FIBARO The Button – atomowy przycisk dla Waszego domu

Podstawowym wyposażeniem domu są aktywatory, czyli przyciski czy piloty. Dzięki nim możemy w szybki sposób uruchomić sceny czy procedury do wykonania w inteligentnym domu. Nie wyciągając smartfona z kieszeni możemy uruchomić przykładowo sprzątanie mieszkania. Przy wyborze przycisku czy pilota należy zwrócić uwagę na ilość sekwencji kliknięć klawisza, oczywiście im więcej tym lepiej. W drugiej kolejności na jego kształt i wzór, czy ma być bardzo widoczny, różnić kolorami oraz kształtem. Dzisiaj przyjrzymy się przyciskowi, który ma unikalny kształt i od razu po pierwszym spojrzeniu na niego. Przychodzi na myśl atomowy przycisk w Pentagonie. Zapraszam do recenzji przycisku FIBARO The Button.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości firmy FIBARO, która wypożyczyła sprzęt na testy.

Opis

FIBARO Button o numerze seryjnym FGPB-101 to prosty przycisk pozwalający na kontrolę innych urządzeń w smarthome. Posiadamy tutaj jeden przycisk, z możliwością sekwencji kliknięć: 1 kliknięcie, 2 kliknięcia, 3 kliknięcia, 4 kliknięcia, 5 kliknięcia oraz przytrzymanie przycisku. Tym samym mamy możliwość uruchomienia aż 6 akcji. Komunikacja odbywa się po protokole Z-Wave Plus. Przycisk jest zasilany bateryjnie i informuje o aktualnym zużyciu. Bateria to ER14250 ½AA 3,6V koszt około 9 zł za sztukę. Producent podaje aż 2 lata działania na jednej baterii, przy domyślnych ustawieniach i maksymalnie 10 naciśnięciach dziennie. Urządzenie ma 4,5 cm średnicy oraz 3,4 cm wysokość. Dzięki małym wymiarom można zamontować w dowolnym miejscu, na każdej powierzchni i w dowolnej orientacji, np. obok łóżka lub pod blatem biurka. Posiada aż wiele wariantów kolorystycznych: czarny, biały, czerwony, zielony, niebieski, żółty, pomarańczowy, brązowy. Minusem jest cena, która wynosi ok. 260 zł, ale można znaleźć w promocji już poniżej 200 zł.

 • Plusy
  • Ilość sekwencji kliknięć, uruchomienie aż 6 akcji
  • Ciekawy kształt
  • Wiele wariantów kolorystycznych
  • Przetwarzanie lokalne (sterownik Edge)
 • Minusy
  • Cena

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość zaprogramowania sekwencji kliknięć: : 1 kliknięcie, 2 kliknięcia, 3 kliknięcia, 4 kliknięcia, 5 kliknięcia oraz przytrzymanie przycisku. Przytrzymanie do dołu jest tożsame z przytrzymaniem. Dostajemy informację o aktualnym stanie baterii. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje„) znajdziemy listę procedur, gdzie używany jest przycisk. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań przycisku. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia. Dodatkowo przycisk może się poszczycić wsparciem sterownika Edge, który przenosi dawne sterowanie z chmury do naszej centrali, tym samym przyspiesza czas reakcji na akcje. Listę urządzeń wspieranych przez sterownik Edge znajdziesz tutaj.

Przy tworzeniu procedur, dawniej automatyzacje „Jeśli … to Wtedy”, ze względu na specyfikę urządzenia mamy do wyboru tylko opcję „Jeśli”, gdzie mamy możliwość wybrania już wcześniej wspomnianych opcji kiedy naciśnięto, dwukrotnie naciśnięto, naciśnięto 3 razy, naciśnięto 4 razy, naciśnięto 5 razy oraz przytrzymano przycisk/przytrzymano do dołu. Ostatnia informacja to stan baterii z zakresu od 0 do 100% w tym czy jest większa/mniejsza.

Instalacja

Dodanie do ekosystemu jest proste należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji SmartThings. Klikamy na ekranie głównym przycisk Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń, wybieramy markę FIBARO, a później Pilot/przycisk. Z dostępnej listy wybieramy model urządzenia The Button. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybierając centralę i pomieszczenie dla urządzenia. Należy wyciągnąć zabezpieczenie baterii oraz 6 razy kliknąć przycisk. Po pomyślnym znalezieniu urządzenia, możemy zmienić jego nazwę. Kończymy proces instalacji, klikając Gotowe.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć przycisk FIBARO z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń.

Resetowanie The Button

Procedura resetu pozwala na przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych, co oznacza, że wszystkie informacje na temat kontrolera Z-Wave i ustawień użytkownika zostaną usunięte. I będzie ono gotowe do połączenia z nową centralą. Aby zresetować urządzenie, należy nacisnąć 5 razy i nacisnąć go 6 raz tym razem z przytrzymaniem przez co najmniej 5 sekund.

Dostępne warianty kolorystyczne.

Gdzie zakupić ?

Wszystkie kolory przycisku FIBARO można zakupić w oficjalnym sklepie producenta. Dostępny jest w cenie ok. 260 zł, choć możemy go znaleźć już za 199 zł. Zawartość pudełka to opisywany przycisk, dwustronna taśma klejąca, bateria EVE i skrócona instrukcji obsługi w różnych językach, w tym polskim. Urządzenie zostało wyprodukowane w Polsce.

Instrukcja

Zawartość opakowania

One thought on “FIBARO The Button – atomowy przycisk dla Waszego domu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s