Philips Hue Lightstrip Plus – listwa świetlna tworząca niepowtarzalny nastrój

Dzięki listwie świetlnej w łatwy sposób można wykreować imponujący efekt pod blatem lub szafką oraz ze sprzętem audio-wideo. Stworzyć kolorowe aranżacje światła na potrzeby domowej rozrywki czy wieczornego relaksu. Przy okazji bardzo elastyczne źródło światła. Można nadać jej prawie dowolny kształt i użyć specjalnej taśmy samoprzylepnej z tyłu, aby przymocować do dowolnej twardej powierzchni. W razie potrzeby taśmę LED można przyciąć na odpowiednią długość. Dzisiaj przyjrzymy się Philips Hue White and Color Ambiance Lightstrip Plus – taśmie LED od Philipsa o długości 2 metrów z możliwością rozszerzenia.

Opis

Taśma LED RGB ma długość 2 metrów, wydaje strumień świetlny o 1600 lumenów, z możliwością ustawienia jednego z 16 mln kolorów i szeroką paletą odcieni białego światła. Żywotność to aż 20 000 godzin. Posiada możliwość regulacja jasności, temperatury koloru, może się poszczycić klasą energetyczną A. W razie potrzeby taśmę LED można przyciąć na odpowiednią długość (tracimy odciętą część bez możliwości ponownego wydłużenia), jak również wydłużyć do nawet 10 metrów, dodając elementy przedłużające o długości 1 metra sprzedawanych oddzielnie. Listwa LED jest elastyczna więc można ją montować na zgięciach do 90 stopni, powyżej należy użyć dołączanego złącza. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee z mostkiem Philips – współpraca została opisana szerzej tutaj. Całość listwy ma kolor biały, cena to około 250 zł, choć można znaleźć dość spore promocje.

 • Plusy
  • Proste podłączanie listwy
  • Ilość i intensywność kolorów
  • Długa żywotność listwy
  • Przetwarzanie lokalne
  • Elastyczna
 • Minusy
  • Brak

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość zaprogramowania szybkich automatyzacji: włączenia i wyłączenia listwy LED oraz np. minutnika. Dostępna jest pełna paleta kolorów, ustawienie (ściemniacza) jasności listwy świetlnej, jak i temperatury kolorów. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań listwy. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, przy posiadaniu mostka Philips Hue, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia. Przy braku mostka listwa korzysta z przetwarzania w chmurze.

Tworzenie automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Jak i wartość ściemniacza i temperatury kolorów. W drugiej możliwości „Wtedy”, listwa pozwala na dużo więcej, mamy pełną możliwość tworzenia opcji przydatnych w programowaniu już np. scenerii. I tak mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie jednego z 16 milionów kolorów, jasności listwy z zakresu 0 – 100%, bądź temperatury kolorów z zakresu 2000 – 6500 K. Akcję uruchomienia listwy możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć listwę automatycznie po ustalonym czasie.

Poniżej przedstawiamy przykłady automatyzacji wykonanych na taśmie LED.

Instalacja

Posiadamy dwie możliwości dodania urządzeń Philips Hue do ekosystemu SmartThings. Pierwsza dotyczy użytkowników nieposiadających centrali SmartThings, tym samym łącząc lampy poprzez serwer. Pełna instrukcja instalacji poprzez chmurę znajduje się tutaj.

Jeśli posiadamy mostek Hue i centralę SmartThings możemy przejść do instalacji. W pierwszej kolejności musimy połączyć nową listwę z mostkiem i aplikacją Philips Hue. W pierwszej kolejności musimy pobrać aplikację z Google Store bądź AppStore (iOS 12.0 lub nowszy). Po zainstalowaniu aplikacji, uruchamiamy ją. Aby wyszukać nowe urządzenie, musimy przejść do ustawień aplikacji (klikając trzy kropki) w prawym górnym rogu ekranu. Z dostępnych ustawień, kliknij „Konfiguracja świateł”, następnie „Dodaj światło”. Należy upewnić się czy listwa świetlna podłączona jest do zasilania. Mamy możliwość dodania poprzez wpisanie numeru seryjnego (znajduje się on na urządzeniu) lub poprzez wyszukanie, klikamy „Wyszukaj”. Po chwili zostanie wykryta nowa listwa świetlna i dodana do listy. Nowo dodane urządzenia posiadają dopisek „Nowość”.

Po dodaniu urządzenia w aplikacji Philips Hue, możemy przystąpić do dodania taśmy świetlnej do ekosystemu SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym aplikacji, klikamy „plus”, kolejno „Urządzenie”, znajdujemy markę Philips Hue >> Oświetlenie. I dodanie poprzez „Philips Hue with SmartThings Hub”, klikamy „Rozpocznij”, uruchamiając proces konfiguracji. Wybieramy hub i pokój dla urządzenia. Po chwili nowe listwa zostanie wyszukana. Taśma się zaświeci, na koniec mamy możliwość zmiany nazwy przykładowo „Listwa świetlna”, kończymy proces instalacji, klikając „Gotowe”.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć taśmę LED z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń. Pamiętaj, że usunięcie z aplikacji skutkuje również wyczyszczeniem urządzenia z wszelkich przypisanych automatyzacji i scenerii.

Usunięcie w aplikacji Hue

Aby uniknąć ponownego wyszukania urządzenia przez aplikację SmartThings, należy również usunąć listwę LED z aplikacji Philips Hue. W tym celu otwieramy aplikację Hue, przechodzimy do ustawień (prawy dolny róg). Z wyświetlonej listy wyszukujemy taśmę, aby upewnić się, że usuwamy odpowiednią lampę możemy kliknąć na nazwę a listwa mrugnie nam światłem. Aby usunąć klikamy ikonę informacji ( i ), następnie Usuń. Potwierdzamy klikając Usuń.

Gdzie zakupić ?

Philips Hue White and Color Ambiance Lightstrip Plus można nabyć za 269 zł, a metrowe przedłużenia za 89 zł. Zawartość podstawy to listwa świetlna (2m), adapter do gniazdka elektrycznego ze zmienną końcówką do gniazdek UE i UK, złączkę służącą jako kątownik przy stopniach większych niż 90 oraz kilka instrukcji obsługi w różnych językach. Produkt jest szeroko dostępny na rynku.

Zawartość opakowania.

Instrukcja

3 myśli w temacie “Philips Hue Lightstrip Plus – listwa świetlna tworząca niepowtarzalny nastrój

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s