Zaawansowany monitor niskiego poziomu baterii dla SmartThings

Wiemy już czym są SmartApps, dzięki nim możemy rozbudować aplikację SmartThings o nowe funkcje. Dodatkowe niestandardowe SmartApps tworzone są przez społeczność bądź developerów, aby rozwiązywać bieżące problemy ze sterowaniem czy kontrolą inteligentnych domów. Jednym z największych utrapień w SmartThings jest kontrola poziomu baterii naszych czujników. Przy małej liczbie urządzeń problem nie jest widoczny, lecz gdy mamy już ich większą liczbę stale rośnie. Przejrzenie wszystkich urządzeń z akumulatorami jest problematyczne. Dzisiaj przyjrzymy się płatnej SmartApps od RBOY APPS, a mianowicie Low Battery Monitor and Notification.

[UWAGA]: Funkcja do działania na platformie SmartThings wymagała zainstalowania niestandardowych kodów obsługi. Możliwość ta została jednak wycofana. Na chwilę obecną nie jest możliwe skonfigurowanie żadnej nowej SmartApp w aplikacji SmartThings.

Kluczowymi funkcjami są:
 1. Tworzenie nieograniczonej liczby reguł/grup monitorowania baterii.
 2. Każda grupa/reguła ma swój własny próg baterii i listę urządzeń do monitorowania.
 3. Możliwe jest nadanie niestandardowej nazwy dla każdej reguły (opcjonalnie).
 4. Pulpit pokazujący stan baterii urządzenia, dodatkowo podświetlający te urządzenia, których baterie są poniżej ustalonego progu.
 5. Ustalenie dnia tygodnia i godziny, w którym aplikacja sprawdzi poziom naładowania baterii czujników i wyśle powiadomienia.
 6. Wiele możliwości powiadomień:
  • Powiadomienia Push,
  • Ciche powiadomienia,
  • Powiadomienia głosowe na głośnikach.
 7. Powiadomienie push, jeśli dostępna jest zaktualizowana wersja SmartApp.

Dodatkowo nie czekając na powiadomienie w każdej chwili możemy wejść w SmartApps. U nas nosi nazwę Bateria, klikając w Show battery summary ukaże się lista wszystkich monitorowanych sensorów z aktualnym poziomem baterii. Tym samym aplikacja rozwiązuje wszelkie problemy z monitorowaniem niskiego poziomu baterii naszych czujników.

Instrukcja dodawania SmartApps

Przed procesem dodania SmartApp konieczne jest zainstalowanie kodu obsługi, aby zainstalować program. Konieczny jest zakup licencji od RBOY APPS, koszt to 39,99 USD, co w przeliczeniu po obecnym kursie wydatek ok. 150 zł. Pamiętajmy, że otrzymujemy dostęp również do wielu innych przydatnych programów. Szczegóły zakupu i szczegółowy proces instalacji znajdziesz tutaj. Posiadając już licencję: na stronie głównej RBOY APPS, kliknij na SmartApp, którą chcesz zainstalować, otworzy się nowe okno z kodem, zaznacz całą stronę (Ctrl + A) i skopiuj (Ctrl + C). Do wykonania tych czynności zaleca się użycie przeglądarki na komputerze.

Przechodzimy do instalacji SmartApps. W pierwszej kolejności należy się zalogować do IDE na https://account.smartthings.com, i kliknąć „Log in”. Koniecznie na to samo konto Samsung, na którym został zbudowany inteligentny dom SmartThings.

Następnie wchodzimy w „My SmartApps”. Tutaj posiadamy listę wszystkich niestandardowych SmartApps do tej pory zainstalowanych. W Twoim wypadku jest ona jeszcze pusta.

Kliknij „New SmartApp” i tym samym przechodzimy do instalowania.

My zdecydowaliśmy się na instalację aplikacji z posiadanego już kodu, więc na kolejnej stronie klikamy „From Code”. Wklejamy wcześniej skopiowany kod (Ctrl + V) i kliamy „Create”.

W kolejnym kroku po wyświetleniu komunikatu „Created SmartApp”, kończąc instalację, kliknij „Publish”, a następnie „For Me” w prawym górnym rogu. Pojawi się kończący komunikat „SmartApp published successfully”.

Teraz możemy przejść do dodania SmartApps do ekosystemu SmartThings. Otwieramy aplikację na smartfonie. Na ekranie głównym aplikacji, klikamy Dodaj ( + ), następnie wybierz Smart App. Wybierz instalowaną wcześniej aplikację, czyli Low Battery Notification and Monitoring. Na koniec musimy podać login, wysłany przez RBOY w mailu potwierdzającym zakup licencji.

Teraz możemy przystąpić do konfiguracji powiadomień o niskim poziomie baterii z naszych sensorów. W pierwszej kolejności klikamy Add a new battery monitor rule, ustalamy poniżej jakiego poziomu baterii mamy otrzymać powiadomienie. Przechodząc do Monitor these devices, określamy z jakich sensorów dostaniemy powiadomienie. Nadajemy nazwę regule, klikamy Dalej.

Następnie w sekcji ustawienia powiadomień, klikając Check battery levels at this time everyday ? ustalamy godzinę o której zostaną sprawdzone stany baterii urządzeń. Sprawdzanie może być wykonywane każdego dnia lub tylko w określone dni. W tym celu stuknij Which day of the week ? i wybierz w jakie dni ma nastąpić sprawdzenie. Możemy wybrać również rodzaj powiadomienia, mamy do wyboru powiadomienie z dzwiękniem (Push notification) lub ciche (Silent notification). Na koniec możemy nadać nazwę naszej nowej SmartApp, w sekcji Assing a name for this SmartApps?. Zakończ klikając Gotowe.

Usunięcie SmartApp

Jeśli aplikacja SmartApp nie działa zgodnie z oczekiwaniami lub nie jest już potrzebna, można ją usunąć z aplikacji SmartThings. Aby usunąć SmartApp, wykonaj następujące kroki:

 1. Na ekranie głównym wybierz Menu (☰) i dotknij SmartApps.
 2. Wybierz Więcej opcji (⋮) i dotknij Usuń.
 3. Wybierz Minus (-)  obok żądanej aplikacji SmartApp.
 4. Stuknij Usuń, aby potwierdzić.

2 myśli w temacie “Zaawansowany monitor niskiego poziomu baterii dla SmartThings

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s