WiZ Colors RGB LED – kolorowa żarówka, zmieniaj nastrój Twojego pokoju

Światło towarzyszy nam nawet przy najbardziej zwyczajnych czynnościach, takich jak jedzenie śniadania czy czytanie gazety, dlatego też wybranie odpowiedniego jest kluczowe do poczucia komfortu. Inteligentna żarówka daje możliwość sterowania przyciemnieniem, barwą światła oraz nawet kolorem. Tym samym zapewniając odpowiednią ilość światła od poranka aż do wieczora, dopasowując oświetlenie do Twoich bieżących potrzeb. Dzisiaj przyjrzymy się kolorowej żarówce WiZ Colors RGB LED w rozmiarze A60 i gwincie E27.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości WiZ Connected, który udostępnił żarówki do testów.

Kolorowa żarówka WiZ zapewnia inteligentne oświetlenie na co dzień. Zainstaluj ją w dowolnej lampie, by stworzyć idealną atmosferę, korzystając z 16 milionów kolorów oraz ciepłego i zimnego światła białego. Możesz ustawić harmonogram włączania i wyłączania świateł zgodnie z codzienną lub tygodniową rutyną, sterować oświetleniem za pomocą smartfona lub głosu, a także mieć zdalny dostęp do świateł nawet wtedy, gdy jesteś poza domem.

Opis

WiZ Colors RGB LED A60/E27 to żarówka LED z gwintem E27, ze zmiennym kolorem w palecie barw RGB co oznacza aż 16 milionów kolorów i 64 tysiące odcieni bieli, posiada dodatkowo opcję ściemniania (10 – 100%). Maksymalnie dostaniemy 806 lm jasności. Żarówka ma moc sięgającą do 9W, co przy starszych oznaczało 60W, napięcie zaś 220-240V 50-60 Hz. Mamy tutaj imponującą żywotność 25 000 godzin, dodatkowo może się poszczycić klasą energetyczną A+. Komunikacja odbywa się po protokole Wi-Fi (802.11 b/g/n 2,4 GHz i 5 GHz) bądź Bluetooth, i za pośrednictwem serwera, co troszkę opóźnia reakcję na komendę. Dużym plusem jest, że żarówka WiZ nie wymaga żadnego dodatkowego huba. Wymiary to 12,2 cm wysokości oraz 6 cm średnicy, waga to tylko 65 g.

Sposób użycia: Po wkręceniu żarówki i dodaniu do systemu, możemy nią sterować. Tutaj niestety pojawia się minus tego rozwiązania, nie można wyłączyć włącznika ściennego od danego żyrandola. Odłączając źródło prądu nie mamy już możliwości sterowania. Pozostaje nam pozostawienie włącznika świetlnego w ciągłej pozycji włączonej. Na szczęście mamy inne możliwości sterowania np. poprzez aplikację (ręcznie, automatyzacje czy sceny) oraz fizycznie poprzez np. przycisk czy pilot.

 • Plusy
  • Prosty montaż
  • Intensywne światło kolorów
  • Długotrwała żywotność
  • Atrakcyjna cena
 • Minusy
  • Przetwarzanie w chmurze
  • Ciągłe podłączenie do źródła prądu (włączony kontakt bądź lampa)

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia/wyłączenia żarówki WiZ, zaprogramowania szybkich automatyzacji: włączenia i wyłączenia żarówki LED oraz pewną formę minutnika. Poniżej posiadamy możliwość ustawienia dowolnego koloru z palety barów RGB, jak i pięć ostatnio używanych barw oraz sześć sugestii. Kolejna belka pozwala na ustawienie temperatury światła w zakresie 2200 K – 6500 K. Ostatnia opcja to ustawienia ściemniacza od 1 do 100%. Pod ściemniaczem posiadamy również pięć kół, będących przyciskami ustawiającymi ściemniacz na kolejno od lewej 10%, 30%, 50%, 70% oraz 90% jasności. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań żarówki. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju.

Poprzez zastosowanie protokołu komunikacji Wi-Fi. Żarówka komunikuje się z ekosystemem SmartThings za pomocą serwera, czyli wykonuje przetwarzanie poleceń w chmurze, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie polecań, aktualizowanie stanów żarówki, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji.

Tworzenie automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie się różnią. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”, dodatkowo opcję jak długo ten stan musi się utrzymać, zanim uaktywni się automatyzacja. Poniżej wartość temperatury kolorów w zakresie 2200 K – 6500 K oraz wartość ściemniacza, w zakresie 1 – 100%. W drugiej możliwości „Wtedy”, listwa LED pozwala na ciut więcej, ponownie mamy opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie konkretnego koloru z palety barw RGB oraz ustawienie jasności z zakresu 1 – 100%. Ostatnią opcją jest ustawienie temperatury koloru światła. Akcję uruchomienia możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja żarówki WiZ Colors RGB

Na początku zainstalujmy żarówkę w żyrandolu, wkręcamy żarówkę do gwintu E27. Zanim przejdziemy do instalowania żarówki musimy pobrać aplikację WiZ z Google Store bądź AppStore. Po zainstalowaniu aplikacji możemy przejść do dodania żarówki do aplikacji WiZ. Pełną konfigurację z tworzeniem pokoi przedstawiamy tutaj. Jeśli posiadamy już utworzony pokój, możemy przejść do dodania żarówki, klikamy „Dodaj urządzenie”. Klikamy odpowiedni typ urządzenia. Teraz staniemy przed wyborem inteligentnego parowania bądź ręcznego (tutaj istotna jest długość fali Wi-Fi). My wybraliśmy pierwszą opcję, wpisujemy dane do naszego routera Wi-Fi. Włączamy i wyłączamy zasilanie żarówki, w naszym wypadku kontakt ścienny i klikamy „Rozpocznij”. Czekamy chwilę, jeśli pojawiła się już żarówka bądź cała grupa żarówek, klikamy „Zakończ”. Zostaniemy poproszeni o wybór ikony urządzenia. Klikamy „Zakończono” kończąc proces instalacji, od teraz możemy sterować żarówką z poziomu aplikacji WiZ.

Jeśli posiadamy już zainstalowane wszystkie żarówki i wtyczki. Możemy przejść do uzyskania kodu aktywacji, który posłuży do połączenia usług. W tym celu należy otworzyć menu paska bocznego, a następnie „Ustawienia”. Przewiń w dół aby przejść do sekcji „Integracje”, a następnie kliknij „SmartThings” i włącz ją za pomocą przycisku przełączania, pojawi się wtedy kod. Jest ważny przez 5 minut i jest kluczem do połączenia Twojego domu WiZ z ekosystemem SmartThings. Skopiuj ten kod do schowka, a następnie przejdź do aplikacji SmartThings.

Na ekranie głównym aplikacji SmartThings, klikamy + „Dodaj”, następnie „Urządzenie”, wyszukujemy markę WiZ, dalej mamy dostępne tylko „Oświetlenie” klikamy, ponownie wybieramy producenta. Zostaniemy przeniesieni na stronę internetową WiZ, gdzie wpisujemy wcześniej skopiowany kod aktywacyjny, klikamy strzałkę. Zostaniemy poinformowani o zidentyfikowaniu i potwierdzamy połączenie z ekosystemem SmartThings, klikając „Kontynuuj”. Zostaniemy poinformowani o udanym połączeniu usług WiZ i SmartThings. Zamykamy iksem w lewym górnym rogu stronę internetową i po chwili pokaże nam się lista wszystkich urządzeń z aplikacji WiZ. Klikamy „Gotowe”, znalezione urządzenia pojawią się nam na dole w sekcji nieprzypisanych do żadnego pokoju urządzeń.

Zachowanie po włączeniu zasilania

W ustawieniach żarówki WiZ, w aplikacji producenta, znajdziemy ciekawą opcję o nazwie „WiZclick”. Dzięki niej posiadamy możliwość ustawienia co się stanie po zapaleniu włącznika ściennego. Posiadamy dwie opcje dla pierwszego włączenia zasilania oraz dla dwukrotnego szybkiego przełączenia włącznika ściennego. Dla każdej z opcji możemy ustawić swój ulubiony kolor. Dodatkowo możemy zrezygnować z tej opcji i żarówka po prostu zapamięta ostatni używany kolor.

Dodatkowo w ustawieniach znajdziemy możliwość konfiguracji płynnego włączenia/wyłączenia światła oraz standardowe możliwości jak zmiana nazwy czy ikony.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć żarówkę WiZ z ekosystemu SmartThings, musimy odłączyć usługę sieciową WiZ z aplikacji SmartThings. Uwaga usunięte zostaną również wszystkie inne urządzenia będące w aplikacji WiZ.

 1. Na ekranie głównym wybierz Menu (☰)
 2. Stuknij Koło zębate i wybierz Usługi sieciowe
 3. Wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) i wybierz Usuń
 4. Stuknij Minus (-) obok usługi
 5. Wybierz Usuń, aby potwierdzić.

Gdzie zakupić ?

Żarówka WiZ Colors RGB LED A60 E27 dostępna jest w niskiej cenie 49,99 zł. Jest szeroko dostępna w polskiej dystrybucji. W pudełku znajdziemy żarówkę oraz instrukcję obsługi w języku polskim. Producent gwarantuje 2 lata gwarancji.

3 myśli w temacie “WiZ Colors RGB LED – kolorowa żarówka, zmieniaj nastrój Twojego pokoju

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s