Historia tworzenia, najbardziej innowacyjnego odkurzacza Jet Bot AI+

Od asystentów głosowych, którzy informują nas o czasie i pogodzie, po automatyczne urządzenia czyszczące, robotyka i technologie sztucznej inteligencji stały się ważną częścią codziennego życia. Nasze doświadczenia z tymi technologiami nie zawsze są zgodne z naszymi oczekiwaniami, może się wydawać, że minie trochę czasu, zanim sztuczna inteligencja i robotyka staną się naprawdę bezproblemowe.

Projektanci Samsung Electronics wyobrażają sobie przyszłość, w której roboty będą przypominać, rozumieć i dbać o użytkowników. Ich podejście do projektowania opiera się na wspieraniu naturalnych interakcji między technologiami a użytkownikami, a nie tylko na innowacjach dla samej innowacji.

Jet Bot AI+* został zaprojektowany z myślą o tym podejściu. Wizja projektantów dotycząca robota odkurzającego polegała na analizowaniu naturalnych zachowań użytkowników, aby zapewnić wrażenia związane ze sprzątaniem, które odpowiadało ich codziennemu życiu i przestrzeni życiowej. Celem było wyposażenie urządzenia w przyjazną osobowość, która łączy się z ludźmi, a także umiejętność analizowania sytuacji i zwracania uwagi zarówno zwierzakom, jak i użytkownikom. Odkurzacz robot, który został zaprojektowany tak, aby przypominał ludzi. Jet Bot AI + * oferuje pełniejsze wrażenia podczas sprzątania dzięki starannemu rozważeniu potrzeb użytkowników.

Robot, który czyści tak jak Ty

Standardowe odkurzacze robotyczne wymagają stałej kontroli, nawet podczas sprzątania. Dzieje się tak, ponieważ urządzenia zwykle wymagają sporej ilości wskazówek dotyczących sprzątania domu. Aby uczynić ten proces bardziej wydajnym, projektanci Samsunga zaprojektowali robota odkurzającego, który odkurza w podobny sposób, jak człowiek. Dokładnie zbadali różne funkcje i struktury, aby umożliwić robotowi niezależne zarządzanie sprzątaniem od początku do końca.

„Dokładnie przeanalizowaliśmy cały proces podróży robota próżniowego, aby stworzyć urządzenie, które nie wymaga interwencji człowieka”.

– Nooree Nah, projektantka

Zdolność do myślenia

Wielu użytkowników robotów odkurzających doświadczyło tych irytujących incydentów, gdy robot nie rozpoznał przeszkód w swoim otoczeniu, co prowadziło do awarii lub przypadkowego zassania dużych przedmiotów. Aby rozpoznawać przeszkody i przestrzenie bez poruszania się po monotonnych liniach, robot próżniowy musi być w stanie myśleć analitycznie, jak człowiek.

Proces myślenia Jet Bot AI+* opiera się na właściwej percepcji i delikatnej wrażliwości. Czujnik LiDAR w urządzeniu zachowuje się jak oko, pozwalając na lepsze zrozumienie otoczenia poprzez skanowanie struktury domu i budowanie mapy. Po poznaniu układu domu identyfikuje optymalną ścieżkę, aby zapewnić bardziej wydajne sprzątanie. Urządzenie jest również wyposażone w kamerę do rozpoznawania obiektów, która została przeszkolona przy użyciu ponad miliona obrazów różnych przedmiotów, a także czujnik 3D, który wykrywa obiekty znajdujące się przed nim, co znacznie zmniejsza ryzyko błędów.

Zwinny projekt

Sprzątanie wymaga stałej i starannej uwagi, szczególnie przy czyszczeniu trudno dostępnych miejsc, takich jak pod stołami i krzesłami. Odkurzacze muszą mieć odpowiednią wielkość, aby swobodnie poruszać się między meblami i pod wąskimi szczelinami.

Dopracowując strukturę Jet Bot AI+*, projektanci Samsunga dołożyli wszelkich starań, aby rozmiar urządzenia był idealny do czyszczenia. W równowadze formy i funkcji, czujnik LiDAR znajdujący się z tyłu urządzenia został zaprojektowany tak, aby wystawał lekko, natomiast trójkątny przedni zderzak zawiera sprawnie ułożoną szczotkę, czujnik odległości i koła elektryczne. Szczotka również została zoptymalizowana pod kątem rozmiaru, zapewniając dokładne czyszczenie w każdym miejscu.

Czyszczenie bez użycia rąk

Podczas sprzątania domu odkurzacze robota często wymagają interwencji użytkownika. Na przykład użytkownicy mogą zostać poproszeni o przeniesienie urządzenia do czyszczenia trudno dostępnych miejsc i opróżnienie pojemnika na kurz po zakończeniu pracy.

Aby sprzątać tak jak my, robot odkurzający musi być w stanie lokalizować i zbierać brud. Jet Bot AI+* osiąga to bez interwencji użytkownika, mapując przestrzeń życiową, aby wykryć obszary, które wymagają oczyszczenia i wykorzystuje stację czyszczącą do opróżnienia własnego kosza na śmieci.

Poczucie charakteru

Ponieważ zaawansowane odkurzacze mają tendencję do informowania użytkowników o swoich procedurach sprzątania w sposób mechaniczny, niekoniecznie są postrzegane jako bardzo „przyjazne” urządzenia. Projektanci Samsunga postarali się to zmienić. Wyobrazili sobie urządzenie, które mogłoby zrozumieć i naprawdę dbać o użytkowników, traktując ich jak towarzyszy dzielących tę samą przestrzeń życiową. Jet Bot AI+* oferuje to towarzystwo i buduje silne relacje z użytkownikami dzięki unikalnemu projektowi i metodzie komunikacji.

„Naszym celem było stworzenie przyjaznej sztucznej inteligencji, która zaprzyjaźnia się z użytkownikiem jako pomocny asystent, aby nie musiał wchodzić w interakcje z osobowością podobną do maszyny”.

-Yeonsu Kim, projektant

22 Wyrażenia

Zamiast przekazywać informacje na cyfrowym ekranie, jak inne urządzenia, Jet Bot AI+* żywo wyraża funkcje i sytuacje dzięki subtelnemu oświetleniu na zakrzywionej powierzchni. Przed czyszczeniem oświetlenie stopniowo się zwiększa, sprawiając wrażenie, że urządzenie otwiera oczy i rozgląda się z boku na bok, aby zbadać strukturę domu. 22 delikatnie zaprojektowane animacje świetlne w intuicyjny i ekspresyjny sposób informują użytkowników o stanie robota.

Przyjazny głos

Jet Bot AI+* jest wyposażony w Bixby, mobilnego asystenta głosowego opracowanego przez firmę Samsung. Zachowanie i głos są ważnymi czynnikami określającymi osobowość. Mając to na uwadze, przeprowadzono szeroko zakrojone badania w różnych krajach w celu wypracowania opinii, która byłaby powszechnie przychylna wśród zróżnicowanej grupy użytkowników.

Podczas przekazywania informacji związanych z czyszczeniem robot emanuje niezawodnością, komunikując się wyraźnym i bezpośrednim tonem. Innym razem przemawia do użytkowników w przyjazny sposób, aby stworzyć poczucie towarzystwa. Dowcipne reakcje urządzenia na określone sytuacje i pytania sprawiają, że wydaje się ono o wiele bardziej ludzkie i żywe.

Pocieszający wygląd

Jet Bot AI+* składa się z harmonijnej kombinacji okręgów i trójkątów inspirowanych nowoczesnym minimalistycznym designem i może wytrzymać próbę czasu. Połączenie dwóch najbardziej podstawowych i znanych kształtów uzupełnia figurę geometryczną urządzenia i podkreśla jego wizerunek jako domowej maskotki. W przeciwieństwie do konwencjonalnych odkurzaczy robotów, których projekty skupiają się przede wszystkim na podkreśleniu mocy, prosta i zgrabna konstrukcja Jet Bot AI + * koncentruje się na wtapianiu się w dowolną przestrzeń.

„Skupiliśmy się na zaprojektowaniu harmonijnej formy, która podkreślałaby połączenie podstawowych kształtów.”

-Jaewon Choi, projektant

Poczucie troski

Projektując Jet Bot AI+*, Samsung starał się oferować użytkownikom bogatsze wrażenia, tworząc urządzenie, które było nie tylko odkurzaczem, ale i towarzyszem życia. W związku z tym Jet Bot AI+* został zaprojektowany tak, aby wykraczać poza zwykłe myślenie, jak istota ludzka, aby pomagać użytkownikom eliminować obowiązki i zmniejszać ich obciążenia. Funkcje urządzenia do pielęgnacji zwierząt pokazują, jak ułatwia życie właścicielom zwierząt, pomagając im w opiece nad futrzastymi przyjaciółmi.

„Pomyśleliśmy o pozostawieniu zwierząt domowych samych w domu io tym, jak bardzo zaniepokojeni muszą być ich właściciele, projektując funkcje opieki nad zwierzętami”.

-Dongmin Lee, projektant

Wyjdź z domu bez zmartwień

Myśl o zostawieniu zwierzaka samego w domu może budzić niepokój wielu właścicieli. Jet Bot AI+* zapewnia właścicielom zwierząt spokój ducha, umożliwiając im monitorowanie zwierzaka, gdy nie ma ich w domu. Wędrując w wyznaczonych miejscach, umożliwia korzystanie z podłączonych urządzeń w celu dostosowania temperatury lub oświetlenia w celu złagodzenia niepokoju, którego mogą doświadczać ich zwierzęta.

Towarzysz zwierzaka

Jet Bot AI+* nie tylko pozwala użytkownikom monitorować swoje zwierzęta, ale także stale bada i zarządza ich potrzebami. Jeśli np. zwierzę zachowuje się nienormalnie z powodu nieobecności właściciela, robot natychmiast powiadomi o tym użytkownika i udzieli mu przydatnych informacji w danej sytuacji. Jet Bot AI+* może również nagrywać zwierzęta w domu, dzięki czemu opiekunowie zwierzaka nie przegapią żadnych cennych chwil, pod swoją nieobecność.

Oczywiste jest, że robotyka i technologie sztucznej inteligencji już odgrywają znaczącą rolę w naszym codziennym życiu. To głębokie połączenie jest świadectwem tego, że inspiracja dla każdego produktu lub technologii wynika ze zrozumienia podstawowych ludzkich spostrzeżeń i potrzeb.

Aby technologia nie stała się niedostępna dla użytkowników, każdy produkt musi być starannie zaprojektowany w oparciu o zrozumienie ludzkich zachowani. W przyszłości projektanci Samsunga będą nadal badać wiele różnych elementów, które kształtują ludzkie zachowania, aby zwiększyć wartość życia i przestrzeń życiową użytkowników.

  • Dostępność i funkcjonalność opisanych usług mogą się różnić w zależności od regionu. Na chwilę obecną produkt nie jest dostępny w Polsce. Przedstawione obrazy służą wyłącznie do celów ilustracyjnych i mogą różnić się od rzeczywistego produktu. Data premiery i specyfikacje produktu mogą się różnić w zależności od kraju, regionu i modelu.
Źródło: Blog SmartThings

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s