„Historia” i „Powiadomienia” – co i kiedy wykonuje inteligentny dom. Jak informować domowników ?

Historia

Kolejną funkcjonalnością w aplikacji SmartThings jest „Historia”. Znajduje się w menu po lewej stronie w aplikacji, jest ostatnia opcja z wymienionych.

Dzięki której mamy dostęp do wszystkich czynności, jakie zostały podjęte przez system do sterowania inteligentnym domem. Tutaj należy zaznaczyć, że dane tylko z ostatniego tygodnia są przechowywane. Przydatne w celu analizy, źle wykonanych automatyzacji.

Powiadomienia

Kolejną funkcjonalnością w aplikacji SmartThings są „Wiadomości”. Znajduje się w menu po lewej stronie w aplikacji, poniżej opcji „Historia”. Realizuje ona funkcję historii powiadomień wysyłanych domownikom na smartfony. Dzięki której mamy dostęp do wszystkich powiadomień, jakie zostały wysłane przez system. Tutaj należy zaznaczyć, że dane tylko z ostatniego tygodnia są przechowywane.

Jednym z największych rozczarowań po dodaniu innych domowników do systemu jest brak zdefiniowania, do których członków ma zostać wysłane dane powiadomienie. Screeny poniżej. Obecnie po skonfigurowaniu automatyzacji wysyłającej powiadomienie dostają je wszyscy domownicy na smartfonie. W takich powiadomieniach, jak wykrycie dymu, jest to wręcz konieczne, lecz w automatyzacjach stricte związanych z konserwacją systemu już nie.

Przykładem takiej sytuacji jest: nie jest konieczne wysyłanie powiadomień „serwisowych” np. o małym poziomie baterii czujnika do wysłanych do wszystkich domowników, niech tylko tą informacje otrzyma „osoba zajmująca się SmarHome”. Dochodzi tym samym do sytuacji, że wszystkim użytkownikom w danym momencie pika powiadomienie, co jest zdecydowanie wadą.

Osobiście rozwiązałem tą przypadłość tak, w smartfonie domowników wyłączyłem powiadomienia, a uruchomiłem w automatyzacji sygnały świetlne i dźwiękowe w razie powiadamiania o niebezpiecznej sytuacji np. pożaru. Całością powiadomień zarządzam ze swojego telefonu.

Należy też dodać, że część powiadomień wydawanych przez czujniki może być bezpodstawna, jak np.  automatyzacja o podwyższonej temperaturze. Lecz tutaj lepiej jedno powiadomienie za dużo, niż jedno za mało.

52 myśli w temacie “„Historia” i „Powiadomienia” – co i kiedy wykonuje inteligentny dom. Jak informować domowników ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s