Dzisiaj przyjrzymy się czujnikowi ruchu od marki Samsung specjalnie stworzonego dla centrali SmartThings. Czujnik ten jest podstawą funkcjonowania Internetu rzeczy, bo od niego będą wysyłane sygnały do rozpoczęcia sekwencji i dopiero w połączeniu z innymi elementami inteligentnego domu ujawnia może swój potencjał. Otrzymuj powiadomienia z SmartThings, jeśli czujnik ruchu wykryje ruch lub zmieni się temperatura.
Dzisiaj przyjrzymy się Motion Sensor z 2018 roku (IM6001-MTP02) od Samsunga.

Opis
Główną funkcją urządzenia jest detekcji ruchu dodatkowo mierzyć temperaturę. Uniwersalny uchwyt pozwala umieścić czujnik gdziekolwiek w domu oraz odpowiednio na kierunkować detektor. Komunikacja odbywa się po protokole ZigBee. Działa na zasilaniu bateryjnym – informując o jej zużyciu aktualnym zużyciu. Bateria to CR2 (3V) koszt około 15 zł za sztukę. Sensor ma wymiary 5.66 x 5.56 x 5.02 mm z podstawą. Podstawka umożliwia wyregulowanie kąt czujnika za pomocą magnetycznego zaczepu kulowego do szybkiego pochylenia. Z tyłu urządzenia jest silny magnez, co umożliwia umieszczenia np. na lodówce bez korzystania z podstawki. Przy wyborze czujnika ruchu należy zwrócić uwagę na design zewnętrzny, tutaj producent stworzył dość duże urządzenie rzucające się w oczy, a jego styl jest dość przeciętny, dostępny jest tylko kolor biały. Posiada drobną diodę użyteczną tylko w celu informacji przy konfiguracji, która nie przeszkadza przy świetlnym informowaniem użytkownika o zmianach stanu. Waży ok. 95 gram.
Porównując do ostatniego omawianego czujnika ruchu, w tym wypadku marki FIBARO. Czujnik nie posiada akcelerometru czy czujnika otwarcia pokrywy, nie poinformuje tym samym o ewentualnym zmianie położenia czy próby majstrowania przy nim obcej osoby.
Przykładem wykorzystania czujnika jest umieszczenie go w rogu np. przedpokoju. Po opuszczeniu domu i uzbrojeniu systemu, kiedy wykryje ruch, uruchomi syrenę i wyśle powiadomienie o wykryciu wtargnięcia do domu.
- Plusy
- Magnetycznego zaczep umożliwiający regulację kąta
- Wiele możliwości montażu
- Przetwarzanie lokalne
- Minusy
- Tylko kolor biały
- Tylko czujnik ruchu i temperatury
Współpraca z SmartThings
W głównym panelu aplikacji SmartThings mamy informację czy czujnik wykrył ruch „Bezruch”/”Wykryto ruch”, temperaturę oraz informuje o procentowym zużyciu baterii. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań sensora. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju. Dodatkowo posiadamy opcje „Ustawiań”, gdzie możemy dostosować różnicę na czujniku temperatury.
Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.
Przy tworzeniu automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” urządzenie pozwala nam na wybranie opcji / wysłanie powiadomienia o tym czy czujnik wykrył „Bezruch”/”Wykryto ruch”. Powiadomić nas może o temperaturze z zakresu -20 – 100 w tym czy są większe/mniejsze niż podana oraz o baterii z zakresu 0 – 100% w tym czy są większe/mniejsze niż podana.
Instalacja
Dodanie do ekosystemu jest proste należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji. Klikamy w aplikacji „Dodaj urządzenie”, wybieramy markę SmartThings >> Czujnik ruchu i model urządzenia. Czekamy na przygotowanie konfiguracji. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybieramy koncentrator i pokój dla urządzenia. Tutaj mamy możliwość zeskanowania kodu z tyłu urządzenia bądź pominięcia tego kroku. Musimy teraz wyciągnąć taśmę z czujnika. Poczekać na wykrycie czujnika, pozostaje już tylko nadać nazwę sensorowi i kliknąć „Gotowe”.
Jak zresetować czujnik ruchu SmartThings ?
Jeśli czujnik ruchu SmartThings nie połączył się z koncentratorem po usunięciu zaczepu, zresetuj i podłącz urządzenie ręcznie. Aby to zrobić:
- Przytrzymaj wciśnięty przycisk połączenia przez pięć sekund.
- Zwolnij przycisk, gdy dioda LED zacznie migać na czerwono.
- Dioda LED będzie migać na czerwono i zielono podczas próby połączenia.
- Użyj aplikacji SmartThings i kroków instrukcji opisanych powyżej, aby ponownie podłączyć czujnik ruchu do ekosystemu.
Gdzie zakupić ?
Zawartość pudełka to sensor, bateria, uchwyt z możliwością regulacji kąta i kilka instrukcji obsługi w różnych językach. Produkt nie jest w Polsce dystrybuowany dlatego też jest ciężko dostępny. Cena to ok. 130 zł.
Instrukcja

4 myśli w temacie “SmartThings Motion Sensor (2018) – czujnik ruchu od Samsunga”