Philips Hue Play Gradient Lightstrip – listwa świetlna na tył Twojego telewizora

Dzięki listwie świetlnej możemy tworzyć kolorowe aranżacje na potrzeby domowej rozrywki czy wieczornego relaksu. Zastosowanie tylnego podświetlanie telewizora, marketingowo zwane efektem Ambilight u Philips Hue, zwiększa optycznie wyświetlany obraz na ekranie potęgując efekty kinowego seansu. Dzisiaj przyjrzymy się unikatowej listwie świetlnej Philips Hue Play Gradient do montażu na telewizorach ściennych lub stojących z ekranem o przekątnej 55 cali.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości firmy Philips Hue, która wypożyczyła sprzęt na testy.

Taśma LED Philips Hue Play Gradient, jest doskonałą alternatywą do lamp Hue Play. Taśma z kolorowym gradientem charakteryzuje się indywidualnie programowalnymi diodami. Zamiast jednego koloru taśma LED generuje oświetlenie w wielu kolorach równocześnie idealnie je ze sobą łącząc. Taśma LED Philips Hue Play została stworzona z myślą o mocowaniu jej z tyłu 55-calowego lub większego telewizora, by naśladowała kolory obrazu wyświetlanego na ekranie, płynnie łącząc ze sobą sceny, oferując multimedialną rozrywkę nieporównywalną z niczym innym, niezależnie od tego, czy oglądasz film, grasz w gry, czy słuchasz muzyki. W celu użycia listwy świetlnej Play Gradient niezbędna jest aplikacja na komputer Philips Hue Sync lub urządzenie do synchronizacji Philips Hue Play HDMI Sync Box sparowane z aplikacją mobilną oraz mostekiem Hue. Urządzenia są sprzedawane osobno.

Każdy szczegół listwy LED został zaprojektowany tak, by zapewnić optymalny efekt. Rzuca ona światło pod kątem 45 stopni i charakteryzuje się idealnym przejściem tonalnym kolorów między poszczególnymi punktami świetlnymi. Jest to możliwe dzięki serii indywidualnie programowalnych diod LED, z których każda może generować białe światło, a także ponad 16 milionów kolorów. Taśma LED naśladuje dowolne treści wyświetlane na ekranie bez względu na to, co właśnie oglądasz, w co grasz lub czego słuchasz i wykorzystuje kolory z całego ekranu. Generowane przez nią barwy płynnie łączą się ze sobą w naturalny sposób wzdłuż taśmy, która wyświetla je na ścianie za telewizorem, dając jedyny w swoim rodzaju efekt. Play Gradient można w łatwy sposób zamontować z tyłu zawieszonego na ścianie lub wolnostojącego telewizora dzięki specjalnie zaprojektowanym uchwytom, co gwarantuje najlepsze doznania świetlne.

Opis

Philips Hue Play Gradient znajduje się w kolekcji Hue White and color ambiance, gdzie mamy pełną możliwość sterowania światłem, dostęp do 16 milionów kolorów, zmienną barwę światła z zimnej na ciepłą i możliwość ściemniania 0 – 100%. Wytwarza wyjątkowo silny strumień światła o 1100 lm. Maksymalny okres eksploatacji to aż 25 000 godzin. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee z mostkiem Philips – współpraca została opisana szerzej tutaj. Wymiary zależne są od wybranego wariantu cali, mamy do dyspozycji 55 cali – 216,5 cm, 65 cali –254 cm oraz 75 cali – 304 cm, szerokość to 1,7 cm a wysokość 1,6 cm. Całość jest wykonana z czarnego silikonu, który nadaje elastyczności taśmie. Listwa świetlna nie posiada możliwości cięcia czy przedłużenia.

Pamiętaj ! Sterowanie punktowe dostępne jest tylko poprzez Sync Box, nie mamy możliwości punktowej zmiany światła ani w aplikacji Hue ani w ekosystemie SmartThings.

 • Plusy
  • Możliwość montażu na każdym telewizorze
  • Silny strumień światła i intensywność kolorów
  • Robi wrażenie na odwiedzających
  • Przetwarzanie lokalne
 • Minusy
  • Cena pełnego zestawu porównywalna do nowego telewizora
  • Brak indywidualnego sterowania diodami z aplikacji SmartThings i Hue

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia/wyłączenia listwy świetlnej Play, zaprogramowania szybkich automatyzacji: włączenia i wyłączenia taśmy LED oraz pewną formę minutnika. Poniżej posiadamy możliwość ustawienia dowolnego koloru z palety barw RGBW, jak i pięć ostatnio używanych barw oraz sześć sugestii. Kolejna belka pozwala na ustawienie ściemniacza od 1 do 100%. Pod ściemniaczem posiadamy również pięć kół, będących przyciskami ustawiającymi ściemniacz kolejno od lewej na 10%, 30%, 50%, 70% oraz 90% jasności. Ostatnia opcja to ustawienie temperatury światła w zakresie 2000 K – 6500 K. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań listwy. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz dodania do panelu „Ulubione”.

Taśma LED wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, przy posiadaniu mostka Philips Hue, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Tworzenie automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone” oraz wartość ściemniacza i temperatury kolorów. Dodatkowo posiadamy opcję jak długo zachowany powinien być stan przed uruchomieniem automatyzacji oraz czy ma być to warunek wstępny. W drugiej możliwości „Wtedy”, listwa świetlna pozwala na dużo więcej, mamy pełną możliwość tworzenia opcji przydatnych w programowaniu już np. scenerii. Mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie jednego z 16 milionów kolorów, jasności taśmy z zakresu 0 – 100%, bądź temperatury barwy z zakresu 2000 – 6500 K. Akcję uruchomienia Play Gradient możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć ją automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja Philips Hue Play Gradient

Posiadamy dwie możliwości dodania urządzeń Philips Hue do ekosystemu SmartThings. Pierwsza dotyczy użytkowników nieposiadających centrali SmartThings, tym samym łącząc listwę LED poprzez serwer. Pełna instrukcja instalacji poprzez chmurę znajduje się tutaj.

Jeśli posiadamy mostek Hue i centralę SmartThings możemy przejść do tradycyjnej instalacji. Zgodnie z zaleceniem producenta, w pierwszej kolejności składamy całą listwę, jeszcze nie montując na telewizorze. Po zaświeceniu listwy Play Gradient, musimy połączyć ją z mostkiem i aplikacją Philips Hue. W tym celu musimy pobrać aplikację z Google Store bądź AppStore (iOS 12.0 lub nowszy). Po zainstalowaniu aplikacji, uruchamiamy ją. Aby wyszukać nowe urządzenie, musimy przejść do Ustawienia aplikacji, klikamy w prawym dolny róg ekranu. Z dostępnych opcji, kliknij Światła, następnie plus ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu. Należy upewnić się, że taśma LED podłączona jest do zasilania. Możemy listwę dodać poprzez wpisanie numeru seryjnego (znajduje się on na skrzynce sterującej) lub poprzez wyszukanie, klikamy Wyszukaj. Po chwili zostanie ona wykryta, nadajemy jej nazwę i zatwierdzamy klikając Zapisz. Po wyświetleniu komunikatu Znaleziono nowe światło, klikamy Zainstaluj taśmę Play Gradient … i przechodzimy do montowania listwy LED na telewizorze.

Aby zamontować taśmę LED na TV, odłącz przewód zasilania listwy od skrzynki sterującej. Następnie dokładnie wyczyść telewizor wilgotną ścierką, aby uchwyty dobrze się trzymały powierzchnia przed przyklejeniem musi być czysta i nie może być tłusta. Przed przystąpieniem do przyklejenia uchwytów, pamiętaj, aby umieścić je ok 5 cm od krawędzi telewizora. Po przyklejeniu uchwytów, zalecam odczekanie 5-10 min na dobre sklejenie się uchwytów z powierzchnią TV. Po tym czasie można zamontować listwę świetlną na uchwytach, lecz pamiętaj aby jej środek (oznaczony białym trójkątem) znajdował się na środku górnej części TV. Teraz możemy podłączyć przewód zasilania do skrzynki sterującej, którą również przyklejamy do telewizora. Na koniec umieszczamy listwę w pokoju, w tym celu przeciągnij Play Gradient do wybranego pokoju i klikamy Gotowe.

Pamiętaj ! Przed uruchomieniem pierwszej synchronizacji oświetlenia upewnij się, że mostek Hue, aplikacja Hue i urządzenie Sync Box są aktualizowane. W tym celu przejdź do Ustawienia >> Aktualizacja oprogramowania. Jeśli nie zostanie pobrana aktualizacja synchronizacja listwy nie zadziała.

Po pozytywnym dodaniu taśmy LED, musimy dodać naszą listwę do obszaru rozrywki, grupy świateł, która będzie synchronizowana z TV. W tym celu klikamy Ustawienia, znajdziemy pozycję Obszary rozrywkowe. Stwórzmy nowy obszar dla naszego pokoju lub wybieramy już utworzony. My skorzystamy z drugiej opcji, wybieramy Salon, klikamy plus ( + ) i wybieramy nową listwę Play Gradient z pokoju, klikamy Gotowe. Należy się upewnić czy wszystkie światła są w tym czasie zasilane. Kolejno pojawia nam się możliwość ustawienia świateł względem ekranu telewizora, dodatkowo po kliknięciu na światło mamy możliwość identyfikacji (zaświeci się), po czym możemy ustawić wysokość od podłogi, zatwierdzamy Gotowe. Pełen opis synchronizacji i czym są obszary rozrywki zostały opisane w recenzji Philips Hue Play HDMI Sync Box.

Po dodaniu listwy Play w aplikacji Philips Hue i synchronizowaniu jej z Sync Boxem, możemy przystąpić do dodania jej do ekosystemu SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym aplikacji, klikamy plus ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu, kolejno Urządzenie, znajdujemy markę Philips Hue >> Oświetlenie. I dodanie poprzez Philips Hue with SmartThings Hub, klikamy Rozpoczęcie, uruchamiając proces konfiguracji. Wybieramy hub i pokój dla nowego urządzenia. Po chwili listwa zostanie odnaleziona i dodana do inteligentnego domu. Możemy zmienić nazwę taśmy LED, aby zakończyć proces instalacji, klikamy Gotowe.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć listwę na TV z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń. Pamiętaj, że usunięcie z aplikacji skutkuje również wyczyszczeniem urządzenia z wszelkich przypisanych automatyzacji i scenerii.

Usunięcie z aplikacji Hue

Aby uniknąć ponownego wyszukania urządzenia przez aplikację SmartThings, należy również usunąć listwę z aplikacji Philips Hue. W tym celu otwieramy aplikację Hue, przechodzimy do ustawień (prawy dolny róg), następnie klikamy Światła. Z wyświetlonej listy wyszukujemy listwę Play Gradient, aby upewnić się, że usuwamy odpowiednie światło możemy kliknąć na nazwę, a mrugnie ona nam światłem. Aby usunąć klikamy na dole ekranu Usuń i potwierdzamy stukając Usuń światło.

Jak możecie zauważyć w ustawieniach listwy świetlnej w aplikacji Hue, dodatkowo możemy ustawić zachowanie po włączeniu zasilania, mamy do dyspozycji: domyślne, ostatnio używana barwa i jasność lub pozostawienie zgaszonego światła.

Gdzie zakupić ?

Philips Hue Play Gradient jest szeroko dostępna w polskiej dystrybucji. W pudełku znajdziemy listwę LED, zestaw 5 uchwytów, zasilacz z jednym wejściem oraz instrukcję obsługi w języku polskim. Producent gwarantuje 2 lata gwarancji.

 • Taśma LED Philips Hue Play Gradient jest dostępna w cenach:
  • 55 cali (pasuje do telewizorów o przekątnej ekranu od 55 do 60 cali) – 699 PLN
  • 65 cali (pasuje do telewizorów o przekątnej ekranu od 65 do 70 cali) – 799 PLN
  • 75 cali (pasuje do telewizorów o przekątnej ekranu od 75 do 85 cali) – 949 PLN

One thought on “Philips Hue Play Gradient Lightstrip – listwa świetlna na tył Twojego telewizora

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s