Kilka słów o pokojowej kamerze SwitchBot Indoor Cam oraz brylokach NFC – na przykładzie SwitchBot Tag

Wraz z innymi produktami SwitchBot, takimi jak Contact Sensor, Motion Sensor czy Color Bulb, które są wspierane dodatkowo poprzez integrację z aplikacją SmartThings. Otrzymaliśmy jeszcze dwa produkty kamerę pokojową SwitchBot Indoor Cam oraz naklejki z tagami NFC – SwitchBot Tag. Ze względu na swoją specyfikę, nie posiadają one obecnie integracji z ekosystemem SmartThings. Lecz jeśli mamy taką możliwość, to chcieliśmy Wam przybliżyć te dwa produkty.

SwitchBot Indoor Cam

Kamera wewnętrzna SwitchBot Indoor Cam, umożliwia monitorowanie pokoju przez 24h i 7 dni w tygodniu. Posiada rozdzielczość 1080p HD i 130º szerokokątny obiektyw, wraz z opcją noktowizji. Całość komunikuje się poprzez Wi-Fi (2,4 GHz), protokoły bezpieczeństwa zapewniają zaszyfrowanie obrazu wideo. Oczywiście możemy otrzymywać alerty na smartfona, gdy kamera wykryje ruch. Z poziomu aplikacji SwitchBot, możemy włącz opcję „Human-only”, aby zmniejszyć liczbę fałszywych alarmów, jeśli posiadamy zwierzęta domowe. A sam obszar czułości monitorowania ruchu, możemy edytować. Kamera SwitchBot posiada wbudowany mikrofon i głośnik co pozwala na komunikację, z osobami po drugiej stronie kamery np. członkami rodziny lub zwierzętami. Jak już wspomniałem nie posiadamy tutaj integracji z aplikacją SmartThings ani nawet z asystentem Google. Mamy jedynie integrację z asystentem głosowym Alexa, gdzie spełni naszą prośbę o pokazanie transmisji na żywo z kamery. Tym samym możemy monitorować woje dziecko i zwierzęta, gdziekolwiek jesteś.

Nagrane materiały możemy przechowywać na karcie pamięci w kamerze lub na serwerze, jednakże druga opcja jest płatna, a cena wynosi 7.90 USD na miesiąc bądź 79 USD na rok. Pozwala na wysyłanie nagrań ze zdarzeniami i na ich przechowywanie przez maksymalnie miesiąc.

SwitchBot Indoor Cam – instalacja w aplikacji

Przed rozpoczęciem instancji podłączamy za pomocą kabla USB kamerę do zasilania. Opcjonalnie możemy już na tym etapie włożyć kartę pamięci microSD. Aby zainstalować kamerę przechodzimy do aplikacji SwitchBot, wybieramy dodanie nowego urządzenia, klikając Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu. Następnie z listy wybieramy Indoor Cam, upewniamy się czy świeci się czerwona dioda na urządzeniu. Przeprowadzamy łączenie z naszą siecią Wi-Fi. Pamiętając, że obsługiwana jest tylko częstotliwość 2.4GHz. Na ekranie aplikacji SwitchBot ukaże się kod QR, który należy pokazać obiektywowi kamery. Po pozytywnym zweryfikowaniu, nadajemy nazwę kamerze i kończymy proces klikając Use now. Na koniec pojawi się ekran ze wszystkimi urządzeniami.

SwitchBot Indoor Cam – specyfikacja techniczna
 • Numer modelu: W1301200
 • Aparat: przesłona F2.0, ogniskowa 2,8 mm, 1/2.7 cala CMOS, 6-krotny zoom optyczny
 • Wideo: 1080p FullHD w 20kl./s., H.264
 • Noktowizor: 6 diod LED podczerwieni 850nm, do 9 metrów odległości
 • Pole widzenia: 130°
 • Dźwięk: mikrofon i głośnik
 • Pamięć: obsługuje karty microSD do 128GB (sprzedawane osobno)
 • Wi-Fi: 802.11 b/g/n 2.4GHz
 • Wymiary kamery: 5,9cm x 5,9cm x 3,4 cm
 • Wymiary stojaka: 4,5 cm średnicy i 3,2 cm wysokości
 • Waga: 68,8 grama
 • Temperatura pracy: -15°C – 45°C, do 95% wilgotności
 • System operacyjny: iOS 11.0 lub nowszy lub Android 5.0 lub nowszy

Cena wynosi 29.99 USD co w przeliczeniu po obecnym kursie wyniesie ok. 120 zł. Kamerę można zakupić na oficjalnej stronie producenta. W pudełku znajdziemy kamerę, stojak, zasilacz, kabel USB, taśmy dwustronne, kołki do montażu oraz skróconą instrukcję obsługi. Dodatkowo wysyłka do krajów Europy, następuje z terenu Polski, więc możemy liczyć na szybką dostawę. Centrum pomocy SwitchBot znajduje się tutaj.

SwitchBot Tag

Na początku przypomnijmy sobie czym są naklejki/brylogi/tagi NFC. NFC Tag to najczęściej naklejka lub brelok posiadający moduł NFC umożliwiający uruchamianie poleceń, skrótów czy makr na obsługujących je smartfonach. Ciekawostką jest, że pierwsze tagi wyprodukował Samsung (pod nazwą TecTile). Każdy Tag jest wielorazowego użytku – można je wielokrotnie przeprogramowywać. Tag NFC są urządzeniami pasywnymi, działają bez własnego zasilania i są uzależnione od aktywnego urządzenia, aby wejść w zasięg przed aktywacją.

Naklejki komunikują się przy użyciu standardów bezprzewodowych ISO 14443 typu A i B, który jest międzynarodowym standardem dla bezstykowych kart inteligentnych. Obwody te są precyzyjnie dostrojone do określonej częstotliwości, co zwiększa wrażliwość urządzenia na częstotliwości ładowania. Pozwala to na maksymalny transfer energii przez powietrze. Po włączeniu znacznika może on synchronizować i wysyłać dane z częstotliwością transmisji NFC 13,56 MHz z szybkością 106, 212 lub 424 Kb / s, podobnie jak zwykła komunikacja NFC między telefonami lub innymi większymi urządzeniami. Dostępnych jest wiele różnych typów tagów, z których każdy oferuje różne poziomy przechowywania i prędkości przesyłania. Typy znaczników 1 i 2 mają pojemność od zaledwie 48 bajtów do 2 kilobajtów danych i mogą przesyłać te informacje z szybkością zaledwie 106 kbit / s.

Poniżej przedstawiamy kilka możliwości integracji:

 • Potrzebujesz szybkiego obejrzenia wideo z monitoringu? Czasami przy tak wielu aplikacjach zainstalowanych na naszych telefonach wszyscy szukamy lepszych sposobów na szybszy dostęp do potrzebnych nam opcji. A SwtichBot Tag to idealne rozwiązanie, gdy chcesz sprawdzić, co dzieje się przed kamerą wewnętrzną SwitchBot w jednym kroku.
 • Przygotowujesz się do obejrzenia filmu? Wystarczy dotknąć tagu. Twoje zasłony zamkną się automatycznie, światła automatycznie się wyłączą. Teraz usiądź wygodnie i przygotuj się do oglądania filmu.
 • Wychodzisz w pośpiechu z domu? Przyklej Tag obok drzwi wejściowych, a po wyjściu z domu będziesz mógł wyłączyć światła, klimatyzatory, telewizory i inne urządzenia gospodarstwa domowego.
 • Wróciłeś do domu? Stuknij swój Tag smartfonem. Twoje światła i klimatyzator włączą się automatycznie.
 • Dotknij swojego Taga przed pójściem spać, a będziesz mógł automatycznie wyłączyć światła.
 • Dotknij swojego Taga smartfonem (bez względu na to, gdzie go umieściłeś), a zasłony będą mogły się otwierać lub zamykać w ciągu kilku sekund. Świetne na dodatkowe światło słoneczne, kiedy go potrzebujesz, a może szukasz trochę więcej prywatności.
SwitchBot Tag – instalacja w aplikacji

Instalacja SwitchBot Tag, w praktyce nie istnieje. Musimy jedynie wybrać czynność jaka ma zostać wykonana po zbliżeniu w aplikacji SwitchBot. Możemy to wykonać w dwojaki sposób, poprzez wybranie urządzenia SwitchBot, wejście w ustawienia, wybranie opcji NFC a następnie czynności. Na koniec zbliżamy tag do telefonu. Drugi sposób to wykreowanie sceny z warunkiem jaki ma zostać wykonany. Ten sposób jest lepszy ponieważ pozwala na serię kilku czynności na wielu urządzeniach. Aby stworzyć scenę.

 1. Przejdź do sekcji Scenes i naciśnij Create a Scene, aby utworzyć scenę
 2. Wybierz pierwszy warunek i NFC Trigger jako warunek
 3. Przytrzymaj telefon w pobliżu naklejki SwitchBot Tag, aby go zapisać
 4. Ustaw nazwę dla tagu
 5. Wybierz akcję, klikając Add an action, którą chcesz wywołać
 6. Ustaw nazwę sceny i dotknij ( √ ), aby zakończyć konfigurację
 7. Po zakończeniu możesz uruchomić tę scenę jednym dotknięciem tagu SwitchBot
SwitchBot Tag – specyfikacja techniczna
 • Numer modelu: W1501000
 • Wymagany Android w wersji 5.0 lub nowszej.
 • Wymagany iPhone XR lub nowszy z systemem iOS 13.0
 • Tag posiada wymiary: 3 cm średnicy i 0,9 mm wysokości
 • Waga to 1,6 gram
 • Odległość zczytania: 0,5 – 2 cm
 • Temperatura pracy w otoczeniu: -20°C – 60°C
 • Częstotliwość pracy: 13,56 MHz
 • Protokół komunikacji: ISO14443A

Cena wynosi 6.99 USD za paczkę z 3 tagami oraz 18.99 USD za paczkę z 9 tagami, co w przeliczeniu po obecnym kursie wyniesie, kolejno ok. 29 zł oraz 76 zł. W pudełku znajdziemy tagi i taśmę dwustronną. Tagi NFC możemy zakupić na oficjalnej stronie producenta. Dodatkowo wysyłka do krajów Europy, następuje z terenu Polski, więc możemy liczyć na szybką dostawę. Centrum pomocy SwitchBot znajduje się tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s