Meross Smart Surge Protector – listwa zasilająca po Wi-Fi dla SmartThings

Inteligentne włączniki elektryczne są podstawowym wyposażeniem inteligentnego domu. Dają nam możliwość włączania i wyłączania niemal każdego urządzenia elektrycznego w domu. Jednak z czasem pojawia się problem, zaczynają się one nie mieścić gdyż posiadają dość znaczne rozmiary. Podłączenie kilku do jednej klasycznej listy zasilającej staje się udręką. Na szczęście na rynku zaczęły się pojawiać inteligentne listy zasilające. Jednym z takich przykładów jest Meross Smart Wi-Fi Surge Protector a konkretnie model MSS425F (EU).

Recenzja powstała dzięki uprzejmości firmy Meross, która udostępniła listwę do testów.

Przed zakupem inteligentnej listy zasilającej należy zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie może pełnić, np. licznik energii elektrycznej, pomiar mocy pobieranej, zabezpieczenia przeciw obciążeniowe oraz jak w klasycznej ilość gniazdek czy dodatkowe złącza USB. Dzięki niej możemy zmniejszyć pobieraną energię i zaoszczędzić na rachunkach. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fizyczne przełączniki, czy sterują cała listwą czy poszczególnymi gniazdami.

Opis

Meross MSS425F (EU) posiadamy tutaj 4 gniazda oraz 4 porty USB, mamy jeden główny manualny przełącznik sterujący wszystkimi gniazdami na raz, niestety tylko z aplikacji możemy sterować pojedynczymi gniazdami oraz całościowo USB. Nad każdym gniazdkiem umieszczono zieloną diodę LED w celu sygnalizacji stanu złącza.  Listwa posiada zabezpieczenia przeciw obciążeniowe. Parametry to zasilanie 100-230V AC, 50/60 Hz, maksymalne obciążenie to 10A. Należy pamiętać również, że 5V (2.4A dla pojedynczego portu USB) oraz 5 V (4,0 A dla czterech portów USB). Komunikuje się za pomocą protokołu Wi-Fi (IEEE 802.11 b/g/n, 2.4GHz), więc nie jest bezpośrednio połączone z centralą, tylko poprzez serwer. Listwa ma standardowe wymiary 33,4 x 6,4 x 4,0 cm, nie uwzględniając przewodu zasilającego, który ma długość 1,8 metra. Przy przełączaniu zasilania gniazdek słychać charakterystyczny dźwięk, jest on porównywalny do konkurencji. Produkt przeznaczony jest do stosowania tylko w zamkniętych pomieszczeniach w temperaturze 0 – 40°C i wilgotności 10% ~ 90%.

 • Plusy
  • Prosty montaż
  • Cena w przeliczeniu na jedno gniazdko
  • Dodatkowe 4 porty USB
 • Minusy
  • Tylko jeden manualny przełącznik
  • Przetwarzanie w chmurze
  • Brak dodatkowych funkcji (np. licznik energii)

Współpraca z SmartThings

W ekosystemie SmartThings listwa Meross identyfikowana jest jako sześć urządzeń, dla każdego przełącznika osobno. I tak posiadamy „Listwę zasilającą”, która steruje wszystkimi gniazdami w tym USB, dodatkowo cztery „Switch”, które odpowiadają gniazdkom oraz jeden przełącznik na wszystkie USB.

W głównym panelu „Listwy zasilającej” mamy możliwość włączenia/wyłączenia całej listy Meross oraz możliwość uruchomienia szybkich automatyzacji np. minutnika. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań głównego przełącznika. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz opcję usunięcia urządzenia.

W czterech panelach oznaczonych, jako „Switch” mamy możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych gniazdek w listwie.

W urządzeniu oznaczonym jako USB, mamy możliwość włączenia/wyłączenia wszystkich złącz USB w listwie. Możliwości szybkich automatyzacji, panelu „Historia” i ustawień „Edytuj” się nie różnią.

Poprzez zastosowanie protokołu komunikacji Wi-Fi. Listwa komunikuje się z ekosystemem SmartThings za pomocą serwera, czyli wykonuje przetwarzanie poleceń w chmurze, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie polecań, aktualizowanie stanów gniazd, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji.

Automatyzacje wszystkich przełączników (głównego, gniazdek i USB) są identyczne, więc za przykład posłuży nam główny przełącznik „Listwa zasilająca”. Tworzenie automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ trochę różnią się dostępne opcje jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”, dodatkowo w dwóch ostatnich mamy możliwość określić, jak długo ten stan musi być zachowany. W drugiej możliwości „Wtedy”, mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono”, „Włączone” i „Wyłączone”. Dodatkowo mamy opcję opóźnienia o dowolny czas, jak i automatycznego wyłączenia po ustalonym czasie.

Instalacja Meross Smart Wi-Fi Surge Protector

Na początku podłączamy listwę do zasilania. Zanim przejdziemy do instalowania listwy musimy pobrać aplikację Meross z Google Store bądź AppStore, musimy posiadać smartfon z systemem Android 4.1 lub nowszym, iOS 9 lub nowszym. Po zainstalowaniu aplikacji możemy przejść do dodania listwy do aplikacji Meross. Przy pierwszym uruchomieniu zostaniemy poproszeniu o utworzenie konta. Przechodzimy do dodania urządzenia, klikamy w górnym prawym roku plusa. Z listy odnajdujemy i klikamy swój typ urządzenia. Następnie potwierdzamy, klikając „Next”, musimy teraz połączyć się po Wi-Fi z listwą. Po pozytywnym połączeniu, nadajemy dowolną nazwę, klikamy „Next”, następnie wybieramy ikonę i zatwierdzamy „Next”. W następnym kroku wybieramy z listy swoją sieć Wi-Fi i podajemy do niej hasło, od tej chwili listwa jest połączona z naszym routerem. Po chwili pojawi się komunikat gratulujący pozytywnego dodania urządzenia.

Posiadamy już zainstalowaną listwę zabezpieczającą. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym, klikamy + „Dodaj”, następnie „Urządzenie”, wyszukujemy markę Meross, wybieramy „Gniazdko”, ponownie wybieramy producenta. Następnie wybieramy centralę oraz pokój w jakim ma się zaleźć listwa. Po czym zostaniemy przeniesieni na stronę internetową Meross, gdzie logujemy się na konto utworzone w Meross. Zostaniemy poinformowani o udanym połączeniu z ekosystemem SmartThings. Zamykamy iksem w lewym górnym rogu stronę internetową i po chwili pokaże nam się lista wszystkich urządzeń z aplikacji Meross. Jak możecie zauważyć nasza listwa ma aż 6 przełączników, identyfikujących się w ekosystemie SmartThings, jako sześć oddzielnych urządzeń. Klikamy „Gotowe”, znalezione urządzenia pojawią się w wybranym pokoju.

Wyłączenie diod LED

W ustawieniach listy Meross, w aplikacji producenta, możemy wyłączyć diody LED, sygnalizujące stan gniazdek. W tym celu wybieramy listwę zasilającą w aplikacji Meross, klikamy w górnym prawym rogu opcje (☰) i przełącznikiem LED możemy zmienić domyśle ustawienie. Dodatkowo poniżej mamy informację o sygnale sieci Wi-Fi.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć listwę zasilającą Meross z ekosystemu SmartThings, musimy odłączyć usługę sieciową Meross z aplikacji SmartThings. Uwaga usunięte zostaną również wszystkie inne urządzenia będące w aplikacji Meross.

 1. Na ekranie głównym wybierz Menu (☰)
 2. Stuknij Koło zębate i wybierz Usługi sieciowe
 3. Wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) i wybierz Usuń
 4. Stuknij Minus (-) obok usługi
 5. Wybierz Usuń, aby potwierdzić.

Usunięcie z aplikacji Meross

Aby uniknąć ponownego wyszukania urządzenia przez aplikację SmartThings, należy również usunąć listwę z aplikacji Meross. W tym celu wybieramy listwę zasilającą w aplikacji Meross, klikamy w górnym prawym rogu opcje (☰) i po przesunięciu dół, wybieramy Remove device i potwierdzamy klikając Delete.

Chcąc zresetować listwę naciśnij i przytrzymaj przez 5 sekund przycisk na obudowie, aby rozpocząć proces przywracania ustawień fabrycznych.

Gdzie zakupić ?

Listwa Meross Smart Wi-Fi Surge Protector (MSS425F) dostępna jest w polskiej dystrybucji w cenie 164 PLN. W pudełku znajdziemy listwę oraz instrukcję obsługi. Producent gwarantuje 2 lata gwarancji.

One thought on “Meross Smart Surge Protector – listwa zasilająca po Wi-Fi dla SmartThings

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s