Sterowanie inteligentnym domem z poziomu smartwatcha Samsung na systemie operacyjnym Wear OS

Tworząc ekosystem inteligentnego domu SmartThings Samsung nie zapomniał o swoich zegarkach z serii Galaxy Watch działających początkowo na opracowanym przez siebie systemie operacyjnym Tizen. Obecnie Samsung rozpoczął głęboką współpracę z Google, producentem oprogramowania Android. W wyniku współpracy mocno przebudowano zegarkową wersję systemu, czyli Wear OS. Wprowadzono nakładkę systemową One UI Watch specjalnie dla zegarków od Samsunga. Współpraca obejmowała również udostępnienie najważniejszych aplikacji, w tym SmartThings. Od tego czasu wszystkie nowe zegarki Samsunga są wyposażone już w system Wear OS. Licząc od smartwatcha Galaxy Watch 4, czy jego następcy Galaxy Watch 5. Dzisiaj przyjrzymy się możliwością jakie oferują smartwatche Galaxy Watch na Wear OS w kontekście sterowania inteligentnym domem, jakie opcje posiadamy przy każdym typie urządzenia oraz jakie możemy podejrzeć informacje z czujników.

W roku 2021 Samsung i Google zaprezentowały opracowany wspólnie system operacyjny Wear OS Powered by Samsung, zapewniający płynniejsze połączenia pomiędzy urządzeniami Android i bezproblemowy dostęp do większej liczby aplikacji, w tym Google Maps, Google Pay i YouTube Music, za pośrednictwem Google Play. Niebawem, dzięki dodatkowej aktualizacji, użytkownicy będą mogli streamować z aplikacji YouTube Music muzykę przez Wi-Fi bądź LTE na swoim Galaxy Watch4. Oznacza to, że nie będą musieli brać ze sobą telefonu, by móc cieszyć się ulubioną muzyką podczas pracy czy w drodze.

Obsługiwane zegarki to obecnie (wraz z numerami seryjnymi):

  • Galaxy Watch 4 Classic: SM-R895(LTE/Large), SM-R885(LTE/Small), SM-R890(BT/Large), SM-R880(BT/Small)
  • Galaxy Watch 4: SM-R875(LTE/Large), SM-R865(LTE/Small), SM-R870(BT/Large), SM-R860(BT/Small)

Pierwsze uruchomienie, konfiguracja na smartfonie i smartwatchu Samsung Galaxy Watch

Zaraz po wyjęciu smartwatcha z pudełka, musimy przystąpić do jego połączenia ze smartfonem, jest to oczywiście niezbędne aby móc sterować urządzeniami IoT z jego poziomu. W naszym poradniku konfigurowaliśmy telefon Samsung Galaxy S8 z zegarkiem Galaxy Watch 4. Zaraz po uruchomieniu smartwatcha, wybieramy język oraz region, później zostanie on wykryty automatycznie przez nasz telefon, jeśli tylko mamy włączoną transmisje Bluetooth. Na tarczy zegarka w tym czasie pojawi się kilka wskazówek dotyczących codziennego użytkowania.

Na smartwatchu uruchomi się funkcja skanowania w poszukiwaniu urządzeń do dodania wykryje ona nowy zegarek. Musimy sprawdzić czy wyświetlany jest identyczny numer co na tarczy smartwatcha, jeśli się zgadza, kliknij Potwierdź. Rozpocznie się pobieranie niezbędnego oprogramowania, następnie powinniśmy zapoznać się z zasadami prywatności, zaznaczamy zgodę i stukamy Kontynuuj. W kolejnym etapie musimy nadać niezbędne uprawnienia aplikacji, m.in. wysłanie smsów, wykonywanie połączeń, dostęp do multimediów czy kontaktów. Wkrótce po tym akceptujemy warunki korzystania z usług Google, klikając Akceptuje. Zegarek przygotowywany jest do działania, pobierane są dane konta Google, decydujemy do którego logujemy się konta Google. Nastąpi wyszukiwanie usług Google Play i przeszukanie naszych zainstalowanych aplikacji na telefonie, zostanie wyświetlona lista aplikacji, które posiadają wersję zegarkową na Wear OS. To ułatwienie dla użytkowników, którzy za jednym dotknięciem mogą instalować na Galaxy Watch 4 swoje ulubione aplikacje smartfonowe. Polecamy od razu zaznaczyć aplikację SmartThings, aby posiadać ją również na smartwatchu. Po zatwierdzeniu, klikamy Dalej. Kolejny etap dotyczy kopii zapasowej, system Android poszuka czy istnieje kopia zapasowa z innego zegarka Wear OS. Zalecamy od razu włączyć opcje automatycznych kopii zapasowych. Po tym nastąpi kończenie konfiguracji Galaxy Watch i uruchomi się aplikacja Galaxy Wearable.

Z poziomu aplikacji Galaxy Wearable, możemy zarządzać całym zegarkiem Galaxy Watch. Ustawiać tarcze zegarka, ekran aplikacji, czyli ustawienie kolejności aplikacji, kafelki, czy szybki panel. Oczywiście możemy zarządzać ustawieniami zegarka, skorzystać z funkcji znajdź zegarek, która opiera się na usłudze SmartThings Find. Mamy dostęp do poradnika, gdzie znajdziemy wskazówki i instrukcję obsługi smartwatcha.

Instalacja aplikacji SmartThings na zegarku

Jeśli po wejściu w listę aplikacji na smartwatchu, nadal nie ma logotypu aplikacji SmartThings. Wymagane będzie jej zainstalowanie ręczne. Pokażemy instrukcję instalacji z poziomu zegarka. Z listy aplikacji wybieramy Google Play, następnie możemy wyszukać aplikację lub wejść do opcji Aplikacje na telefonie. Wybieramy z listy SmartThings i klikamy Zainstaluj. Po instalacji stuknij Otwórz.

Jak wygląda aplikacja SmartThings na zegarku?

Podkreślić należy, że na zegarku mamy bardzo ograniczoną powierzchnię wyświetlacza, w związku z tym, wszystkiego na nim w wygodnej formie nie wyświetlimy. Po zainstalowaniu SmartThings dla systemu Wear OS, aplikację znajdziemy na liście aplikacji na smartwatchu, przeciągając palcem z dołu ekranu w górę. Przy pierwszym uruchomieniu pojawi się ekran powitalny. Za każdym razem po uruchomieniu aplikacji następuje synchronizacja z główną aplikacją na telefonie.

Po wejściu do aplikacji w głównym panelu, u samej góry możemy wybrać nasz inteligentny dom, w naszym wypadku „Dom”. Następnie mamy listę scen a po niej listę urządzeń bez podziału na pokoje. Musimy zaznaczyć, że na obu listach pojawiają się tylko urządzenia z panelu „Ulubione” w smartfonowej aplikacji SmartThings. U samego dołu panelu głównego mamy Opis, możemy sprawdzić wersję aplikacji, w naszym wypadku jest to 1.1.04.8 i krótki opis obsługiwanych funkcji aplikacji, poniżej znajdziemy warunki korzystania i politykę prywatności. Całość pokazana na przykładzie Samsung Galaxy Watch 4.

Z listy scenerii możemy jedynie włączyć daną scenę, klikając odtwórz. Prawidłowe wykonanie sygnalizowane jest znakiem fajki, czyli zielonym ptaszkiem. Przykładowe uruchomienie sceny na poniżej na screenach.

Z listy urządzeń możemy jedynie użyć podstawowej funkcji danego urządzenia, jak np. włącz/wyłącz, odtwórz (w przypadku głośnika), otwórz/zamknij (w przypadku rolety). Jeśli chodzi o czujniki to możemy podejrzeć jedynie ich główny stan czujnika. Jeśli urządzenie jest offline, to pojawi się przy nim czerwona przekreślona chmura. Przykładowe urządzenia na screenach poniżej.

Bardziej rozbudowane opcje sterowania mają nieliczne urządzenia takie jak, przykładowo światła, telewizory, głośniki, klimatyzatory czy odkurzacze automatyczne. Cześć z tych urządzeń opiszemy sobie szczegółowo. W przypadku telewizora możemy zmienić głośność, wyciszyć oraz zmienić kanał, jak i powrócić do poprzedniego kanału. Po bardziej rozbudowane opcje zegarek odsyła nas do telefonu, ale po kliknięciu Pokaż na telefonie, od razy wyświetlane jest dane urządzenie na większym ekranie.

Mamy również więcej możliwości sterowania jeśli chodzi o oświetlenie. Możemy tutaj zmienić moc ściemniacza oraz wybrać kolor światła, jeśli pozwala na to np. żarówka czy listwa świetlna.

W przypadku głośników, posiadamy akurat IKEA SYMFONISK, również możemy po kliknięciu w urządzenie. dodatkowo zmienić głośność i wyciszyć oraz odtworzyć muzykę, klikając odtwarzaj/zatrzymaj, jak i wrócić do wcześniejszego oraz przejść do następnego utworu.

Jeśli chodzi o klimatyzatory to możemy ustawić temperaturę chłodzenia oraz wyświetlić bieżącą temperaturę. Zaś odkurzacze automatyczne na bardzo zaawansowane sterowanie. Możemy nadać kierunek robotowi, przerwać i wznowić czyszczenie oraz kazać wrócić do bazy.

Zegarki Samsunga na systemie Wear OS również mają funkcję widgetów, nazywają się Kafelki, dzięki czemu możemy mieć szybki dostęp do najważniejszych scenerii. Niestety nie mamy kafelka dla urządzeń. Po przytrzymaniu kafelka mamy możliwość ich zmiany przesunięcia, usunięcia czy dodania nowego. Możemy mieć maksymalnie 15 kafli aplikacji. Aby dodać kafelek od scen SmartThings, klikamy Dodaj kafelki, wybieramy z listy Sceny. Możemy teraz edytować kafelek, wybierając jakie chcemy na nim umieścić scenerie. Możemy dodać ich maksymalnie cztery. Mamy do wyboru jedynie te sceny, które znajdują się na naszej liście „Ulubione” na telefonie w aplikacji SmartThings. Poniżej screeny z dodania i edycji przykładowego kafelka Scen.

A jak wszystko wygląda z poziomu aplikacji na telefonie. Po konfiguracji nasz zegarek pojawi się w sekcji Urządzenia w dolnym menu, w Urządzenia osobiste. Tutaj znajdują się wszystkie urządzenia połączone po Bluetooth. Znajdziemy go również w usłudze lokalizacji urządzeń SmartThings Find. Po kliknięciu w zegarek pojawi się nam główny panel zegarka, tutaj mamy informację czy urządzenia są połączone oraz jaki posiada poziom naładowania baterii. Przydatną opcję Znajdź urządzenie, po kliknięciu jesteśmy odsyłani do SmartThings Find. Ostatnia opcja to otworzenie aplikacji Galaxy Wearable.

Niestety producent zrezygnował z ciągłej/natychmiastowej synchronizacji, jeśli uruchomimy aplikację SmartThings na zegarku Galaxy musimy odczekać sekundę dwie aż zsynchronizują się stany urządzeń oraz listy scen i urządzeń.

Bardziej zaawansowane automatyzacje np. Lepszy sen

Dla budzenia się z poczuciem, że jesteśmy wypoczęci, kluczowe są cisza i spokój. Galaxy Watch4 rozpoznaje, gdy użytkownik zasypia, po czym automatycznie wyłącza światła obsługiwane przez Samsung SmartThings, zapewniając lepsze warunki do snu. Niezbędny jest tutaj dostęp do aplikacji towarzyszących z poziomu SmartThings na telefonie, po konfiguracji aplikacji Zegar, inteligentny dom będzie mógł zareagować jak zaśniesz przed telewizorem.

Wymaga najnowszej wersji aplikacji mobilnych Samsung Clock (v. 12.1.10.5), Samsung SmartThings (v. 1.7.59.23) i SmartThings Framework (v1.4.1). Dostępne na inteligentnych urządzeniach zarejestrowanych w SmartThings.

Rozwój aplikacji dla systemu Wear OS

Współpraca między Samsung a Google rozwija się obecnie w dobrych relacjach. W związku z tym należy spodziewać się rozwoju możliwości aplikacji, dodawania nowych opcji automatyzacji możliwych do użycia w procedurach. Choćby niedawno wprowadzona możliwość kiedy zegarek rozpoznaje, że użytkownik zasypia, automatycznie wyłącza światła w domu, zapewniając lepsze warunki do snu – informowaliśmy o aktualizacji tutaj. To jedna z opcji, której bardzo pierwotnie brakowało. Na pewno wymagane jest nadal rozbudowanie bardziej możliwości sterowania urządzeniami, tutaj możemy wymienić oczyszczacze powietrza czy pralki. Czas pokaże jak bardzo Samsung wykorzysta smartwatche w sterowaniu inteligentnym domem.

4 myśli w temacie “Sterowanie inteligentnym domem z poziomu smartwatcha Samsung na systemie operacyjnym Wear OS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s