Roidmi Eve Plus – oto przykład idealnego robota sprzątającego

Jednym z największych symboli postępu i innowacyjnych rozwiązań automatyzacji domowej stały się roboty sprzątające, które szturmem zdobywają uznanie w domach. Można je podzielić na trzy kategorie, pierwsza z nich to odkurzacze, które po zakończeniu pracy wrócą do stacji ładującej, je niestety musimy po każdym odkurzaniu opróżniać. Kolejną kategorią są roboty z dołączoną bądź kupowaną oddzielnie stacją opróżniającą, tutaj robot sprzątający po zakończeniu pracy automatycznie powróci do bazy i odprowadzony zostanie z niego kurz, a samą stację czyścimy raz na jakiś czas. Ostatnią kategorią są roboty mopujące, które po zakończeniu odkurzania mogą również przetrzeć naszą podłogę.

Długo szukaliśmy robota sprzątającego, który spełni nasze oczekiwania, będzie współgrać ze zbudowanym inteligentnym domem, a dodatkowo nie uszczerbi bardzo naszego budżetu. I tutaj na szczęście pojawił się Roidmi Eve Plus, który odkurzy i zmopuje. Urządzenie z tak szeroką funkcjonalnością wyręczy użytkowników w uciążliwych pracach domowych i kompleksowo zadba o czystą podłogę.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości firmy ROIDMI, która udostępniła robota do testów.

Dobry odkurzacz automatyczny powinien być niemal bezobsługowy i takim właśnie jest Roidmi Eve Plus. Automatycznie powróci do bazy, uruchomi ładowanie i będzie po chwili gotowy do kolejnej pracy. Możemy przestać się martwić o stan baterii, czy pozostanie robota sprzątającego w nieodpowiednim miejscu.

Odkurzacz automatyczny będzie poruszać się po całym mieszkaniu. Rozbudowany system ograniczeń obszarów oraz wirtualnych ścian pozwalana na dostosowanie mapy do indywidualnych warunków mieszkaniowych. Mapowanie pomieszczeń jest tworzone automatycznie w trakcie pracy urządzenia, dlatego ewentualne modyfikacje w ustawieniu mebli nie są żadną przeszkodą dla urządzenia. Odkurzacz nie porusza się wówczas chaotycznie, ale w uporządkowany, logiczny sposób, dzięki czemu odkurzanie jest dokładne i systematyczne.

Zaletą Roidmi Eve Plus jest posiadanie wszystkich opcji w jednym, jego budowa pozwala nie tylko efektownie odkurzyć, ale także wytrzeć podłogę, dzięki wbudowanej funkcji mopowania. Kompleksowo dba więc o czystą podłogę. Odkurzacz z opcją mopowania usunie kurz i zabrudzenia na sucho i na mokro, bez problemu poradzi sobie z zaschniętymi plamami i błotem, dzięki funkcji jeżdżenia w formie litery V.

Ideą odkurzaczy automatycznych jest wyręczanie użytkowników w konieczności samodzielnego odkurzania domów. Dlatego stosuje się funkcję tworzenia harmonogramów sprzątania, dzięki czemu możemy zaplanować regularne odkurzanie. W ustalonym terminie odkurzacz samodzielnie się uruchomi i poodkurza zaprogramowaną przestrzeń.

Sterowanie odkurzaczem odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej, mamy dostęp do wszystkich ustawień i parametrów w czasie pracy robota, poprzez komunikację Wi-Fi, dzięki czemu możemy sterować odkurzaczem z telefonu bez konieczności podnoszenia się z kanapy.

Dużą zaletą jest regulowana moc ssania. Odkurzanie podłoży twardych jest łatwiejsze niż dokładne sprzątanie zabrudzeń z dywanów, szczególnie tych z długim włosiem. Robot sprzątający dysponuje opcją regulacji mocy w czasie pracy. Dopasowując moc ssania do konkretnego podłoża, a także do stopnia zabrudzenia odkurzanej powierzchni.

 • PLUSY
  • Wyjątkowo samodzielny w sprzątaniu, auto opróżnianie, dopasowanie mocy do powierzchni
  • Eleganckie wykonanie obudowy
  • Sterylizacja w stacji dokującej
  • Duża bateria, pozwalająca na odkurzenie dużego mieszkania na jednym ładowaniu
  • Sterowanie głosowe i przejrzysta aplikacja do sterowania
  • Komunikacja po Wi-Fi
  • Dodatkowe materiały eksploatacyjne
  • Cena i dostępne możliwości – dobra cena w stosunku do dużej liczby dostępnych funkcji
 • MINUSY
  • Głośny tryb pracy na maksymalnym ciągu
  • Bardzo głośny proces odbierania pyłu do stacji dokującej
  • Brak możliwości integracji ze SmartThings
  • Problemy z odkurzaniem dywanów długowłosych

Opis robota i specyfikacja techniczna

Roidmi Eve Plus posiada możliwość odkurzania z mocą silnika 50W, co przekłada się na 2700 Pa mocy ssania oraz funkcją mopowania pomieszczeń. Możemy regulować moc odkurzania w 5 stopniowej skali oraz w skali 3 stopniowej regulować poziom wody w czasie zmywania podłogi. Wirtualna ściana i inne opcje ograniczeń mopowania i jeżdżenia, pozwalają w pełni dostosować odkurzanie do naszego domu. Harmonogram automatycznego sprzątania zaś pozwoli na pracę podczas naszej nieobecności.

Pojemnik na kurz w zbiorniku odkurzacza to 300 ml oraz 250 ml pojemnika na wodę, zaś poziom hałasu maksymalnie wynosi 68 dB w czasie odkurzania przy maksymalnej mocy. Czas pracy i ładowania to 4 godziny, przy zastosowaniu akumulatora o pojemności 5200 mAh. Akumulator pozwala na odkurzenie ok. 30m2 (mieszkanie 60m2) i przy trybie standardowym zostaje 88 % baterii a przy maksymalnym ciągu mamy do dyspozycji 79 % baterii, co pozwala na sprzątnięcie nawet dużego mieszkania na jednym ładowaniu, a małego i średniego nawet dwukrotnie. Jeśli w czasie pracy zabraknie energii robot powróci do bazy, naładuje się, po czym będzie kontynuować sprzątanie. Robot posiada dość standardowe wymiary 35 cm średnicy oraz 9,8 cm wysokości, co pozwala wjechać pod wyższe meble. Waży 3,5 kg. Komunikacja odbywa się za pomocą protokołu Wi-Fi a całością sterujemy za pomocą aplikacji mobilnej ROIDMI lub Mi Home.

Stacja dokująca sprawia, że robot Roidmi Eve Plus jest bez obsługowy. Opróżnia ona nieczystości z robota i dopiero po dłuższym czasie jesteśmy zmuszeniu wyciągnąć zapełniony worek. Stacja posiada wymiary 36 cm wysokości, 30 cm szerokości oraz 17,5 cm głębokości. Waga to 4,3 kg. Pojemność zbiornika na kurz, decyduje o wygodzie użytkowania odkurzacza automatycznego. Im większa, tym więcej zabrudzeń pomieści, ale też może wpłynąć negatywnie na gabaryty całego urządzenia. W tym modelu zastosowano pojemnik, który pomieści 3 litry zabrudzeń. Należy wspomnieć o dodatkowej funkcji stacji dokującej a mianowicie o jonizowaniu pojemnika, które ma niwelować nieprzyjemne zapachy i powstawanie pleśni. Fajnie, że worek na kurz jest zamykany podczas wyciągania. Z przodu stacji posiadamy wyświetlacz LED, który można wyłączyć, informuje on o stanie ładowania i opróżniania. Tutaj minus stacja podczas opróżniania jest naprawdę głośna (do 82 dB), ale na szczęście trwa to tylko 12 sekund.

Realnie na urządzenie musimy przeznaczyć powierzchnię 40 x 40 x 40 cm, gdzie dodatkowo po prawej i lewej stronie przygotować 50 cm wolnej przestrzeni a na swobodne dokowanie odkurzacza 1,5 metra przestrzeni na przodzie stacji.

Efekt sprzątania po jednokrotnym odkurzeniu pomieszczenia.

Budowa i jakość wykonania

18 czujników w Roidmi Eve Plus zapewnia bezpieczne sprzątanie zarówno dla urządzenia, jak i dla Twoich mebli. Roidmi posiada klasyczną formę automatycznych robotów sprzątających. Zaczynając od góry mamy czujnik laserowy LIDAR, który odpowiada za tworzenie mapy i unikanie przeszkód. Możemy go w ustawieniach włączyć i wyłączyć, lecz to dzięki niemu robot nie wjeżdża w każdą napotkaną przeszkodę. Na górnej części obudowy znajdziemy również trzy podświetlane przyciski sterujące, odpowiadające za włączenie urządzenia, sprzątanie okolicy oraz powrót do stacji ładującej. Wewnątrz urządzenia dodatkowo żyroskop.

Na krawędziach z prawej, lewej strony oraz od frontu umieszczono czujniki zbliżeniowe, czujniki dokowania na podczerwień oraz zderzak z funkcją wykrywania ścian. Dobrze, że umieszczono na min gumowy pasek, zapobiega to porysowaniu obudowy w czasie zderzenia z przeszkodą. Z tyłu robota sprzątającego, posiadamy wspólny pojemnik na kurz oraz wodę i wylot do stacji opróżniającej oraz dwa terminale ładowania.

Od czasu do czasu musimy zainteresować się również spodem urządzenia, w celu dokonania czyszczenia. Znajdziemy tutaj, dwa centrale koła, zamontowane na wspólnej osi, która przecina robota. Trzecie swobodne koło, stabilizuje całą platformę. Jest to klasyczne rozwiązanie w robotach odkurzających zwane napędem różnicowym. Dzięki czemu małe stopnie lub nierówności nie stanowią dla niego problemu, ponieważ z łatwością pokonuje przeszkody o wysokości do 2 cm. Pod spodem znajdziemy również cztery czujniki krawędzi, które zapobiegają spadnięciu robota ze schodów. Czas już powiedzieć o systemie odkurzania, posiadamy tutaj między kołami główną szczotkę oraz miejsce na przypięcie mopa. To co wyróżnia robota na tle konkurencji to zastosowanie dwóch szczotek bocznych zamiatających pod główną dyszę nieczystości. Znacząco poprawia to sprzątanie przy krawędziach i kątach.

Spód urządzenia

Pierwsze kroki i aplikacja ROIDMI

Kiedy znaleźliśmy idealne miejsce na postawienie robota sprzątającego oraz podłączyliśmy zasilanie do stacji dokującej, a odkurzacz nie znajduje się w stacji, naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania na odkurzaczu, a następnie przycisk dokowania (tan z ikoną domu) a robot sam odnajdzie stację opróżniającą.

Sam proces pierwszej instalacji nie jest skomplikowany. W pierwszej kolejności musimy pobrać aplikację: mamy do wyboru ROIDMI lub Mi Home, jeśli tylko posiadacie inne czujniki czy urządzenia inteligentnego domu Xiaomi wybierzcie tą drugą. Ja postawiłem na pierwszą możliwość. Obie aplikacje występują na system Android (5.0 lub nowsze) oraz iOS (10.0 lub nowszej). Aplikacja zbudowana jest w prosty i przejrzysty sposób. Komunikujemy się z robotem sprzątającym za pomocą Wi-Fi.

Przyciski na obudowie robota sprzątającego

Po zainstalowaniu aplikacji ROIDMI, wybieramy region oraz podajemy adres mailowy, na który zostanie wysłany kod weryfikacyjny. Przed dodaniem urządzenia producent prosi o zresetowanie go przytrzymując przycisk zasilania oraz bliskiego sprzątania przez 3 sekundy. Jeśli mamy już te formalności za sobą możemy przystąpić do dodania urządzenia, w tym celu kliknij Dodaj urządzenie, wyszukujemy odkurzacz, podajemy hasło do prywatnej sieci Wi-Fi (po 2.4G), oczekujemy na dodanie, na koniec nadajemy nazwę urządzeniu. Ukaże się nam krótki przewodnik o bezpiecznym użytkowaniu po czym wejdziemy na główny ekran aplikacji, jeszcze bez stworzonej mapy naszych pomieszczeń.

To jeszcze nie koniec, w pierwszej kolejności proponuję sprawdzić aktualizację oprogramowania, wchodzimy w ustawienia aplikacji ( … ) i Aktualizacja firmware, wyszukaj i rozpocznij aktualizację. Następnie polecam włączenie dwóch opcji, a mianowicie LIDARa oraz rozpoznawanie dywanu. Wchodzimy w Ustawienie robota a następnie włączamy przełącznikiem opcję Bezkolizyjność radarowa, i Tryb ciśnieniowy dywanu.

Przed przystąpieniem do pierwszego sprzątania, zalecam uprzątnięcie mieszkania, ze wszelkich kolizyjnych przedmiotów np. piłki, buty itd. oraz otworzenie drzwi do pokoi gdzie robot sprzątający ma wjechać. W czasie pierwszej jazdy robot tworzy mapę naszego mieszkania, co przekłada się potem na sprzątanie wszystkich zakamarków. Poniżej screeny zmapowanego mieszkania wraz z przejazdem robota.

Tryby pracy, personalizacja i ograniczenia na mapie

Zaraz po pierwszym odkurzaniu i zmapowaniu pokoi, możemy przejść do ustawiania personalizacji pracy i ograniczyć obszary na mapie. Na ekranie głównym klikamy w prawym dolnym rogu Więcej ( … ), tym samym uzyskujemy dostęp do Wiadomości – czyli wszystkich powiadomień dotyczących robota; Zbierz pył – czyli opróżnianie kurzu z robota do stacji dokującej na żądanie. Najbardziej interesuje nas jednak Mapa. W sekcji pierwszej posiadamy tutaj opcje zablokowania poprzez wirtualną ścianę czy zakazane obszary wjazdu odkurzaczowi. W drugiej możemy edytować partycje, czyli nasze pokoje, łączyć je lub dzielić, jak i nadać nazwę. Kolejna opcja spersonalizuj, pozwala skorzystać z wcześniej wspomnianych trybów pracy, możemy ustawiać siłę odkurzania i moc podawania wody do mopa dla każdego z pokoi. Jest to bardzo użyteczna funkcja, ponieważ w salonie gdzie jest dywan można ustawić maksymalną moc ssącą oraz ograniczyć podawanie wody na panele. Zaś w korytarzu czy kuchni, zmniejszyć moc odkurzania a zwiększyć siłę mopowania, aby usunąć wszystkie nieczystości. Ostatnią opcją jest możliwość ustawienia sekwencji sprzątania pokoi. Jeśli tylko poświęcimy chwilkę czasu na personalizację mapy, nasz robot sprzątający nigdy już nie utknie w zakamarkach, nie będzie mopować powierzchni dywanowych ani nie wjedzie pod meble.

Dzięki kolejnej opcji Dodaj, możemy stworzyć kolejne mapy ewentualnych pięter w naszym domu. Ostatnią opcją w sekcji Więcej są Tryby, dzięki niej możemy w czasie pracy zmienić siłę ssącą oraz ilość podawania wody do mopa. Wcześniej stworzyliśmy spersonalizowaną mapę, aby z niej skorzystać musimy wybrać tutaj opcję Spersonalizuj. Przy jej włączeniu tracimy dostęp do zmian trybów pracy ręcznie. Jeśli wiemy, że jesteśmy bałaganiarzami i w naszych dywanach jest dużo zabrudzeń, z pomocą przychodzi opcja Czas czyszczenia X2, robot Eve Plus posprząta nasze mieszkanie dwukrotnie, tylko tym razem jego drugi przejazd będzie w przeciwnej orientacji. Tworząc tym samym kratownice, teraz nasz dywan będzie idealnie posprzątany i żaden meszek się nie ostanie. Ostatnią możliwością jest ustawienie mopowanie w formie litery V, od tej chwili robot będzie emitować poruszanie tradycyjnym mopem. Opcja uaktywnia się w trybie mopowania, ale o tym za chwilkę.

Przez cały okres testowania robot zaciął się dwa razy, nie poradził sobie z wciągniętą sznurówką buta oraz zaciął się całkowicie po wjechaniu na dywan z frędzlami, próbował wciągnąć frędzelek (uważając go za nieczystość), co spowodowało całkowite zaklinowanie i zakończenie pracy.

Funkcja mopowania

Roidmi Eve Plus z podłączonym mopem

Osobną kwestią jest funkcja mopowania. W pierwszej kolejności musimy pamiętać o napełnieniu zbiornika wodą. Mopowanie uruchamiane jest dopiero z chwilą podłączenia nakładki mopującej do spodu robota sprzątającego. Znajduje się ona centralnie pod pojemnikiem na kurz i wodę. Od tego momentu w czasie sprzątania w trzy miejsca podłączonego mopa będzie dozowana woda. Mamy do dyspozycji ścierką do mopowania wielokrotnego użytku, bądź białe nakładki jednorazowego użytku. Przed rozpoczęciem polecam sprawdzić czy wszystko zamontowane jest poprawnie i nic nie przecieka. Sama funkcja mopowania w mojej ocenie automatyczna nie jest, nie zalecam pozostawienia robota na dłuższą chwilę podczas pracy. Jeśli w tym czasie robot utknie, może uszkodzić przykładowo parkiet. Bardzo cieszy funkcja ustawienia poziomu podawania wody do mopa, zastosowano tu 4 stopniową skale, czyli wyłączony, mały, średni i duży. W przypadku małego ilość wody jest znikoma. Osobiście używałem na panele podłogowe średniego, strumień najwyższy jest porównywalny do klasycznego zmywania mopem. Podłogę musimy pozostawić do wyschnięcia.

 • UWAGA ! Na czas ładowania należy zdemontować mopa, aby zapobiec wyciekom wody i uszkodzeniu podłogi.

Komendy i sterowanie głosowe

Robot sprzątający może komunikować się z nami w języku polskim, lecz musimy go najpierw pobrać. W ustawieniach ( … ) aplikacji ROIDMI, wybieramy Głos i głośność, wybieramy język polski (żeński) i go instalujemy. Od tej chwili robot będzie podawał nam komunikaty (powiadomienia) w ojczystym języku.

Dzięki integracji z Google Home możemy sterować pracą odkurzacza za pomocą komend głosowych. Na początku jednak musimy dodać urządzenie do aplikacji Google Home, otwieramy aplikację, klikamy plus ( + ) >> Skonfiguruj urządzenie >> Obsługiwane przez Google. Wyszukujemy aplikację Roidmi Smart, pod komunikatem klikamy LINK, musimy zalogować się na konto ROIDMI, wybierając kraj, podając mail i kod weryfikujący, zatwierdzamy szukając LOGIN. Po chwili ukaże się Roidmi Eve Plus w aplikacji Google Home. Mamy tutaj możliwość uruchamiania i zatrzymywania sprzątania oraz zadokowania odkurzacza w stacji. Najważniejsze jednak dla nas są komendy głosowe, od teraz po wypowiedzeniu komendy OK Google … w stronę smartfona, odkurzacz wykona następujące czynności:

 • OK Google, rozpocznij sprzątanie – rozpocznie odkurzanie całego mieszkania,
 • OK Google, zakończ sprzątanie – wstrzyma sprzątanie i pozostanie na miejscu,
 • OK Google, naładuj odkurzacz – wróci do stacji dokującej i zakończy sprzątanie.

Ustawienia odkurzacza i stacji dokującej

Wyżej wspomnieliśmy już część ustawień robota sprzątającego Roidmi Eve Plus, przejdźmy jednak jeszcze do szybkiego omówienia każdej sekcji. W ustawieniach robota, mamy możliwość już wcześniej wspomnianej bezkolizyjności oraz używanie LIDARa. Dodatkowo możemy wyłączyć lampę kontrolną oraz ustawić strefę czasową, jak i tryb nie przeszkadzaj. W ustawieniach stacji zbierania pyłu, możemy wyłączyć wyświetlacz stacji, który w nocy dość mocno świeci oraz ustawić, jak często ma ona opróżniać odkurzacz z kurzu. Kluczową opcją są regularne sprzątania, gdzie możemy ustawić dzień (dni) i godziny kiedy robot ma posprzątać dom pod naszą nieobecność. Posiadamy również zapis historyczny wszystkich sprzątań, wraz z przebytą trasą i alertami. Kolejna opcja to zapis materiałów eksploatacyjnych, o tym szerzej napiszę poniżej. Możemy ustawić już wspomniany język komend głosowych i ich głośność. Ostatnią opcją jest przejęcie kontroli nad odkurzaczem Roidmi i ręczne sterowanie nim.

Zestaw i materiały eksploatacyjne

Robota sprzątającego Roidmi Eve Plus, otrzymamy w zestawie dwóch pudełek, w jednym z nich znajdziemy robota sprzątającego w drugim stację opróżniającą. Dodatkowo producent zadbał o materiały eksploatacyjne takie jak dodatkowy filtr HEPA, mop wielokrotnego użytku oraz 10 sztuk mopów jednokrotnego użytku. Stację opróżniająca zaopatrzono w cztery dodatkowe worki na kurz o pojemności 3-litrów. Dostępność materiałów nie stanowi problemu, możemy skorzystać z oryginałów lub zamienników, są dostępne na Allegro czy AliExpress.

Materiały eksploatacyjne

Ich stan możemy podejrzeć w aplikacji ROIDMI, przechodząc do ustawień ( . . . ) a następnie Zapis materiałów eksploatacyjnych. Aplikacja symuluje nam zużycie filtra, szczotki bocznej i środkowej oraz zabrudzenie sensorów, uwzględniając ilość sprzątań oraz posprzątaną powierzchnię.

Jak możecie zauważyć po 2 tygodniach eksploatacji, zużycie jest niewielkie. Można spokojnie powiedzieć że długo nam jeszcze posłużą.

Współpraca z ekosystemem SmartThings

Ta sekcja zazwyczaj dużo wyżej znajdowała się w recenzjach produktów, niestety jednak pomimo naszych starań nie udało się zintegrować urządzenia z aplikacją SmartThings. Podjęliśmy próbę zastosowania smart przełącznika SwitchBot, lecz niestety zamontowanie go na przodzie odkurzacza, uniemożliwiło LIDARowi poprawny powrót do stacji dokującej. Choć odkurzanie przebiegało sprawnie.

Na szczęście opcja harmonogramów automatycznego odkurzania jest w naszej ocenie, jak najbardziej wystarczająca. Poprzez brak choćby podobnego robota sprzątającego w korzystaj cenie, w asortymencie działających produktów z ekosystemem SmartThings, jesteśmy zdani na szukanie produktów spełniających swoją funkcję u innych producentów. Istniejący odkurzacz Samsung Jet Bot Al+ współpracujący w pełni z inteligentnym domem SmartThings jest w astronomicznej cenie dla przeciętnego konsumenta.

Należy jednak pamiętać, że podczas nieobecności domowników nie uzbrajać Home Monitora, na Uzbrój (zewnątrz), lecz Uzbrój (wewnątrz). Pozwoli to alarmowi ignorować czujniki ruchu czy dźwięku jako wtargnięcie do domu. Tym samym robot sprzątający nie zostanie potraktowany jako włamywacz i nie uruchomi alarmu domowego.

Gdzie zakupić ?

Robot sprzątający Roidmi Eve Plus dostępny jest w sklepie morele.net w cenie 1744 zł. Osiągalny jest tylko model biały. Producent deklaruje 2 lata gwarancji. Instrukcja użytkowania jest w pełni przetłumaczona na język polski.

Opakowanie stacji dokującej oraz robota sprzątającego Roidmi Eve Plus

One thought on “Roidmi Eve Plus – oto przykład idealnego robota sprzątającego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s