SmartThings Motion Sensor (2018) – czujnik ruchu od Samsunga

Dzisiaj przyjrzymy się czujnikowi ruchu od marki Samsung specjalnie stworzonego dla centrali SmartThings. Czujnik ten jest podstawą funkcjonowania Internetu rzeczy, bo od niego będą wysyłane sygnały do rozpoczęcia sekwencji i dopiero w połączeniu z innymi elementami inteligentnego domu ujawnia może swój potencjał. Otrzymuj powiadomienia z SmartThings, jeśli czujnik ruchu wykryje ruch lub zmieni się temperatura.

Dzisiaj przyjrzymy się Motion Sensor z 2018 roku (IM6001-MTP02) od Samsunga.

Opis

Główną funkcją urządzenia jest detekcji ruchu dodatkowo mierzyć temperaturę. Uniwersalny uchwyt pozwala umieścić czujnik gdziekolwiek w domu oraz odpowiednio na kierunkować detektor. Komunikacja odbywa się po protokole ZigBee. Działa na zasilaniu bateryjnym – informując o jej zużyciu aktualnym zużyciu. Bateria to CR2 (3V) koszt około 15 zł za sztukę. Sensor ma wymiary 5.66 x 5.56 x 5.02 mm z podstawą. Podstawka umożliwia wyregulowanie kąt czujnika za pomocą magnetycznego zaczepu kulowego do szybkiego pochylenia. Z tyłu urządzenia jest silny magnez, co umożliwia umieszczenia np. na lodówce bez korzystania z podstawki. Przy wyborze czujnika ruchu należy zwrócić uwagę na design zewnętrzny, tutaj producent stworzył dość duże urządzenie rzucające się w oczy, a jego styl jest dość przeciętny, dostępny jest tylko kolor biały. Posiada drobną diodę użyteczną tylko w celu informacji przy konfiguracji, która nie przeszkadza przy świetlnym informowaniem użytkownika o zmianach stanu. Waży ok. 95 gram.

Porównując do ostatniego omawianego czujnika ruchu, w tym wypadku marki FIBARO. Czujnik nie posiada akcelerometru czy czujnika otwarcia pokrywy, nie poinformuje tym samym o ewentualnym zmianie położenia czy próby majstrowania przy nim obcej osoby.

Przykładem wykorzystania czujnika jest umieszczenie go w rogu np. przedpokoju. Po opuszczeniu domu i uzbrojeniu systemu, kiedy wykryje ruch, uruchomi syrenę i wyśle powiadomienie o wykryciu wtargnięcia do domu.

 • Plusy
  • Magnetycznego zaczep umożliwiający regulację kąta
  • Wiele możliwości montażu
  • Przetwarzanie lokalne
 • Minusy
  • Tylko kolor biały
  • Tylko czujnik ruchu i temperatury

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji SmartThings mamy informację czy czujnik wykrył ruch „Bezruch”/”Wykryto ruch”, temperaturę oraz informuje o procentowym zużyciu baterii. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań sensora. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju. Dodatkowo posiadamy opcje „Ustawiań”, gdzie możemy dostosować różnicę na czujniku temperatury.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Przy tworzeniu automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” urządzenie pozwala nam na wybranie opcji / wysłanie powiadomienia o tym czy czujnik wykrył „Bezruch”/”Wykryto ruch”. Powiadomić nas może o temperaturze z zakresu -20 – 100 w tym czy są większe/mniejsze niż podana oraz o baterii z zakresu 0 – 100% w tym czy są większe/mniejsze niż podana.

Instalacja

Dodanie do ekosystemu jest proste należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji. Klikamy w aplikacji „Dodaj urządzenie”, wybieramy markę SmartThings >> Czujnik ruchu i model urządzenia. Czekamy na przygotowanie konfiguracji. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybieramy koncentrator i pokój dla urządzenia. Tutaj mamy możliwość zeskanowania kodu z tyłu urządzenia bądź pominięcia tego kroku. Musimy teraz wyciągnąć taśmę z czujnika. Poczekać na wykrycie czujnika, pozostaje już tylko nadać nazwę sensorowi i kliknąć „Gotowe”.

Jak zresetować czujnik ruchu SmartThings ?

Jeśli czujnik ruchu SmartThings nie połączył się z koncentratorem po usunięciu zaczepu, zresetuj i podłącz urządzenie ręcznie. Aby to zrobić:

 1. Przytrzymaj wciśnięty przycisk połączenia przez pięć sekund.
 2. Zwolnij przycisk, gdy dioda LED zacznie migać na czerwono.
 3. Dioda LED będzie migać na czerwono i zielono podczas próby połączenia.
 4. Użyj aplikacji SmartThings i kroków instrukcji opisanych powyżej, aby ponownie podłączyć czujnik ruchu do ekosystemu.

Gdzie zakupić ?

Zawartość pudełka to sensor, bateria, uchwyt z możliwością regulacji kąta i kilka instrukcji obsługi w różnych językach. Produkt nie jest w Polsce dystrybuowany dlatego też jest ciężko dostępny. Cena to ok. 130 zł.

Instrukcja

4 myśli w temacie “SmartThings Motion Sensor (2018) – czujnik ruchu od Samsunga

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s