Żarówka Philips Hue White and Color Ambiance – nastrojowe światło do Twojego domu

Światło towarzyszy nam nawet przy najbardziej zwyczajnych czynnościach, takich jak jedzenie śniadania czy czytanie gazety, lecz i przy specjalnych okazjach takich jak romantyczna kolacja czy prywatka ze znajomymi. Inteligentna żarówka daje możliwość sterowania przyciemnieniem, barwą światła oraz kolorem. Tym samym zapewniając idealną atmosferę dla każdej z okazji. Od teraz każda z nich będzie niezapomniana. Po przetestowaniu białej żarówki, lampy biurowej czy podłogowej. Dzisiaj mamy przyjemność zrecenzować kolorową żarówkę Philips Hue White and Color Ambiance z gwintem E27.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości Philips Hue, który udostępnił żarówki do testów.

Jak możecie zauważyć na pierwszy rzut oka, żarówka posiada nietypowy kształt, dzięki niemu promień świecenia jest większy, według producenta lepiej się on spisuje w instalowaniu do żyrandoli i lamp.

Opis

Żarówka Philips Hue White and Color Ambiance, jak sama nazwa wskazuje znajduje się w kolekcji Hue White and color ambiance gdzie mamy pełną możliwość sterowania światłem, dostęp do 16 milionów kolorów palety bart RGB, zmienną barwę światła z ciepłej od 2000K na zimną do 6500K i możliwość ściemniania 0 – 100%. Wytwarza wyjątkowo silny strumień światła, w porównaniu do innych żarówek, sięgający nawet 806 lm. Odpowiadające tradycyjnej żarówce o mocy 60 W. Żywotność to aż 25 000 godzin, może się poszczycić klasą energetyczną A+. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee z mostkiem Philips – współpraca została opisana szerzej tutaj oraz po protokole Bluetooth, jeśli nie posiadamy mostka Hue. Jak już wspomnieliśmy posiada nietypowe rozmiary jest to 11,3 cm szerokości, 6,2 cm wysokości oraz 11,3 długości. Żarówka waży 72 gramy.

Sposób użycia: Po wkręceniu żarówki i dodaniu do systemu, możemy nią sterować. Tutaj niestety pojawia się minus tego rozwiązania, nie można wyłączyć włącznika ściennego od danego żyrandola. Odłączając źródło prądu nie mamy już możliwości sterowania. Pozostaje nam pozostawienie włącznika świetlnego w ciągłej pozycji włączonej. Na szczęście mamy inne możliwości sterowania np. poprzez aplikację (ręcznie, automatyzacje czy sceny) oraz fizycznie poprzez np. przycisk czy pilot.

 • Plusy
  • Silny strumień światła i intensywność kolorów
  • Długotrwała żywotność
  • Prosty montaż
  • Przetwarzanie lokalne
 • Minusy
  • Cena
  • Ciągłe podłączenie do źródła prądu (włączony kontakt bądź lampa)

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia/wyłączenia żarówki Philips Hue, zaprogramowania szybkich automatyzacji: włączenia i wyłączenia żarówki LED oraz pewną formę minutnika. Poniżej posiadamy możliwość ustawienia dowolnego koloru z palety barw RGB, jak i pięć ostatnio używanych barw oraz sześć sugestii. Kolejna belka pozwala na ustawienie ściemniacza od 1 do 100%. Pod ściemniaczem posiadamy również pięć kół, będących przyciskami ustawiającymi ściemniacz na kolejno od lewej 10%, 30%, 50%, 70% oraz 90% jasności. Ostatnia opcja to ustawienie temperatury światła w zakresie 2200 K – 6500 K. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań żarówki. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz dodania do panelu „Ulubione”.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, przy posiadaniu mostka Philips Hue, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia. Przy braku mostka i sterowaniu poprzez Bluetooth, żarówka korzysta z przetwarzania w chmurze, lecz pamiętajcie, że protokół Bluetooth został dodany dopiero w nowej wersji żarówki.

Tworzenie automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Jak i wartość ściemniacza i temperatury kolorów. Dodatkowo posiadamy opcję jak długo zachowany powinien być stan przed uruchomieniem automatyzacji oraz czy ma być to warunek wstępny. W drugiej możliwości „Wtedy”, żarówka pozwala na dużo więcej, mamy pełną możliwość tworzenia opcji przydatnych w programowaniu już np. scenerii. Mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie jednego z 16 milionów kolorów, jasności żarówki z zakresu 0 – 100%, bądź temperatury barwy z zakresu 2000 – 6500 K. Akcję uruchomienia lampy możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć ją automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja

Otrzymaliśmy na testy aż trzy sztuki żarówek Philips Hue White and Color Ambiance, w poniższej instrukcji grupowo je instalujemy.

Posiadamy dwie możliwości dodania urządzeń Philips Hue do ekosystemu SmartThings. Pierwsza dotyczy użytkowników nieposiadających centrali SmartThings, tym samym łącząc lampy poprzez serwer. Pełna instrukcja instalacji poprzez chmurę znajduje się tutaj.

Jeśli posiadamy mostek Hue i centralę SmartThings możemy przejść do tradycyjnej instalacji. W pierwszej kolejności musimy połączyć nowe żarówki z mostkiem i aplikacją Philips Hue. W tym celu musimy pobrać aplikację z Google Store bądź AppStore (iOS 12.0 lub nowszy). Po zainstalowaniu aplikacji, uruchamiamy ją. Aby wyszukać nowe urządzenia, musimy przejść do Ustawienia aplikacji, klikamy w prawym dolny róg ekranu. Z dostępnych opcji, kliknij Światła, następnie plus ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu. Należy upewnić się, że żarówki podłączone są do zasilania. Możemy je dodać poprzez wpisanie numeru seryjnego (znajduje się on na urządzeniu) lub poprzez wyszukanie, klikamy Wyszukaj. Po chwili zostaną wykryte, nadajemy każdej z nich nazwę i zatwierdzamy klikając Zapisz. Następnie umieszczamy je w pokojach, w tym celu przeciągnij je do wybranego pokoju, klikamy Gotowe.

Po dodaniu wszystkich żarówek w aplikacji Philips Hue, możemy przystąpić do dodania ich do ekosystemu SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym aplikacji, klikamy plus ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu, kolejno Urządzenie, znajdujemy markę Philips Hue >> Oświetlenie. I dodanie poprzez Philips Hue with SmartThings Hub, klikamy Rozpoczęcie, uruchamiając proces konfiguracji. Wybieramy hub i pokój dla nowego urządzenia. Po chwili zostaną znalezione żarówki i dodane do inteligentnego domu. Możemy zmienić nazwę żarówek, aby zakończyć proces instalacji, klikamy Gotowe.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć żarówkę z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń. Pamiętaj, że usunięcie z aplikacji skutkuje również wyczyszczeniem urządzenia z wszelkich przypisanych automatyzacji i scenerii.

Usunięcie w aplikacji Hue

Aby uniknąć ponownego wyszukania urządzenia przez aplikację SmartThings, należy również usunąć żarówkę z aplikacji Philips Hue. W tym celu otwieramy aplikację Hue, przechodzimy do ustawień (prawy dolny róg), następnie klikamy Światła. Z wyświetlonej listy wyszukujemy żarówkę, aby upewnić się, że usuwamy odpowiednie światło możemy kliknąć na nazwę a mrugnie nam światłem. Aby usunąć klikamy na dole ekranu Usuń i potwierdzamy stukając Usuń światło.

Jak możecie zauważyć w ustawieniach świeczki w aplikacji Hue, dodatkowo możemy ustawić zachowanie po włączeniu zasilania, mamy do dyspozycji: domyślne, ostatnio używana barwa i jasność lub pozostawienie zgaszonego światła.

Gdzie zakupić ?

Żarówka Philips Hue White and Color Ambiance A60 E27 dostępna jest cenie 209 zł. Jest szeroko dostępna w polskiej dystrybucji. W pudełku znajdziemy żarówkę oraz instrukcję obsługi w języku polskim. Producent gwarantuje 2 lata gwarancji. Na rynku dostępnych jest również wiele wariantów ilości sztuk jak i pakietów startowych z mostkiem, wybranie jednego z nich jest cenowo opłacalne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s