Historia firmy „SmartThings”

Początki

SmartThings to amerykańska firma technologiczna z siedzibą w Mountain View w Kalifornii. Firma tworzy koncentrator (domową centralę), platformę chmurową i aplikacje dla inteligentnych domów i konsumenckiego Internetu przedmiotów. Zimą 2011 roku, kiedy rodzinny dom Alexa Hawkinsona w górach w Kolorado został poważnie uszkodzony po awarii zasilania, która spowodowała zamarznięcie i pęknięcie rur w domu, po przywróceniu zasilania woda przepłynęła przez niezamieszkany dom, powodując około 80 000 $ szkód. Hawkinson zauważył, że mógł zapobiec szkodom, gdyby wiedział, co się dzieje w domu. Firma powstała w 2012 roku, dzięki wcześniejszym doświadczeniom dyrektora generalnego Alexa Hawkinsona oraz współzałożycieli Andrew Brooks’a, Jeffa Haginsa, Bena Edwardsa, Jamesa Stolpa, Scotta Vlamincka, Jesse O’Neill-Oine, jak i kampanii na Kickstarterze, gdzie udało się zdobyć 1,2 mln dolarów. Później firma została dodatkowo wsparta kapitałem funduszy oraz inwestorów Venture Capital. W sierpniu 2013 roku pojawiły się na rynku pierwsze produkty. W styczniu 2014 r. na targach International CES firma wynajęła dom w pobliżu centrum Las Vegas, aby zademonstrować, jak urządzenia mogą być zintegrowane z usługami SmartThings. Demo służyło również do prezentacji SmartThings Labs, która umożliwia użytkownikom dostęp do integracji urządzeń na wczesnym etapie. Dom połączony zawierał produkty partnerów takich jak Philips Hue, Belkin WeMo i Sonos. Dzięki dynamicznemu wzrostowi firma zwróciła uwagę Samsunga.  W sierpniu 2014 r. SmartThings ogłosiło, że osiągnęło porozumienie do nabycia większościowego udziału przez Samsung Electronics. Samsung kupił SmartThings za 200 milionów dolarów ze względu na biegłość firmy w komunikacji różnych standardów protokołu i różnych producentów sprzętu inteligentnego domu. Spółka będzie działać jako niezależna firma w ramach Samsung Open Innovation Center, co da gwarancję uczestnictwa innych firm w rozwijaniu projektu.

Rok 2020 był rewolucyjny dla SmartThings wprowadzono ważne zmiany w strategii rozwoju, aby jak najlepiej ukierunkować platformę na przyszłość, i inwestowano w poprawę stabilności i bezpieczeństwa platformy. W ramach tego przejścia wycofano niektóre starsze funkcje, aplikacje i produkty. Należy tutaj wymienić zakończenie wsparcia dla aplikacji SmartThings Classic. Porzucono starsze urządzenia z pod logo SmartThings, na rzecz ich produkcji przez markę Aeotec, w tym nowego koncentratora Aeotec Smart Home Hub. Ogłoszono partnerstwo z Google, wprowadzając portfolio produktów Google Nest, jednego z największych ekosystemów IoT. Dzięki temu na początku 2021 stanie się możliwa integracja urządzeń Nest, w tym termostatów, kamer i dzwonków do drzwi. Tym samym SmartThings w 2020 roku stał się już tylko dostarczycielem oprogramowania do zarządzania inteligentnym domem. Obecnie podstawowe produkty SmartThings obejmują bezpłatną aplikację SmartThings.

SmartThings jest liderem w branży technologii IoT, a jego otwarta platforma łączy urządzenia, programistów i usługi, oferując jeden z największych zintegrowanych ekosystemów. Dzięki ponad 180 certyfikowanym markom i ponad 63 milionom aktywnych użytkowników platformy, SmartThings ułatwia wprowadzanie innowacji w połączonym życiu w wielu przypadkach użycia.

Dostępność

Na chwilę obecną Samsung wprowadził swój system tylko w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Lecz dzięki umożliwieniu produkcji Hubów innym producentom np. Aeotec Smart Home Hub. Zakup centrali staje się coraz łatwiejszy, a tym samym nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podłączyć gniazdko z wejściem europejskim Osram do ekosystemu, czy innych urządzeń bardziej dostępnych na lokalnym rynku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s