NEO Smart Plug – inteligentna wtyczka prosto z Chin

Inteligentne gniazdka elektryczne są najbardziej uniwersalnym i podstawowym wyposażeniem inteligentnego domu. Dają nam możliwość włączania i wyłączania niemal każdego urządzenia elektrycznego w domu. Dzięki zastosowaniu gniazdek możemy zmniejszyć pobieraną energię i zaoszczędzić na rachunkach. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie mogą pełnić, np. licznik energii elektrycznej, pomiar mocy pobieranej a przede wszystkim jaki rozmiar posiada urządzenie. Dzisiaj przyjrzymy się wtyczce od firmy NEO Coolcam o nazwie NEO Smart Plug.

Opis

NEO Smart Plug posiada u góry manualny przycisk, dający możliwość zmiany stanu, nie tylko z aplikacji. Pod przyciskiem umieszczono zieloną diodę LED w celu sygnalizacji stanu urządzenia. Inteligentna wtyczka posiada dodatkowo funkcje: licznika energii elektrycznej oraz pomiar mocy pobieranej oraz zabezpieczenia przeciwobciążeniowe. Parametry to zasilanie 230V AC, 50/60 Hz, pobór mocy do 1.6W, prąd znamionowy 13A dla maksymalnego obciążenia. Komunikuje się za pomocą protokołu Z-Wave Plus, dostępne są wszystkie częstotliwości, więc należy pamiętać, że na terenie Unii Europejskiej stosowana jest 868.4MHz. Wtyczka jest niezwykle mała posiadając wymiary 43 mm średnicy a 65 mm długości, co pozwala na podłączenie dwóch obok siebie w listwie elektrycznej i nie ogranicza dostępu do sąsiednich gniazdek. Przy przełączaniu zasilania słychać charakterystyczny dźwięk, jest on porównywalny do konkurencji. Do stosowania tylko w zamkniętych pomieszczeniach w temperaturze 0 – 40°C.

 • Plusy
  • licznik energii elektrycznej
  • pomiar mocy pobieranej
  • manualny przełącznik
  • przetwarzanie lokalne
  • mały rozmiar
  • cena
 • Minusy
  • Jakość wykonania
  • Brak kodu QR i PINu do zabezpieczeń

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia i wyłączenia gniazdka oraz możliwość uruchomienia szybkich automatyzacji np. minutnika. Posiadamy aktualną informację o poborze energii elektrycznej oraz dane o bieżącym zużyciu. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań gniazdka. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz opcję usunięcia urządzenia.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Tworzenie automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”, wraz z czasem jak długo ten stan ma zostać utrzymany. Możemy również ustalić wywoływanie z wartości licznika energii, czy też powiadomienie o zużyciu energii. W drugiej możliwości „Wtedy”, mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono”, „Włączone” i „Wyłączone”. Dodatkowo mamy akcję uruchomienia możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja NEO Smart Plug

Instalacja wtyczki jest prosta, choć nie obyło się bez niespodzianek. Na początku podłączamy włącznik do gniazdka elektrycznego. Aby zainstalować urządzenie należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji SmartThings. Na ekranie głównym aplikacji klikamy + „Dodaj”, następnie „Urządzenie”, wybieramy markę NEO Coolcam, dalej klikamy „Gniazdko”, ponownie wybieramy producenta. Zaczynamy proces dodawania do ekosystemu, wybieramy centralę oraz pokój, w jakim ma się znaleźć wtyczka. Następnie na gniazdku należy szybko trzy razy kliknąć przycisk. Pojawi się okno skanowania kodu QR. Niestety ani kodu ani PINu, nie otrzymaliśmy w pudełku, tym samym nie możemy podłączyć urządzenia z najwyższymi zabezpieczeniami. Klikamy systemowy „wstecz”, zostaniemy zapytani czy zakończyć konfigurację zabezpieczeń, klikamy „Ok”. Ponownie wyświetli się błąd o dodaniu urządzenia bez zabezpieczeń Z-wave S2, klikamy „Pomiń” >> „Ok”. Teraz wystarczy nadać nazwę inteligentnej wtyczce i klikamy „Gotowe”.

Gdzie zakupić ?

NEO Smart Plug dostępne jest w postaci wtyczek dla gniazdek UE, US oraz UK. Zawartość pudełka to wtyczka oraz wielojęzyczne skrócone instrukcje, niestety brak instrukcji w języku polskim. Produkt jest dostępny od ręki na Allegro w cenie ok. 129 zł, lecz można go również znaleźć w atrakcyjnej cenie na portalu AliExpress. Cena w tym wypadku uzależniona jest od kursu złotego, nam udało się zdobyć w cenie ok. 88 zł.

 • Uwaga!: Przy zakupie proszę nie pomylić wersji wtyczki, recenzowany produkt komunikuje się po protokole Z-wave, istnieje również odmiana Wi-Fi, która charakteryzuje się szarym wykończeniem.

One thought on “NEO Smart Plug – inteligentna wtyczka prosto z Chin

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s