Trend Setter – grupuj i kontroluj urządzenia SmartThings

Ostatnio recenzując żarówki WiZ pojawił się pewien problem. Po wkręceniu ich do żyrandola i zgrupowaniu w aplikacji SmartThings, okazało się, że funkcja grupowania oświetlenia nie jest idealna. Mianowicie po dodaniu nie można sterować kolorem zgrupowanych świateł, możemy tylko włączyć/wyłączyć oraz ściemniać. Szukając rozwiązania tego problemu natknąłem się na SmartApp o nazwie Trend Setter.

Umożliwia ona łatwe sterowanie dużą grupą inteligentnych świateł czy przełączników za pomocą jednego wirtualnego kontrolera.

[UWAGA]: Obecnie platforma SmartThings przechodzi gruntowne zmiany, od 31 grudnia nie jest możliwe korzystanie ze SmartApps zaprogramowanych w języku Grovvy. Obsługa niniejszej SmartApps została wycofana z aplikacji SmartThings. Na chwilę obecną nie istnieje zamiennik, proszę o śledzenie bloga, będziemy informować o nowych usługach SmartThings.

Trend Setter

Trend Setter to aplikacja SmartApp do grupowania urządzeń w celu zsynchronizowanego sterowania przy użyciu wirtualnych przełączników, które działają jako kontroler i interfejs dla innych urządzeń w grupie. Obecnie istnieją 4 typy grup:

 • Przełącznik (Switch) – sterowanie grupą przełączników
 • Ściemniacz (Dimmer) – sterowanie grupą ściemniaczy
 • Światło (Color Temperature Light) – sterowanie uruchomieniem i poziomem ściemniacza
 • Kolorowe światło (Colorful Light) – sterowanie kolorem światła i poziomem ściemniacza
 • Kolorowe światło (Colorful Temperature Light) – sterowanie kolorem, poziomem ściemniacza oraz temperaturą barwową
 • Miernik mocy (Power Meter) – uśrednione całkowite zużycie energii dla grupy ze wskaźnikiem użycia (funkcja eksperymentalna)
 • Czujnik kontaktowy (Contact Sensor) – zbiorowy status zgrupowanych czujników otwarcia

Instrukcja dodawania SmartApps

Trend Setter znajduje się w zbiorach sklepu Community Installer. Jeśli jeszcze nie masz go zainstalowanego, pełen proces instalacji ukazaliśmy we wcześniejszym wpisie.

Aby skorzystać z darmowego sklepu ze SmartApps. Na ekranie głównym rozwijamy lewe menu, wybieramy SmartApps i wyszukujemy ST-Community-Installer. Po wejściu w aplikację klikamy Installer Home, zostaniemy przeniesieni do sklepu, gdzie możemy wybrać interesującą nas SmartApp. Wyszukujemy z listy Trend Setter autorstwa Kriskit. Na stronie głównej SmartApp, możemy się zapoznać z autorem i aktualną wersją aplikacji. Tutaj możemy zauważyć, że aplikacja składa się z niestandardowej SmartApps oraz niestandardowych programów obsługi urządzeń. Aby zainstalować cały pakiet programów, wystarczy kliknąć Install. Rozpocznie się proces instalacji, po zakończeniu ukaże się komunikat „Install Process Completed”. Oznacza to poprawną instalację pakietu Trend Setter. Klikamy Gotowe w prawym górnym rogu ekranu i ponownie Gotowe wychodząc ze sklepu.

Możliwości grupowania

Przyjrzyjmy się teraz możliwością grupowania. Aby stworzyć pierwszą grupę wchodzimy do SmartApps w aplikacji SmartThings. Klikamy Dodaj ( + ) i wybieramy z listy Trend Setter. Przy tworzeniu kolejnych grup wystarczy z listy zainstalowanych SmartApps kliknąć Trend Setter (nie jest konieczne jej kolejne dodawanie). Wchodząc do aplikacji ukaże się nam panel konfiguracji, aby stworzyć nową grupę klikamy Create Group. W pierwszej kolejności musimy wybrać typ grupy. Jak już wspomnieliśmy Trend Setter posiada 7 typów grup urządzeń. Stworzymy wirtualny przełącznik, klikamy Switch. Nadajemy imię nowej grupie, wybieramy urządzenia, klikając Switches i zatwierdzamy stukając Gotowe. Na koniec nadajemy nazwę wirtualnemu przełącznikowi w naszym wypadku będzie to „Grupa gniazdek” i klikamy Gotowe. W aplikacji utworzyła nam się pierwsza grupa, wychodząc z niej, należy kliknąć Gotowe. Przejdźmy do ekranu głównego aplikacji SmartThings, na dole w sekcji „Brak przypisanego pokoju” pojawi się wirtualny przełącznik obsługujący naszą grupę urządzeń. Możemy go umieścić w dowolnym pokoju, jak i zmieniać jego nazwę.

Pokażemy jeszcze jak stworzyć grupę oświetlenia. Wchodzimy do SmartApps znajdujemy z listy Trend Setter i klikamy nazwę. W aplikacji klikamy Create Group, aby stworzyć nową grupę. Ponieważ chcemy stworzyć grupę składającą się z dwóch taśmy Philips Hue, które posiadają możliwość ściemniania, kontroli kolorów oraz temperatury barwy. Wybieramy odpowiedni, w tym wypadku będzie to Colorful Temperature Light. Nadajemy imię nowej grupie, wybieramy urządzenia, klikając Colorful Temperature Lights i zatwierdzamy stukając Gotowe. Na koniec nadajemy nazwę wirtualnemu przełącznikowi w naszym wypadku będzie to „Listwy świetlne”, klikamy Gotowe. W aplikacji utworzyła nam się kolejna grupa, klikając Gotowe wychodzimy z SmartApp. Przechodzimy do ekranu głównego aplikacji SmartThings, na dole w sekcji „Brak przypisanego pokoju” pojawi się wirtualny kontroler obsługujący naszą grupę taśm.

Edycja i usuwanie grup

Aby edytować bądź usunąć utworzoną grupę, wychodzimy do aplikacji Trend Setter. Klikamy nazwę grupy do usunięcia, będąc w jej panelu konfiguracji możemy dodać lub usunąć zgrupowane urządzenia wychodząc do Switches. Jeśli zaś chcemy usunąć całą grupę, klikamy Więcej opcji (⋮), wybieramy Usuń i potwierdzamy operację.

Usunięcie SmartApp

Jeśli aplikacja Trend Setter nie działa zgodnie z oczekiwaniami lub nie jest już potrzebna, usuwamy ją standardowo, jak inne aplikacje. Dotyczy to również darmowego sklepu Community Installer. Usunięcie spowoduje również zniknięcie wszystkich utworzonych grup urządzeń.

 1. Na ekranie głównym wybierz Menu (☰) i dotknij SmartApps.
 2. Wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) i dotknij Usuń.
 3. Wybierz Minus ( – ) obok żądanej aplikacji SmartApp.
 4. Stuknij Usuń, aby potwierdzić.
Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s