Rozmowa z inteligentnym domem. Jak uruchomić sterowanie głosowe Asystenta Google w zegarku Samsung Galaxy Watch?

Jedną z form komunikacji i zarządzania w inteligentnych przestrzeniach np. naszego domu są asystenci głosowi. Inteligentny asystent osobisty połączony ze sztuczną inteligencją jest dostępny na urządzenia mobilne oraz w inteligentnych głośnikach, które nasłuchują wydanych komend głosowych, a później wykonują je (w inteligentnych domach – sterowanie czujnikami), bądź udzielają odpowiedzi na zadane pytanie. Dzięki sterowaniu głosowemu za pomocą Asystenta Google możesz sterować oświetleniem, wtyczkami, termostatami i procedurami bez opuszczania kanapy.

W roku 2021 Samsung i Google zaprezentowały opracowany wspólnie system operacyjny Wear OS Powered by Samsung, zapewniający płynniejsze połączenia pomiędzy urządzeniami Android i bezproblemowy dostęp do większej liczby aplikacji, w tym Google Asystenta, Google Maps czy Google Pay, za pośrednictwem Google Play. Niniejszy poradnik dotyczy wszyskich zegarków Samsunga wydanych po 2021 roku z systemem Wear OS. Chodzi o modele Galaxy Watch 4 Classic i Galaxy Watch 4 oraz nowsze.

Uruchomienie sterowania głosowego na zegarku Galaxy Watch jest dość skomplikowane, musimy na początku uruchomić Google Home – aplikację do zarządzania urządzeniami w inteligentem domu, następnie skonfigurować asystenta Google na smartfonie i dopiero na końcu na smartwatchu. Spokojnie poniższy poradnik poprowadzi Cię kolejno przez wszystkie punkty.

Cały poradnik został opracowany na smartfonie Samsung Galaxy S8 oraz zegarku Galaxy Watch 4.

Jak połączyć Google Home z ekosystemem SmartThings ?

Asystent głosowy Google, podczas sterowania głosowego korzysta z urządzeń SmartHome dodanych w aplikacji Google Home. Więc niezbędne jest na początku przeprowadzenie połączenie inteligentnego domu SmartThings z aplikacją Google Home. W ten sposób pojawią się nasze urządzenia w aplikacji Google. Szczegółowy wpis dotyczący integracji Google Home i aplikacji SmartThings, znajdziesz tutaj.

Oczywiście musimy posiadać zainstalowaną na telefonie aplikację Google Home, przy pierwszym uruchomieniu aplikacji przechodzimy przez proces konfiguracji. Klikamy Rozpocznij, wybieramy swoje konto Google, następnie stuknij OK i znów Rozpocznij. Nadajemy nazwę naszemu inteligentnemu domowi, zatwierdź klikając Dalej. Wpisujemy adres domowy i nadajemy dostęp do lokalizacji GPS. Nastąpi szukanie urządzeń w pobliżu, przerywamy operację dodawania, klikając Nie teraz. Pojawi nam się główny panel aplikacji Google Home.

Teraz musimy dodać nasze urządzenia z aplikacji SmartThings do Google Home. W tym celu kliknij przycisk Dodaj ( + ) w górnym lewym rogu ekranu lub skorzystaj z Połącz z SmartThings. Następnie z menu wybierz Skonfiguruj urządzenie i kolejno Obsługiwane przez Google, z długiej listy wspieranych usług wybierz SmartThings. Przechodzimy do konfiguracji dwóch ekosystemów SmartHome, kliknij Dalej a w kolejnym oknie Autoryzuj. Nastąpi teraz logowanie do konta Samsung SmartThings, po chwili ukarze się lista urządzeń z aplikacji SmartThings.

Możemy również udostępnić już stworzony dom w aplikacji Google Home dla nowego domownika w domu, dostanie on dostęp do wszystkich urządzeń i będzie mógł również sterować nimi głosowo. Instrukcję jak to wykonać zamieściliśmy tutaj.

Przypisz swoje urządzenia do pokoi

Przypisując urządzenia SmartThings do pokoju za pomocą Google Home, możesz sterować wieloma światłami jako grupą. Możemy swobodnie zmieniać układ urządzeń miedzy pokojami, zmieniać nazwy pokoi wszystko w celu ułatwienia sterowania głosowego. Całość szerzej została opisana w tym poradniku.

Jak połączyć Asystenta Google ze SmartThings ?

Wreszcie możemy przejść do asystenta Google, jeśli nie posiadasz jeszcze aplikacji Asystent Google niezbędne jest jej zainstalowanie ze sklepu Google Play lub Apple Store. Znajdujemy aplikację w sklepie i instalujemy ją na smartfonie. Aby uruchomić asystenta kliknij Otwórz, zaraz po instalacji. Przy pierwszym uruchomieniu asystenta Google, możemy od razu wydawać polecenia głosowe. Polecamy jednak przejść przez krótki proces konfiguracji. Zagadamy się na uruchamianie asystenta poprzez komendę „Ok, Google”, klikając Dalej. Wyrażamy zgodę na Voice Match, uczymy asystenta swojego głosu mówiąc trzykrotnie „Ok, Google”. Klikamy Zacznij zapisywać dźwięk i pomoc w udoskonalaniu asystenta – możemy nie wyrazić na to zgody. Ostatnią czynnością jest wyrażenie zgody na działanie asystenta w tle, kończymy proces konfiguracji klikając Dalej. Możemy swobodnie wydawać polecenia.

Polecenia głosowe do Asystenta Google

Zalecamy przetestować wydając polecenia dotyczące urządzeń inteligentnego domu. Przykładowo „Zapal światło w kuchni”, sprawdzamy czy polecenie zostało wykonane prawidłowo. Listę zwrotów i poleceń na jakie reaguje asystent Google znajdziesz tutaj. Ogólny format sterowania głosowego to zazwyczaj „OK Google, (POLECENIE) (NAZWA URZĄDZENIA / POKÓJ)”.

Konfiguracja asystenta Google na zegarku Galaxy Watch

Jak wspomnieliśmy obecnie nie jest dostępna obsługa języka polskiego na zegarkach, ale możemy to zabezpieczenie obejść dodając dodatkowy język z którego korzystamy, czyli angielski. Po tym pojawi się możliwość sterowania z poziomu zegarka Wear OS.

W tym celu uruchamiamy asystenta i wydajemy polecenie „ustawienia asystenta”. Pojawią nam się zaawansowane opcje związane z asystentem głosowym Google, wybieramy z listy Języki. Musimy wybrać w którym języku będziemy się z asystentem komunikować, zalecamy następującą konfigurację. Język polski jak główny i jako dodatkowy angielski (US). Aby dodać drugi język, kliknij Dodaj ( + ) i wybierz z listy English (United States).

Mamy skonfigurowaną aplikację Google Home i Asystenta Google, teraz przystąpimy do aktywacji asystenta głosowego na zegarku Galaxy Watch. Pamiętajmy, że dotyczy ten poradnik smartwatchy działających na systemie Wear OS. Aby przejść dalej nasz zegarek Samsunga musi być już skonfigurowany z telefonem, szczegółowy poradnik jak to zrobić znajdziesz tutaj.

Każdy zegarek z systemem Wear OS powinien posiadać preinstalowaną aplikację Asystenta Google. Jeśli nie znajdujesz jej na swojej liście aplikacji, wymagane jest zaktualizowanie aplikacji. Aby to zrobić na zegarku uruchamiamy Google Play, i przechodzimy do Dostępne aktualizacje. Klikamy Aktualizuj wszystkie, po chwili zostanie zainstalowana aplikacja asystenta. Znajdziemy ją teraz na końcu listy aplikacji, otwieramy ją. Po uruchomieniu, klikamy na tarczy zegarka Wypróbuj, a następnie Aktywuj Asystenta na telefonie.

Teraz przechodzimy do konfiguracji na smartfonie, klikamy Aktywuj, aby uruchomić asystenta na zegarku. Zapoznajemy się z instrukcją, stuknij Dalej. Wyrażamy zgodę na Voice Match, uczymy asystenta swojego głosu mówiąc trzykrotnie „Ok, Google”. Następnie włączamy, możliwość wyświetlenia wyników wyszukiwania na tarczy zegarka, zatwierdź stukając Włącz. Pojawi się instrukcja, aby uruchomić na zegarku nasłuch asystenta, musimy kliknąć przycisk na smartwatchu. Pojawi się komunikat, że asystent jest gotowy. Kończymy konfigurację, klikając Gotowe.

Dostosowanie klawiszy w zegarku do wybudzania asystenta

Dodatkowo możemy wybudzać asystenta Google, poprzez skrót klawiszowy na smartwatchu. Nie musimy tym razem korzystać z frazy „Ok, Google” aby zadać polecenie asystentowi. Poniższe ustawienie możemy wykonać na smartfonie w aplikacji Galaxy Wearable, my pokażemy ją z poziomu zegarka.

Aby ustawić wybudzanie asystenta klawiszami zegarka, wejdź w Ustawienia, z listy wybierz Zaawansowane funkcje, poniżej znajdziesz opcje Dostosowanie klawiszy. Mamy dwie możliwości naciśnięcie dwukrotne lub naciśniecie i przytrzymanie, wybierz tą która lepiej Ci odpowiada. Klikamy przykładowo na Naciśnij i przytrzymaj, i z listy wybieramy Asystent. Sprawdź teraz czy zegarek reaguje na skrót klawiszowy.

Od teraz możemy swobodnie korzystać z asystenta Google na swoim nowym smartwatchu Galaxy Watch i to w języku polskim. Możemy korzystać z tych samych poleceń głosowych co w przypadku smartfonu. Zapraszamy również do poradnika jak korzystać z asystenta Google na słuchawkach.

One thought on “Rozmowa z inteligentnym domem. Jak uruchomić sterowanie głosowe Asystenta Google w zegarku Samsung Galaxy Watch?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s