Tworzenie wirtualnej stacji pogodowej w SmartThings

Już od jakiegoś czasu możemy tworzyć automatyzacje powiązane z pogodą w mobilnej aplikacji SmartThings. Recenzowaliśmy już prywatną stację meteorologiczną Netatmo, która posiadała pełen zestaw czujników rejestrujących pogodę. Dzisiaj przyjrzymy się, utworzeniu wirtualnej stacji pogody w ekosystemie SmartThings, która w połączeniu z dostępnymi automatyzacjami będzie ciekawym zamiennikiem fizycznych stacji. Zapraszamy również do przewodnika opisującego parametry stacji pogody i jak ich zmiana wpływa na nasze samopoczucie.

Wirtualna stacja pogody w SmartThings

W głównym panelu wirtualnej stacji posiadamy informację o temperaturze oraz wilgotności, poniżej znajduje się „Apparent temperature”, czyli temperatura odczuwalna. Dalej „Precipitation”, czyli opad atmosferyczny. Informację o natężeniu światła w luxach, indeks UV oraz jego opis (low – niski, high – wysoki). Kolejną informacją jest prędkość wiatru (Wind speed) oraz kierunek (Wind direction). Na koniec mamy streszczenie pogody (Summary) w języku angielskim oraz informację o alarmie, na wypadek gwałtownych zjawisk pogodowych.

Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych sensorów, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań urządzenia. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju. W ustawieniach możemy opcjonalnie podać kod pocztowy bądź ID swojej najbliższej stacji pogodowej.

Wirtualna stacja pogody wykonuje przetwarzanie poleceń w chmurze, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie aktualizacji parametrów, jak i zaprogramowanych powiadomień.

Wirtualna stacja meteorologiczna przy tworzeniu automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” pozwala na wybranie kolejno (zakresy w nawiasie): natężenia światła (0 – 100 000 lux), temperatury (-20 – 50°C), wilgotności (0-100%) oraz indeksu UV (0 – 255). Ze względu na specyfikę urządzenia, możliwe jest tylko wykorzystanie warunku „jeśli”. 

Tworzenie wirtualnej stacji pogody

Aby utworzyć wirtualne urządzenie będące stacją pogody, należy zalogować się do IDE na https://account.smartthings.com, i kliknąć Log in. Koniecznie na to samo konto Samsung, na którym został zbudowany inteligentny dom SmartThings.

Następnie wchodzimy w My Devices. Ukaże nam się lista wszyskich urządzeń w naszym ekosystemie SmartThings.

Klikamy + New Devices

Na następnym ekranie konieczne jest wypełnienie takich pól jak:

  • Name (nazwa): wybierz nazwę dla swojego urządzenia, np. Wirtualna stacja pogody
  • Label (etykieta): nie jest konieczne jej wypełnienie
  • Zigbee Id (identyfikator Zigbee): nie trzeba wypełniać
  • Device Network Id (identyfikator sieci urządzenia): wypełnij bez akcentów, spacji lub specjalnych znaków, proponuję użycie ciągu losowych liter lub np. nazwy urządzenia, jak „stacja_meteo”. UWAGA !: Identyfikatory nie mogą pokrywać się z innymi urządzeniami.
  • Type (typ): wybierz z listy SmartWeather Station Tile
  • Version (wersja): pozostaw Published
  • Location (lokalizacja): wybierz swój dom
  • Hub (centrala SmartThings): wybierz nazwę swojej centrali
  • Group (grupa): pozostaw puste, w aplikacji SmartThings są to pokoje

Po wypełnieniu kliknij Create, u dołu ekranu. Wyświetli się komunikat o sukcesie „Wirtualna stacja pogody created”.

Po utworzeniu wirtualnej stacji pogody, możemy przejść do aplikacji mobilnej i odnaleźć nowe urządzenie. Pojawi się ono w głównym oknie aplikacji u dołu ekranu w sekcji „Brak przypisanego pokoju”. Po wejściu w panel urządzenia, ukaże się kilka nowych informacji dotyczących pogody w oparciu o lokalizację Twojego domu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s