Protokół Matter 1.0 wydany! Startuje prosty i bezpieczny Internet rzeczy

Standard inteligentnego domu Matter 1.0 jest wreszcie otwarty na certyfikację. Już pojawiły się pierwsze urządzenia Internetu rzeczy z tym standardem.

Organizacja Connectivity Standards Alliance (CSA) wydała ostateczny standard Matter 1.0 i ogłosiła, że ​​program certyfikacji jest już otwarty. Oficjalna premiera Matter zaplanowana jest na 3 listopada 2022 roku, ale pierwsze urządzenia Matter mogą pojawić się lada dzień. Firmy mogą zacząć sprzedawać urządzenia Matter lub modernizować istniejące, gdy tylko uzyskają certyfikat.

Kiedy pomysł Matter pojawił się po raz pierwszy w 2019 roku, było wielu ludzi, którzy myśleli, że to się nigdy nie zdarzy. Firmy Apple, Google, Amazon i Samsung zasiadły razem przy stole i wymyśliły plan naprawy różnorodnych systemów dla inteligentnego domu? Zaciekli konkurenci w przestrzeni produkcyjnej, tacy jak producenci zamków Yale i Schlage oraz producenci oświetlenia Philips Hue i GE Lighting, wspólnie opracowali uniwersalny standard, który sprawi, że ich produkty będą współpracować w dowolnym ekosystemie. Część firm dołączyło podczas prac np. Tuya. Brzmiało to jak mrzonka. A gdy opóźnienia się nawarstwiały, czasami wydawało się, że Matter nigdy nie nadejdzie.

Ale dzisiaj laboratoria certyfikacji Matter już działają, pakiet SDK jest kompletny, a firmy mogą rozpocząć produkcję, modernizację i uzyskać oficjalną pieczęć zatwierdzenia Matter dla swoich urządzeń.

Chociaż specyfikacja została dopiero sfinalizowana, kilka firm pracowało nad produktami kompatybilnymi z Matter w ramach programu wczesnego dostępu, co oznacza, że ​​urządzenia Matter pojawią się lada dzień. Przypomnijmy, że również SmartThings rozpoczął testy nowego protokołu.

Wydarzenie inauguracyjne Matter zaplanowane na 3 listopada prawdopodobnie pokaże niektóre z tych wczesnych produktów. Zaproszenie wskazuje, że powstanie strefa demonstracyjna, w której firmy będą mogły zaprezentować swoje produkty z certyfikatem Matter.

„To, co zaczęło się jako misja rozwikłania złożoności łączności, zaowocowało Matter, pojedynczym, globalnym protokołem opartym na protokole IP, który fundamentalnie zmieni IoT […] Ta wersja jest pierwszym krokiem na drodze, jaką podejmuje nasza społeczność i branża, aby uczynić IoT prostszym, bezpieczniejszym i bardziej wartościowym, bez względu na to, kim jesteś i gdzie mieszkasz. Dzięki globalnemu wsparciu dużych i małych firm, dzisiejsza wersja Matter 1.0 jest czymś więcej niż kamieniem milowym dla naszej organizacji i naszych członków; to celebracja tego, co jest możliwe”.

– powiedział Tobin Richardson, prezes i dyrektor generalny Connectivity Standards Alliance.

CSA organizuje w listopadzie imprezę inauguracyjną Matter

Uniwersalny standard łączności, Matter, został zaprojektowany w celu uproszczenia komunikacji inteligentnych urządzeń domowych (smart home). Dając inteligentnemu zamkowi do drzwi i żarówce możliwość bezpośredniego komunikowania się ze sobą, przez Wi-Fi lub nowszy protokół o nazwie Thread, Matter powinien sprawić, że inteligentny dom będzie szybszy i bardziej responsywny. Powinno to również ułatwić proces konfiguracji, dzięki automatycznemu wyświetlaniu kompatybilnych urządzeń na smartfonie, aby umożliwić ich podłączenie. Co więcej, dzięki wspólnej sieci, która jest lokalna w Twoim domu i nie opiera się na chmurze, Twoimi urządzeniami można będzie sterować za pomocą więcej niż jednego ekosystemu inteligentnego domu lub asystenta głosowego.

Nie jest to jednak szybkie rozwiązanie, ponieważ początkowa specyfikacja Matter 1.0, jak informowaliśmy, obejmuje tylko ograniczoną liczbę kategorii urządzeń. CSA poinformowało, że opracowuje specyfikacje dla większej liczby urządzeń – w tym popularnych kategorii, takich jak kamery bezpieczeństwa i roboty odkurzające. Jednak w momencie wprowadzenia na rynek kompatybilne urządzenia będą ograniczone do:

  • inteligentnych żarówek i osprzętu,
  • inteligentnych wtyczek i przełączników,
  • inteligentnych termostatów i innych elementów sterujących HVAC,
  • inteligentnych rolet,
  • inteligentnych czujników,
  • inteligentnych zamków,
  • urządzeń multimedialnych (w tym telewizorów).

Google ogłosił, że wszystkie inteligentne głośniki i wyświetlacze Nest zostaną zaktualizowane do kontrolerów Matter. Niektóre, w tym Nest Hub Max, Nest Hub (2. generacji) i routery Nest Wifi, będą również routerami granicznymi Thread. IKEA już wprowadza do sprzedaży nową bramką Dirigera dla inteligentnego domu, która jest zgodna z nowym standardem. SmartThings zaś obiecał aktualizacje oprogramowania najnowszych telewizorów czy lodówek, uruchamiając na nich wsparcie nowego protokołu Matter. Jak powiedział wiceprezes SmartThings w zeszłym roku.

Telewizory Samsung, urządzenia Family Hub i Galaxy są częścią codziennego życia milionów ludzi na całym świecie, a zintegrowanie funkcji koncentratora SmartThings z tymi urządzeniami ułatwi użytkownikom korzystanie z Internetu rzeczy bez konieczności zakupu dodatkowego sprzętu. Co więcej, dodanie obsługi Matter do platformy SmartThings tylko poszerzy wybór urządzeń do podłączenia, ponieważ urządzenia obsługujące Matter pojawią się na rynku już w 2022 roku”

– powiedział Jaeyeon Jung, wiceprezes korporacyjny w Samsung Electronics i szef SmartThings.

Pierwsze wdrożenie obejmuje również kontrolery i mostki Matter, czyli urządzenia takie jak Google Nest Hub Max i inteligentne głośniki Amazon Echo, które mogą działać zarówno jako kanał komunikacji między urządzeniami, jak i jako interfejs do sterowania urządzeniami za pomocą głosu lub interfejs dotykowego.

Aplikacje na smartfony, takie jak aplikacja Google Home i aplikacja Apple Home (Dom), również będą kontrolerami Matter. Bridges może również uzyskać certyfikat Matter, aby wprowadzić swoje połączone produkty do ekosystemu Matter. Na przykład Signify, właściciel Philips Hue, powiedział, że jego inteligentny mostek sterowania oświetleniem zostanie zaktualizowany do wersji Matter, dzięki czemu jego żarówki i elementy oświetlenia będą sterowane za pomocą dowolnego kontrolera Matter bez aktualizacji.

CSA twierdzi również, że Matter został zaprojektowany tak, aby był bezpieczny przy użyciu technologii, która zapewnia, że urządzenia muszą potwierdzić, czym są i skąd pochodzą, zanim zostaną dołączone do sieci. Jeśli chodzi o prywatność, Matter działa całkowicie lokalnie przez IP, ale nie opiera się na połączeniu internetowym. Jest jednak zaprojektowany do łatwego komunikowania się z chmurą. Komunikacja jest kontrolowana przez aplikację ekosystemu lub aplikację na urządzeniu, z której korzystasz, i z kolei podlegają ich indywidualnym politykom prywatności. Dlatego nadal ważne będzie, aby w przypadku swoich danych używać wyłącznie urządzeń i usług zaufanych firm.

Pojawiło się wiele zamieszania i pytań o to, jak urządzenia Matter sprawdzą się w naszych domach. Wygląda na to, że wkrótce się dowiemy wraz z wydaniem Matter i otwarciem programu certyfikacji.

Zapraszamy do wpisu dotyczącego specyfikacji i jakie nowe funkcje przynosi nam nowy protokół komunikacji IoT – Matter.

Źródło: The Verge, CSA

8 myśli w temacie “Protokół Matter 1.0 wydany! Startuje prosty i bezpieczny Internet rzeczy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s