Najczęstsze problemy techniczne z urządzeniami w inteligentnym domu SmartThings

Poniższy poradnik przedstawia kilkanaście problemów technicznych wraz z rozwiązaniami, jakie występują podczas korzystania z urządzeń i czujników w ekosystemie SmartThings. Zapraszamy do drugiego poradnika koncertującego się na centrali SmartThings oraz procesie dodawania nowych urządzeń.

Spis treści problemów:

  1. Nie działa wyszukiwanie głosowe w YouTube na telewizorze Samsung / problemy z pilotem
  2. Sterowanie urządzeniami Samsung Wi-Fi z różnych kont Samsung
  3. Brak możliwości sterowania urządzeniami przy połączeniu mobilnym
  4. Serwis klimatyzacji Samsung SmartThings
  5. Kontakt z pomocą techniczną za oceanem lub społecznością
  6. Pomoc techniczna dla urządzeń RTV i AGD

Nie działa wyszukiwanie głosowe w YouTube na telewizorze Samsung / problemy z pilotem

Problem dotyczy wyszukiwania głosowego czy to poprzez asystenta głosowego Bixby czy w aplikacji YouTube na telewizorach Samsung, w drugim przypadku jest możliwe wydanie poleceń w języku polskim. Najczęściej objawia się on poprzez brak reakcji przycisku mikrofonu na nowym pilocie do Samsung SmartTV. Nie można użyć pilota w sąsiednim pokoju. Jeśli masz jakiekolwiek problemy z pilotem Samsung użyj poniższego rozwiązania.

Problem leży w niesparowanym pilocie z telewizorem, kiedy go sparujemy przejdzie on na komunikację po Bluetooth. Aby sparować pilot z telewizorem należy przycisnąć i przytrzymać przez 5 sekund klawisz powrót i odtwórz/pauza, pilot w tym czasie musi znajdować się w odległości 30-40 cm i być skierowanym w kierunku odbiornika. Po zakończeniu parowania pojawi się ikona pilota na ekranie z poziomem jego baterii. Od teraz funkcje mikrofonu powinny działać poprawnie.

Sterowanie urządzeniami Samsung Wi-Fi z różnych kont Samsung

Najczęstszym problemem jest jak sprawić, aby drugi domownik również mógł sterować, świeżo zakupioną pralką, zmywarką czy telewizorem. Ponieważ nie może on dodać do swojego konta, urządzenia które jest przypisane do innego. Tutaj z pomocą przychodzi udostępnienie urządzenia poprzez inteligentny dom SmartThings.

Aby sterować urządzeniami Samsung RTV lub AGD należy je w pierwszej kolejności dodać do aplikacji SmartThings. Aby udostępnić możliwość sterowania tym urządzeniem innym domownikom np. żonie, należy dodać ją jako nowego członka do wirtualnego domu w aplikacji. Tym samym udostępniamy jej możliwość sterowania wszystkimi urządzeniami w naszym inteligentnym domu. Instrukcję dodania członków opisywaliśmy tutaj.

Brak możliwości sterowania urządzeniami przy połączeniu mobilnym

Problem objawia się kiedy opuścimy obszar naszego domowego Wi-Fi i korzystamy z sieci komórkowej naszego operatora np. LTE czy 5G. Aby rozwiązać problem należy stworzyć nowy punkt dostępu APN. Wejdź w Ustawienia swojego telefonu, następnie Połączenia >> Sieci komórkowe >> Nazwa punktu dostępu >> Internet (ścieżka dla urządzeń Samsung Galaxy, w innych modelach może się różnić). W kolejnym kroku dodaj nowy punkt dostępu APN, z następującymi ustawieniami:

OrangePlusT-mobile
Nazwa: Orange INTERNET
APN: internetipv6
Proxy: Nieustawione
Port: Nieustawione
Nazwa użytkownika: internet
Hasło: ********
Serwer: Nieustawione
MMSC: Nieustawione
Proxy MMS: Nieustawione
Port MMS: Nieustawione
MCC: 260
MNC: 03
Typ uwierzytelniania: Brak
Typ APN: default,supl
Protokół APN: IPv6
Protokół roamingu APN: IPv4
Włącz/wyłącz APN: APN włączony
Połączenie: Nieokreślony
Typ operatora wirtualnej sieci komórkowej: SPN
Wartość operatora wirtualnej sieci komórkowej: Orange
Nazwa: Plus INTERNET
APN: plus
Proxy: Nieustawione
Port: Nieustawione
Nazwa użytkownika: Nieustawione
Hasło: Nieustawione
Serwer: Nieustawione
MMSC: Nieustawione
Proxy MMS: Nieustawione
Port MMS: Nieustawione
MCC: 260
MNC: 01
Typ uwierzytelniania: Brak
Typ APN: default,supl
Protokół APN: IPv4
Protokół roamingu APN: IPv4
Włącz/wyłącz APN: APN włączony
Połączenie: Nieokreślony
Typ operatora wirtualnej sieci komórkowej: Brak
Wartość operatora wirtualnej sieci komórkowej: Nieustawione
Nazwa: Internet
APN: internet
Proxy: Nieustawione
Port: Nieustawione
Nazwa użytkownika: Nieustawione
Hasło: Nieustawione
Serwer: Nieustawione
MMSC: Nieustawione
Proxy MMS: Nieustawione
Port MMS: Nieustawione
MCC: 260
MNC: 02
Typ uwierzytelniania: PAP
Typ APN: default,supl
Protokół APN: IPv4/IPv6
Protokół roamingu APN: IPv4

Zapisujemy punkt dostępu z ustawionymi parametrami i wybieramy, aby to jego smartfon od teraz używał. Powinno to rozwiązać problem braku możliwości sterowania urządzeniami IoT z poza domu. Najczęściej problem ten występuje u operatora Orange Polska.

Serwis klimatyzacji Samsung SmartThings

Klimatyzatory są specyficznym urządzeniem, wiele usterek dotyczy tylko tego typu sprzętu. W Polsce działa serwis, który obsługuje klimatyzatory: Dom Serwis, Kępiny 12D, 26-660 Jedlińsk – działa w godzinach 8:00-16:00, adres e-mail: samsung@domserwis.pl .

Kontakt z pomocą techniczną za oceanem lub społecznością

Zalecałbym skontaktowanie się z pomocą techniczną SmartThings, tej za oceanem w USA, podaję link >> https://support.smartthings.com/hc/en-us/requests/new?ticket_form_id=106463 . Pamiętaj, aby opisać problem w języku angielskim.

Dodatkowo można poszukać pomocy na forum SmartThings >> https://community.smartthings.com/ , lecz szukałem na forum nie znalazłem opisu tego błędu. Niestety SmartThings nie udostępnia księgi kodów błędów, ciężko wywnioskować w czym tkwi problem. 

Pomoc techniczna dla urządzeń RTV i AGD

Istnieje dedykowana pomoc techniczna dla urządzeń RTV i AGD. Niestety Samsung nie upublicznił listy błędów stąd czasem jedynym wyjściem jest kontakt z profesjonalną pomocą. Aby skontaktować się z pomocą i wysłać zdjęcia i zrzuty ekranu z widocznym problemem, należy wejść na stronę: https://www.samsung.com/pl/support/email-technical-question/ . Pamiętaj o szczegółowym opisie napotkanego problemu.

Alternatywnie można zadzwonić infolinię techniczną, która pokierują, gdzie trzeba: https://www.samsung.com/pl/support/contact/ . Kontakt tel. 801-172-678 lub +48 22 607-93-33 (*opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora). Infolinia czynna: Pon-Pt: 8:00–22:00, Sob: 8:00-18:00, za wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy. Jeśli kontaktujesz się w sprawie zgłoszenia naprawy, prosimy przygotuj kody produktu oraz daty zakupu urządzenia.

Wiele odpowiedzi na inne pytania zajdziesz tutaj oraz tutaj.

One thought on “Najczęstsze problemy techniczne z urządzeniami w inteligentnym domu SmartThings

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s