Integracja z inteligentnym domem SmartThings – Jak podłączyć głośniki SONOS?

Łączenie kilku różnych ekosystemów inteligentnego domu, pozwala na pełnię doznań automatyzacji, dlatego przedstawiamy szczegółowy poradnik dotyczący systemu audio marki SONOS i zapraszamy do przeczytania instrukcji integracji z ekosystemem SmartThings.

SONOS to bezprzewodowy domowy system nagłośnienia, za pomocą którego można wypełnić dowolną liczbę pokoi doskonałym brzmieniem muzyki, filmów i telewizji. Przesyłaj muzykę strumieniowo przez WiFi. Odtwarzaj, na co tylko masz ochotę. I podkreślaj każdą chwilę intensywnym, porywającym dźwiękiem.

Firma SONOS została założona w sierpniu 2002 r. przez Johna MacFarlane’a, Craiga Shelburne’a, Toma Cullena i Trung Mai, a MacFarlane chciał stworzyć usługę bezprzewodową. Dwa lata później MacFarlane przedstawił prototypy pierwszych produktów SONOS na kilku wydarzeniach, w tym na konferencji D2: All Things Digital oraz Digital Music Summit. W maju 2005 roku firma ogłosiła, że jego pierwsza linia produktów trafi do sprzedaży w Wielkiej Brytanii za miesiąc, od tego czasu SONOS dynamicznie rozszerzał swoją sprzedaż w innych krajach. W 2015 roku marka przeszła lifting tożsamości wizualnej. W marcu 2016 r. dyrektor generalny John MacFarlane ogłosił przejście firmy na strumieniowe usługi muzyczne i sterowanie głosowe zamiast lokalnego odtwarzania, kilka miesięcy później otwarto sklep SONOS w SoHo na Manhattanie. W 2017 wraz z IKEA została ogłoszona współpraca w celu wbudowania systemu audio marki do mebli sprzedawanych przez IKEA. Tym samym powstała linia produktów IKEA SYMFONISK. Rok później firma weszła na nowojorską giełdę.

Czym różni się głośnik Bluetooth od głośnika WiFi ?

Rozszerzmy temat czym się różni głośnik Wi-Fi od Bluetooth. Największa różnica ujawnia się, gdy telefon dzwoni lub osoba odtwarzająca muzykę musi wyjść. Głośnik SYMFONISK odtwarza muzykę strumieniowo poprzez sieć WiFi (nie ze smartfona), co pozwala zapomnieć o przerywaniu, opóźnieniach i rozłączaniu, do których często dochodzi w przypadku łączności Bluetooth. Dodatkowo kiedy opuścimy mieszkanie, muzyka nie przestanie grać, ponieważ system nie jest zależny od pojedynczego urządzenia.

Poprzez zastosowanie protokołu komunikacji Wi-Fi. Głośnik IKEA komunikuje się z ekosystemem SmartThings za pomocą serwera, czyli wykonuje przetwarzanie poleceń w chmurze, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie polecań sterowania muzyką, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji. W aplikacji SONOS sytuacja wygląda podobnie, nagłośnienie SONOS wymaga do działania szerokopasmowego łącza internetowego i routera.

Kolekcja głośników SONOS

 • Głośniki
  • Sonos One
  • Sonos One SL
  • Sonos Five
 • Głośniki przenośne
  • Sonos Roam
  • Sonos Move
 • Głośniki kina domowego
  • Sonos Beam
  • Sonos Arc
  • Sonos Sub
 • Seria powstała we współpracy z IKEA
  • IKEA SYMFONISK Bookshelf
  • IKEA SYMFONISK Table lamp
  • IKEA SYMFONISK Picture frame

Integracja w ekosystemie SONOS

Podłączenie do telewizora

Należy zwrócić uwagę czy głośniki SONOS mają możliwość połączenia się z TV, laptopem albo projektorem. Konieczne jest do tego wyposażenie go w wejścia audio. Część głośników takich jak IKEA SYMFONISK Bookshelf nie posiada takiej możliwości.

Asystenci głosowi w SONOS

Niestety obecnie funkcja jest niedostępna w Polsce. Głośnik nie posiada mikrofonu, więc nie jest wyposażony w funkcję sterowania głosowego, ale system nagłośnienia SONOS można obsługiwać za pomocą asystenta Amazon Alexa (w połączeniu z urządzeniem Echo lub Dot) i Google Asystent (oraz odpowiedniego urządzenia Google). Niewykluczone jednak, że w przyszłości SONOS zintegruje swoje głośniki z innymi usługami do sterowania głosowego.

Dodanie serwisów muzycznych

Aby cieszyć się pełnią muzyki konieczne jest dodanie ulubionych serwisów muzycznych do aplikacji SONOS. Otwieramy aplikację SONOS, i przechodzimy do Ustawienia ( ⚙ ) i wybieramy Usługi i sterowanie głosowe, klikamy Dodaj serwis. Znajdziemy tutaj takich usługodawców jak Spotify, YouTube Music, Apple Music i kilku innych.

Przyjrzymy się dodaniu usługi Spotify do systemu audio SONOS, wybieramy serwis z listy, klikamy Dodaj do Sonos, następnie Connect to Spotify, na koniec wprowadzamy nazwę dla konta i klikamy Gotowe.

Przyjrzymy się jeszcze dodaniu usługi YouTube Music do aplikacji SONOS, wybieramy serwis z listy, klikamy Dodaj do Sonos, następnie Posiadam konto. Pojawi się kod autoryzacyjny, który kopiujemy i wklejamy do strony internetowej Google. Na koniec zezwalamy na udostępnienie zezwoleń i klikamy Gotowe.

Dodawanie playlist do ulubionych

Jeśli posiadamy już dodane serwisy muzyczne, możemy wybrać ulubione playlisty, które również pokażą się w aplikacji SmartThings. W tym celu przytrzymujemy ulubioną składankę i klikamy Dodaj playlistę do systemu Mój Sonos. Składanka pojawi się na ekranie głównym aplikacji SONOS oraz znajdzie się na liście ulubionych w aplikacji SmartThings.

Grupowanie głośników

Często pojawia się pytanie, ile głośników może być jednocześnie połączonych w jeden system audio? W sieci o dużej przepustowości sprawnie może działać około 30 głośników. Nagłośnienie nie musi ograniczać się do jednego pomieszczenia. Prawdziwą moc systemu SONOS można poczuć dopiero po połączeniu ze sobą większej liczby głośników. Taki układ pozwala odtwarzać różną muzykę w poszczególnych pomieszczeniach. Albo zgrupować wszystkie głośniki i słuchać tej samej muzyki we wszystkich pokojach. A ponieważ wszystko działa bezprzewodowo, można z łatwością wypełnić cały dom muzyką, pokój za pokojem.

Instalacja w ekosystemie SONOS

W instrukcji dodawania urządzeń SONOS, posłużymy się przykładem głośnika IKEA SYMFONISK, stworzonego przy współpracy z IKEA. Dużych różnic w dodawaniu poszczególnych głośników nie zauważyliśmy. Jeśli posiadamy już podłączony do zasilania głośnik, pozostaje zdecydować czy urządzenie będzie podłączone z routerem bezprzewodowo czy poprzez port Ethernet. Umożliwia on podłączenie głośnika bezpośrednio do routera. Jeśli Twoja sieć WiFi czasami zawodzi lub nie obejmuje wszystkich miejsc, w których chcesz korzystać z głośnika, możesz podłączyć go do routera za pomocą przewodu sieciowego, aby automatycznie utworzyć dedykowaną sieć bezprzewodową. Głośnik SYMFONISK podłączony przewodem do routera utworzy własną sieć WiFi dedykowaną dla swojego systemu nagłośnienia. Teraz możemy przejść do instalacji w ekosystemie SONOS.

W pierwszej kolejności, musimy pobrać aplikację SONOS z Google Store bądź AppStore, musimy posiadać smartfon z systemem Android 8.0 lub nowszym, iOS 12 lub nowszym. Przy pierwszym uruchomieniu zostaniemy poproszeniu o utworzenie konta. Jeśli już je posiadasz pomiń ten krok. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji pojawi się nam kilka sloganów o SONOS, klikamy kolejno Pomiń. Musimy akceptować warunki użytkowania. Przechodząc do utworzenia konta, klikamy Skonfiguruj nowy system, stuknij Utwórz konto, podajemy adres mailowy, tworzymy hasło oraz akceptujemy regulamin. Na pocztę mailową wysłany zostanie link, w który należy wejść. Logujemy się na konto, akceptujemy zgodę na lokalizację i używanie Bluetooth. Kończymy klikając Gotowe.

Mając utworzone konto możemy przystąpić do dodania głośnika do systemu. Otwórz ponownie aplikację SONOS, kliknij Skonfiguruj nowy system i zaloguj się na wcześniej utworzone konto SONOS. Ekran główny aplikacji jest chwilowo pusty, przez brak urządzeń. Przechodzimy do Ustawienia, klikając w prawym dolnym rogu zębatkę ( ⚙ ). Następnie kliknij komunikat Wybierz produkt, rozpocznie się wyszukiwanie nowego głośnika. Po chwili zostanie znaleziony nowy głośnik IKEA SYMFONISK Bookshelf. Dostaniemy komunikat o czy wyrażamy zgodę na połączenie się z głośnikiem, akceptujemy go, po czym klikamy naciskamy przycisk na głośniku. Aby sfinalizować dodanie IKEA SYMFONISK, podajemy hasło do naszej sieci Wi-Fi, lub korzystamy z połączenia poprzez kabel Ethernet. Wybieramy pokój dla urządzenia. Zostanie wyszukana aktualizacja oprogramowania dla głośnika, instalujemy ją. W czasie instalacji zapoznajemy się z samouczkiem dotyczącym aplikacji SONOS. Na koniec pojawi się komunikat o pomyślnym dodaniu głośnika IKEA, kończymy instalację klikając Gotowe.

Instalacja w ekosystemie SmartThings

Posiadamy już zainstalowany głośnik SYMFONISK w aplikacji SONOS, możemy przejść do dodania go do ekosystemu SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym, klikamy ( + ) „Dodaj”, następnie Urządzenie, wyszukujemy markę SONOS, wybieramy Głośnik, ponownie wybieramy producenta. Następnie wybieramy centralę oraz pokój w którym ma zaleźć się urządzenie. Na koniec zostaniemy poinformowani o udanym połączeniu z ekosystemem SmartThings. Teraz możemy nadać nową nazwę głośnikowi, w naszym wypadku będzie to „IKEA SYMFONISK”. Klikamy Gotowe, a znalezione urządzenie pojawi się w wybranym pokoju.

Przegląd ustawień w aplikacji SONOS

Aby przejść do ustawień głośnika IKEA SYMFONISK, otwórz aplikację SONOS. Wejdź do karty Ustawienia ( ⚙ ), kliknij System. W sekcji Produkty stuknij pomieszczenie kina domowego, w naszym wypadku „Salon”, w którym znajduje się głośnik. Jesteśmy w ustawieniach głośnika IKEA, możemy tutaj zmienić pomieszczenie, włączyć/wyłączyć Wi-Fi, dodać głośnik jako parę stereofoniczną. Posiadamy opcję korekty dźwięku i ustawienie maksymalnej głośności. Przełącznikiem o nazwie „Dioda stanu”, możemy włączyć lub wyłączyć diodę na urządzeniu. Ostatnią opcją jest włączenie/wyłączenie dotykowych przycisków na głośniku.

Jak dodać kolejne urządzania ?

Aby dodać kolejne urządzenia SONOS należy powtórzyć powyższe instrukcje dodawania inteligentnych głośników, zarówno w aplikacji SONOS, jak i SmartThings.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć głośnik IKEA z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny panel urządzenia w aplikacji SmartThings, następnie wybrać Więcej opcji ( ⋮ ) w górnym prawym rogu ekranu i stuknąć Edytuj. W panelu edytowania urządzenia, kliknąć Usuń urządzenie i wybrać Usuń, aby potwierdzić.

Więcej o głośnikach marki SONOS dowiesz się tutaj.

2 myśli w temacie “Integracja z inteligentnym domem SmartThings – Jak podłączyć głośniki SONOS?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s