FIBARO Door / Window Sensor 2 – jak zabezpieczyć drzwi i okna ?

Sensor otwarcia/zamknięcia ma za zadanie przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo w domu. Podstawą jego działania są dwie części, które po zerwaniu ze sobą magnetycznego połączenia wydają powiadomienie. Jest również jednym z podstawowych czujników w domu. Jego zastosowanie zależy przede wszystkim od nas, gdzie zostanie zamontowany czy to przy bramie garażowej czy oknach. Jednym z takich urządzeń jest sensor polskiej firmy FIBARO Door / Window Sensor 2.

Opis

Głównymi funkcjami urządzenia jest czujnik zbliżenia czy np. brama garażowa w danej chwili jest otwarta. Czujnik temperatury przydatne przy zamontowaniu na oknie. Posiada zabezpieczenie przed sabotażem, zostaniemy poinformowani jeśli ktoś spróbuje czujnik zdjąć. Komunikacja odbywa się po protokole Z-Wave. Działa dzięki zasilaniu bateryjnemu informuje o zużyciu. Producent mówi o 2-letniej żywotności baterii. Niestety z mojego doświadczenia przy częstym użytkowaniu czujnik potrzebował wymiany baterii po niespełna roku. Bateria to EVE (ER14250) koszt około 8 zł za sztukę. Sensor ma wyjątkowo małe rozmiary (76x17x19mm) dodatkowym atutem jest możliwość wyboru jednego z 7 kolorów, pozwala to zamaskować czujnik na drzwiach wejściowych. Minusem jest również cena jest to jeden z najdroższych sensorów na rynku.

Przykładem zastosowania jest wysłanie powiadomienia o otwartych oknach, gdy np. wychodzi się do pracy. Może dać on również sygnał do wyłączenia klimatyzacji, ponieważ zostało otwarte okno w domu.

Wymiary urządzenia.

 • Plusy
  • Funkcje (zbliżenie, temperatura, modyfikacji)
  • Rozmiar
  • 7 różnych kolorów
 • Minusy
  • Cena
  • Brak czujnika wibracji
  • Przetwarzanie w chmurze

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy informację czy czujnik „Otwarto”/„Zamknięto”. Informacje o temperaturze, alert o modyfikacji urządzenia (czy zostało ono zdjęte) oraz procentową informację o baterii. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań sensora. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju.

Urządzenia w ekosystemie SmartThings wykonuje przetwarzanie poleceń w chmurze, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie poleceń, aktualizowanie stanów urządzeń, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji.

Przy tworzeniu automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” urządzenie pozwala nam na wybranie opcji / wysłanie powiadomienia o tym czy czujnik „Otwarto”/„Zamknięto”/ „Otwarto lub Zamknięto”. Powiadomienie nas o temperaturze z zakresu -20 – 100  w tym czy są większe/mniejsze niż podana. Opcja z alertem modyfikacji.  Informacja o baterii z zakresu 0 – 100% w tym czy są większe/mniejsze niż podana.

Instalacja

Aby zamontować FIBARO Door/Window Sensor 2: Zdejmij warstwę ochronną z czujnika. Przyklej urządzenie do ramy drzwi/okna. Zdejmij warstwę ochronną z magnesu. Przyklej magnes do ruchomej części drzwi/okna, nie dalej niż 5mm od urządzenia. Należy uważać przy montowaniu na drzwiach metalowych ponieważ mogą one zakłócać magnez w czujniku otwarcia/zamknięcia.

Dodanie do ekosystemu jest proste należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji. Klikamy w aplikacji „Dodaj urządzenie”, wybieramy markę FIBARO >> Czujnik otwarcia/zamknięcia i model urządzenia. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybieramy koncentrator i pomieszczenie dla urządzenia. Zdejmij pokrywę, wyciągnij zakładkę od baterii, naciśnij i przytrzymaj przycisk w środku urządzenia. A następnie szybko naciśnij drugi przycisk 3 razy.

Gdzie zakupić ?

Zawartość pudełka to sensor, naklejka dwustronna i kilka instrukcji obsługi w różnych językach.

Produkt jest szeroko dostępny na rynku. Cena to ok. 180-200 zł.

Instrukcja

4 myśli w temacie “FIBARO Door / Window Sensor 2 – jak zabezpieczyć drzwi i okna ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s