Aeotec Motion Sensor – dedykowany czujnik ruchu dla SmartThings

Dzisiaj przyjrzymy się czujnikowi ruchu od Aeotec specjalnie stworzonego dla centrali SmartThings. Czujnik ten jest podstawą funkcjonowania inteligentnego domu, bo od niego będą wysyłane sygnały do rozpoczęcia akcji i dopiero w połączeniu z innymi urządzeniami ujawnia pełny swój potencjał. Dzięki czujnikom ruchu możemy otrzymywać powiadomienia w aplikacji SmartThings, jeśli czujnik ruchu wykryje ruch. Dzisiaj przyjrzymy się czujnikowi, który pierwotnie zadebiutował jako SmartThings Motion Sensor, a teraz za jego produkcję odpowiada Aeotec. Zapraszam do recenzji czujnika ruchu Aeotec Motion Sensor.

Opis

Główną funkcją urządzenia jest detekcji ruchu dodatkowo mierzyć temperaturę. Uniwersalny uchwyt pozwala umieścić czujnik gdziekolwiek w domu oraz odpowiednio na kierunkować detektor. Komunikacja odbywa się po protokole ZigBee. Działa na zasilaniu bateryjnym – informując o jej zużyciu aktualnym zużyciu. Bateria to CR2 (3V) koszt około 15 zł za sztukę. Sensor ma wymiary 5.66 x 5.56 x 5.02 mm z podstawą. Podstawka umożliwia wyregulowanie kąt czujnika za pomocą magnetycznego zaczepu kulowego do szybkiego pochylenia. Z tyłu urządzenia jest silny magnez, co umożliwia umieszczenia np. na lodówce bez korzystania z podstawki. Przy wyborze czujnika ruchu należy zwrócić uwagę na design zewnętrzny, tutaj producent stworzył dość duże urządzenie rzucające się w oczy, a jego styl jest dość przeciętny, dostępny jest tylko kolor biały. Posiada drobną diodę użyteczną tylko w celu informacji przy konfiguracji, która nie przeszkadza przy świetlnym informowaniem użytkownika o zmianach stanu. Waży ok. 95 gram.

 • Plusy
  • Magnetycznego zaczep umożliwiający regulację kąta
  • Wiele możliwości montażu
  • Przetwarzanie lokalne
 • Minusy
  • Tylko kolor biały
  • Tylko czujnik ruchu i temperatury

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu urządzenia w aplikacji SmartThings mamy informację czy czujnik wykrył ruch „Bezruch”/”Wykryto ruch”. Dostajemy informację o temperaturze, co ciekawe mamy dodatkową opcję w ustawieniach w celu korekty mierzonej przez czujnik temperatury. Ostatnią informacją jest aktualny stan baterii. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje„) znajdziemy listę procedur, gdzie używany jest sensor. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań czujnika. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Przy tworzeniu procedur, dawniej automatyzacje „Jeśli … to Wtedy”, ze względu na specyfikę urządzenia mamy do wyboru tylko opcję „Jeśli”, gdzie mamy możliwość wybrania opcji / wysłanie powiadomienia o tym czy czujnik wykrył „Bezruch”/”Wykryto ruch”. Powiadomić nas może o temperaturze z zakresu -20 – 100°C w tym czy są większe/mniejsze niż podana oraz o baterii z zakresu 0 – 100% w tym czy są większe/mniejsze niż podana. Standardowo wybór czy warunek ma być wstępny.

Instalacja

Dodanie do ekosystemu jest proste należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji SmartThings. Klikamy na ekranie głównym przycisk Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Urządzenie, wybieramy markę Aeotec, a później Czujnik ruchu. Z dostępnej listy wybieramy model urządzenia Button (IM6001-MTP). Kontynuujemy pierwsze kroki, wybierając centralę i pomieszczenie dla urządzenia. Połączenia możemy dokonać poprzez zeskanowanie kodu QR bądź pominąć tą opcję i czekać na połączenie chwilkę dłużej. Należy wyciągnąć zabezpieczenie baterii. Po dodaniu do systemu dioda LED na sensorze zaświeci się na zielono, pomyślnym dodaniu możemy zmienić jego nazwę. Kończymy proces instalacji, klikając Gotowe.

Jak zresetować czujnik ruchu SmartThings ?

Jeśli czujnik ruchu Aeotec sprawia problemy, może być wymagane jego zresetowanie, aby to zrobić należy wykonać następujące kroki:

 1. Przytrzymaj wciśnięty przycisk połączenia przez pięć sekund.
 2. Zwolnij przycisk, gdy dioda LED zacznie migać na czerwono.
 3. Dioda LED będzie migać na czerwono i zielono podczas próby połączenia.
 4. Użyj aplikacji SmartThings i kroków instrukcji opisanych powyżej, aby ponownie podłączyć czujnik ruchu do ekosystemu.

Gdzie zakupić ?

Zawartość pudełka to sensor, bateria, uchwyt z możliwością regulacji kąta i kilka instrukcji obsługi w różnych językach. Produkt jest dostępny w polskiej dystrybucji, cena sięga 159 PLN. Przewodnik użytkowania w języku angielskim dostępny jest tutaj.

Instrukcja

One thought on “Aeotec Motion Sensor – dedykowany czujnik ruchu dla SmartThings

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s