Osram Smart+ Plug inteligentne gniazdo wtykowe dla domu

Inteligentne włączniki elektryczne są najbardziej uniwersalnym i podstawowym wyposażeniem inteligentnego domu. Dają nam możliwość włączania i wyłączania niemal każdego urządzenia elektrycznego w domu. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie mogą pełnić, np. licznik energii elektrycznej, pomiar mocy pobieranej, zabezpieczenia przeciwobciążeniowe oraz na to, jaki rozmiar posiada czujnik. Dzięki niemu możemy zmniejszyć pobieraną energię w domu i zaoszczędzić na rachunkach. Jednym z takich urządzeń, współpracujących z ekosystemem SmartThings jest Osram Smart+ Plug.

Opis

Jak podaje producent: „Perfekcyjne rozwiązanie dla popularnych lamp lub innych urządzeń elektrycznych, które mogą współpracować z systemem SMART + Home: Wystarczy włożyć SMART + Plug do gniazda wtykowego i podłączyć wybrane lampy. Wtyczkę pośrednią można teraz zaprogramować za pomocą Gateway i wygodnie włączać i wyłączać za pomocą odpowiedniej aplikacji lub przełącznika.”

Gniazdko posiada manualny przełącznik w formie przycisku, dający możliwość uruchomienia nie tylko z aplikacji. Przyłącze 230 V. Wysoka moc przełączania do 3.680 W/16 A oraz zabezpieczenie przed przeciążeniem. Komunikuje się za pomocą protokołu ZigBee. Jedno z najtańszych (około 40-50 zł za sztukę) tego typu rozwiązań kompatybilnych z SmartThings.

Głównym minusem gniazdka są duże wymiary 60 x 60 cm i 84 cm głębokości. Nie możliwe tym samym jest podłączenie dwóch obok siebie w listwie elektrycznej czy gniazdku. Zasłaniając sąsiednie gniazdka elektryczne tracimy dużo miejsca i możliwości podłączenia innych urządzeń.

Wymiary urządzenia.

 • Plusy
  • tani
  • prosta instalacja
  • przetwarzanie lokalne
 • Minusy
  • wymiary
  • brak pomiaru niepobieranej energii elektrycznej

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy prostą możliwość włączenia i wyłączenia gniazdka oraz możliwość uruchomienia szybkich automatyzacji np. minutnika. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań gniazdka. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Przy tworzeniu automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” urządzenie pozwala nam na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”.

Instalacja

Instalacja jest prosta należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji. Klikamy w aplikacji „Dodaj urządzenie”, wybieramy markę Osram Lightify >> Gniazdko. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybieramy koncentrator i pomieszczenie dla urządzenia. Odłączamy urządzenie z prądu, naciskamy i trzymając przycisk podłączamy z powrotem do prądu. Jeszcze przytrzymujemy przez 7 sekund, zostanie wydany dziwięk resetowania i urządzenie powinno się połączyć.

Gdzie zakupić ?

Zawartość pudełka jest standardowa urządzenie i kilka instrukcji obsługi w różnych językach.

Urządzenie można bez problemu znaleźć na rynku np. na portalu aukcyjnym Allegro czy niemieckim Amazon.

5 myśli w temacie “Osram Smart+ Plug inteligentne gniazdo wtykowe dla domu

 1. Dziękuję za artykuł. Mam jednak pytanie… czy w Samsung Store’ach są one do nabycia? Skoro nie są dostępne te oryginalne Samsung Smart Plug na terenie kraju 😦 Ewentualnie alternatywy od firmy Samsung?

  Polubienie

  1. W Samsung Store’ach nie znajdziemy elementów SmartThings ponieważ oficjalnie nie jest on jeszcze dystrybuowany u nas w kraju. Jest jednak wiele zamienników, przykładowo IKEA TRÅDFRI czy WiZ opisywane również na blogu.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s