niskoemisyjnej technologii”.

Podobnie Leah Robson, dyrektor zarządzająca Your Energy Your Way, niedochodowej firmy zajmującej się instalacją odnawialnych źródeł energii i pomp ciepła, współpracuje z firmą Samsung od ponad 10 lat. Jej historia jest wyjątkowa, ponieważ początkowo szkoliła się w IT, zanim po urodzeniu dzieci przeszła na odnawialne i niskoemisyjne instalacje grzewcze, realizując swoje pragnienie, by coś zmienić w łagodzeniu zmian klimatu. Teraz pracuje, aby zachęcić innych, zwłaszcza kobiety, do zrobienia tego samego.

▲ Leah Robson, dyrektor zarządzająca w Your Energy Your Way

„Założyłem Your Energy Your Way w 2018 roku specjalnie po to, aby przyciągnąć więcej kobiet do branży” – powiedział Robson. „Od tego czasu firma rozwinęła się organicznie, a obroty potroiły się od momentu jej powstania, a popyt na nasze usługi w zakresie instalacji i integracji pomp ciepła, fotowoltaiki słonecznej, energii słonecznej termicznej, akumulatorów i ładowania pojazdów elektrycznych wzrósł trzykrotnie”.

„W ostatnim roku nasza siła robocza powiększyła się do siedmiu, ale nasza zdolność do zaspokojenia zapotrzebowania na energię odnawialną i niskoemisyjne rozwiązania grzewcze jest nadal ograniczona przez jej wielkość” – kontynuowała. „W ramach tego pracujemy nad ustanowieniem programu staży dla kobiet, aby wspierać szkolenie i rozwój następnej fali techników. To naprawdę satysfakcjonująca praca, w której pracuje się ze wspaniałymi, pełnymi pasji ludźmi, którzy chcą zmienić sposób, w jaki ogrzewamy nasze domy”.

Aby poradzić sobie z kryzysem energetycznym w całej Europie, Samsung jest zdeterminowany, aby wyposażyć kobiety w umiejętności, które pozwolą im zostać technikami w branży pomp ciepła i wspierać organizacje takie jak Your Energy Your Way.

Źródło: Samsung Newsroom Global

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s