SwitchBot Motion Sensor – czujnik ruchu po Bluetooth

Czujniki ruchu mogą wysyłać powiadomienia push na Twój smartfon, gdy ktoś wejdzie do Twojego domu, gdy nie będzie Cię w pobliżu. Zasilane są bateryjnie, są podstawą funkcjonowania inteligentnego domu, ponieważ są inicjatorami do rozpoczęcia automatyzacji i dopiero w połączeniu z innymi elementami inteligentnego domu ujawnia swój potencjał. Przedstawiamy dzisiaj sensor ruchu SwitchBot Contact Sensor.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości firmy SwitchBot, która udostępniła czujnik do testów.

Czujnik ruchu SwitchBot można umieścić w dowolnym miejscu w domu za pomocą dołączonej podstawy z magnesem lub po prostu przymocować go do dowolnej płaskiej powierzchni za pomocą dołączonej podkładki samoprzylepnej lub wkrętów.

Opis

SwitchBot Contact Sensor umożliwia otrzymanie powiadomienia o wykryciu ruchu. Czujnik ruchu SwitchBot może wykrywać ruch ciała w zakresie do 9 metrów, pod kątem aż do 110° w poziomie i 55° w pionie. Możesz także ustawić ustawienia czułości, aby upewnić się, że zawsze wykrywasz właściwe obiekty, np. ignorując mniejsze, takie jak zwierzęta domowe. Dodatkowo umieszczono czujnik światła, dzięki czemu w aplikacji SwitchBot mamy informację czy wykryto zapalenie światła w domu, niestety brak tej informacji w aplikacji SmartThings. Komunikuje się za pomocą protokołu Bluetooth z wykorzystaniem centrali Hub Mini, tym samym nie jest bezpośrednio połączony z centralą SmartThings, tylko poprzez serwer. Powoduje to, dłuższy czas rekcji sięgający 1 -2 sekund na uruchomienie automatyzacji w aplikacji SmartThings. Sensor posiada wymiary 5,4 cm x 5,4 cm oraz 3 cm głębokości dodatkowo posiadamy podstawkę o średnicy 4,5 cm i 3,2 cm wysokości. Całość waży 56 gram plus 19 gram podstawka. Zasilany jest przez dwie baterie AAA (cienkie paluszki), producent deklaruje aż 3 lata działania, przy około 120 akcjach w ciągu doby. Dostosowany do pracy w pomieszczeniach w temperaturze -10°C – 60°C. Dostępny jest tylko w kolorze białym.

 • Plusy
  • Duża czułość i możliwość jej regulacji
  • Cena
 • Minusy
  • Brak czujnika światła w aplikacji SmartThings
  • Czas reakcji w ekosystemie SmartThings 1-2 sekundy
  • Tylko kolor biały
  • Przetwarzanie w chmurze

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu urządzenia w aplikacji SmartThings mamy informację czy czujnik wykrył ruch „Bezruch”/”Wykryto ruch”. Ostatnią informacją jest aktualny stan baterii. Niestety nie mamy tutaj informacji o wykryciu światła. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje„) znajdziemy listę procedur, gdzie używany jest sensor. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań czujnika. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Musimy pamiętać, że produkty SwitchBot wykorzystują komunikację Bluetooth, w związku z tym niemożliwe jest bezpośrednie połączenie ich z centralą SmartThings. Tym samym komunikacja z urządzeniami odbywa się pośrednio z wykorzystaniem serwera. Wskazania urządzeń wysyłane są do centrali SwitchBot Hub Mini poprzez protokół Bluetooth, a ona łącząc się z routerem Wi-Fi wysyła informację na serwer, a stąd dopiero aktualizowany jest ich stan w aplikacji SmartThings. Jest to tak zwana integracja z chmury. Aby wyświetlić produkty SwitchBot w naszym inteligentnym domu, konieczne jest właśnie skorzystanie z połączenia usług. Tym samym przekłada się to na czas reakcji automatyzacji. Dzięki tej funkcji możemy korzystać z tak wielu produktów innych marek. Tym samym trzeba pamiętać, że po utracie połączenia internetowego, nie jest możliwe sterowanie i aktualizowanie stanów urządzeń, jak i zaprogramowanych zadań np. procedur. Status serwerów SwitchBot można sprawdzić tutaj.

Przy tworzeniu procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” ze względu na specyfikę urządzenia. Możliwe jest tylko wykorzystanie warunku „jeśli”. SwitchBot Motion Sensor pozwala nam na wybranie opcji / wysłanie powiadomienia o tym czy czujnik wykrył „Bezruch”/”Wykryto ruch”. Dodatkowo powiadomić nas może o baterii z zakresu 0 – 100% w tym czy są większe/mniejsze niż podana. Standardowo wybór czy warunek ma być wstępny.

Instalacja i konfiguracja SwitchBot Contact Sensor

Musimy pamiętać, że aby dodać czujnik ruchu do SmartThings niezbędne jest posiadanie centrali Hub Mini. W pierwszej kolejności przedstawiamy instrukcję konfiguracji centrali SwitchBot. Na początku podłączamy Hub do zasilania. Zanim przejdziemy do instalowania listwy musimy pobrać aplikację SwitchBot z Google Store bądź AppStore, musimy posiadać smartfon z systemem Android 4.3 lub nowszym, iOS 10 lub nowszym. Po zainstalowaniu aplikacji, utworzymy teraz konto Switch, klikamy Profile, a następnie Sign Up u dołu ekranu. Podajemy adres mail, wymyślamy hasło oraz zgadzamy się na politykę prywatności, zatwierdzamy klikając Sign Up. Na podany adres mailowy, zostanie wysyłany kod weryfikacyjny, który uzupełniamy w następnym kroku, kończymy klikając OK. Przy pierwszym uruchomieniu ukaże się pusta zakładka Home, klikamy w górnym prawym roku plusa ( + ). Z listy odnajdujemy i klikamy urządzenie Hub Mini. Zostaniemy poproszeni o przytrzymanie przycisku na centrali SwitchBot przez 3 sekundy, aż kontrolka zacznie migać. Następnie klikamy Next i w formularzu definiujemy nazwę centrali, ewentualnie pokój oraz wybieramy z listy naszą sieć Wi-Fi i podajemy hasło, zatwierdzamy klikając OK. Na koniec pojawi się ekran ze wszystkimi urządzeniami.

Mając już dodaną centralę Hub Mini, możemy dodać SwitchBot Motion Sensor. W tym celu, zdejmujemy tylną klapę czujnika i umieszczamy w nim dwie baterie AAA – dołączone do zestawu. Klikamy w górnym prawym roku plusa ( + ) w aplikacji SwitchBot. Z listy odnajdujemy i klikamy urządzenie Motion Sensor. Następnie na czujniku przytrzymujemy górny przycisk przez 2 sekundy, aż dioda LED zacznie migać. Klikamy Next, po wyszukaniu czujnika, nadajemy nazwę np. „Motion Sensor” i ewentualnie wybieramy pokój, na koniec wybieramy centralę SwitchBot – Hub Mini. Klikamy Skip, ukaże się teraz krótka instrukcja montażu urządzenia. Zostaniemy zapytani o posiadanie zwierząt domowych oraz możemy ustawić czułość sensora. Na koniec po pozytywnym dodaniu wyświetli się komunikat „Bingo”. Kończmy klikając OK. Czujnik ruchu pojawi się w sekcji Home aplikacji SwitchBot.

Aby móc zintegrować Motion Sensor z innymi aplikacjami, musimy wyrazić zgodę na udostępnienie danych innym aplikacjom w ustawieniach sensora. Klikamy czujnik w naszym wypadku Motion Sensor, następnie wchodząc do ustawień klikamy Cloud Service, i przełączamy przełącznik na stan On.

Jeśli posiadamy już zainstalowaną centralę i skonfigurowany SwitchBot Contact Sensor. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym, klikamy przycisk dodania ( + ), następnie Urządzenie, wyszukujemy markę SwitchBot, wybieramy Inne, ponownie wybieramy producenta. Następnie wybieramy centralę oraz pokój w jakim ma się zaleźć urządzenie. Po czym zostaniemy przeniesieni na stronę internetową SwitchBot, gdzie logujemy się na konto utworzone w aplikacji SwitchBot. Zostaniemy poinformowani o udanym połączeniu z ekosystemem SmartThings. Zamykamy iksem w lewym górnym rogu stronę internetową i po chwili pokaże nam się lista wszystkich urządzeń z aplikacji SwitchBot. Klikamy Gotowe, znalezione urządzenia pojawią się w wybranym pokoju.

Dodatkowe ustawienia w aplikacji SwitchBot

Sensor posiada w aplikacji SwitchBot dodatkowe ustawienia, które możemy dostosować do naszych potrzeb. Pierwszą z nich jest czy sensor ma wykrywać zmiany oświetlenia, za pomocą czujnika światła, posiadamy również możliwość jego kalibracji. Druga opcja to dostosowanie zasięgu czujnika ruchu, mamy do dyspozycji trzy opcje: szeroką, średnią oraz krótką.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Usunąć czujnik ruchu możemy poprzez ustawienia „Edytuj” w aplikacji SmartThings, lecz nie zapobiegnie to ponownemu wykryciu urządzenia w przyszłości.

Aby usunąć całą usługę SwitchBot z ekosystemu SmartThings, musimy odłączyć usługę sieciową SwitchBot z aplikacji SmartThings. Uwaga usunięte zostaną również wszystkie inne urządzenia będące w aplikacji SwitchBot.

 1. Na ekranie głównym wybierz Menu (☰)
 2. Stuknij Koło zębate i wybierz Usługi sieciowe
 3. Wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) i wybierz Usuń
 4. Stuknij Minus (-) obok usługi
 5. Wybierz Usuń, aby potwierdzić.

Usunięcie w aplikacji SwitchBot

Aby uniknąć ponownego wyszukania czujnika ruchu przez aplikację SmartThings, należy również usunąć niechciany produkt z aplikacji SwitchBot. W tym celu wybieramy np. Motion Sensor w aplikacji SwitchBot, przechodzimy do ustawień, i z listy wybieramy Delete i potwierdzamy klikając Yes.

Resetowanie SwitchBot Motion Sensor

Aby zresetować sensor, należy przez 15 sekund przytrzymać przycisk na górze obudowy. Warto pamiętać, że wszystkie ustawienia zostaną przywrócone do wartości domyślnych, a dzienniki aktywności zostaną usunięte.

Gdzie zakupić ?

SwitchBot Motion Sensor dostępny jest na oficjalnej stronie producenta w cenie 24,99 USD, co w przeliczeniu na złotówki wyjdzie 102 PLN. Do wyboru mamy tylko kolor biały. W pudełku znajdziemy czujnik, podstawę, instrukcję obsługi w języku angielskim, jedną taśmę klejącą 3M oraz dwie baterie AAA (paluszki cienkie). Dodatkowo wysyłka do krajów Europy, następuje z terenu Polski, więc możemy liczyć na szybką dostawę. Centrum pomocy SwitchBot znajduje się tutaj.

2 myśli w temacie “SwitchBot Motion Sensor – czujnik ruchu po Bluetooth

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s