SwitchBot Color Bulb – kolorowa żarówka z gwintem E27/B22/E26

Światło towarzyszy nam przy najbardziej zwyczajnych czynnościach takich, jak jedzenie posiłków czy czytanie gazety, oraz przy specjalnych okazjach takich, jak romantyczna kolacja czy prywatka ze znajomymi. Inteligentna żarówka daje możliwość sterowania przyciemnieniem, barwą światła oraz kolorem. Tym samym zapewniając idealną atmosferę przy każdej okazji i czyniąc ją od teraz niezapomnianą. Dzisiaj zapraszamy na recenzję kolorowej żarówki w klasycznym kształcie SwitchBot Color Bulb z gwintem E27/B22/E26.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości firmy SwitchBot, która udostępniła żarówkę do testów.

Opis

SwitchBot Color Bulb pozwala na pełną możliwość sterowania światłem z palety kolorów RGB, zmienną barwę światła z ciepłej od 2700K na zimną do 6500K i możliwość ściemniania 0 – 100%. Wytwarza strumień światła sięgający 800 lumenów, jest to odpowiednik 60 W tradycyjnej żarówki. Zapamiętuje ona stan przy awarii zasilania. Żywotność sięga 25 000 godzin. Żarówka komunikuje się za pomocą protokołu Wi-Fi (2.4GHz) i Bluetooth, z wykorzystaniem centrali Hub Mini, tym samym nie jest bezpośrednio połączony z centralą SmartThings, tylko poprzez serwer. Powoduje to, dłuższy czas rekcji sięgający 1 -2 sekund na uruchomienie automatyzacji w aplikacji SmartThings. Posiada klasyczne wymiary 11,6 cm wysokości i 6 cm średnicy, co odpowiada rozmiarowi A19. Do stosowania tylko w pomieszczeniach w temperaturze -15°C~40°C i wilgotności 10% ~ 90%. Zasilanie to 100-240V~, 50/60Hz, pobór mocy 10 W 100mA.

Sposób użycia: Po wkręceniu żarówki i dodaniu do systemu, możemy nią sterować. Tutaj niestety pojawia się minus tego rozwiązania, nie można wyłączyć włącznika ściennego od danego żyrandola. Odłączając źródło prądu nie mamy już możliwości sterowania. Pozostaje nam pozostawienie włącznika świetlnego w ciągłej pozycji włączonej. Na szczęście mamy inne możliwości sterowania np. poprzez aplikację (ręcznie, procedury czy sceny) oraz fizycznie poprzez np. przycisk czy pilot.

 • Plusy
  • Długotrwała żywotność
  • Zapamiętuje stan przy awarii zasilania
  • Prosty montaż
  • Cena
 • Minusy
  • Kolory powinny być intensywniejsze
  • Czas reakcji w ekosystemie SmartThings 1-2 sekundy
  • Tylko kolor biały
  • Przetwarzanie w chmurze

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia/wyłączenia żarówki SwitchBot, możliwość ustawienia minutnika. Poniżej posiadamy możliwość ustawienia dowolnego koloru z palety barw RGB, jak i pięć ostatnio używanych kolorów oraz sześć sugestii. Kolejna belka umożliwia ustawienie temperatury światła w zakresie 2200 K – 9000 K, choć realnie jest to 2700-6500 K, jest to mały błąd. Ostatnia opcja pozwala na ustawienie ściemniacza od 1 do 100%. Pod ściemniaczem posiadamy również pięć kół, będących przyciskami ustawiającymi ściemniacz na kolejno od lewej 10%, 30%, 50%, 70% oraz 90% jasności. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje„) znajdziemy tutaj szybkie procedury: włączenia i wyłączenia żarówki o danej porze dnia oraz listę procedur gdzie używane jest urządzenie. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań żarówki. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Musimy pamiętać, że produkty SwitchBot wykorzystują komunikację Wi-Fi 2.4Ghz i Bluetooth, w związku z tym niemożliwe jest bezpośrednie połączenie ich z centralą SmartThings. Tym samym komunikacja z urządzeniami odbywa się pośrednio z wykorzystaniem serwera. Wskazania urządzeń wysyłane są na serwer i do centrali SwitchBot Hub Mini poprzez protokół Wi-Fi, a stąd dopiero aktualizowany jest ich stan w aplikacji SmartThings. Jest to tak zwana integracja z chmury. Aby wyświetlić produkty SwitchBot w naszym inteligentnym domu, konieczne jest właśnie skorzystanie z połączenia usług. Tym samym przekłada się to na czas reakcji automatyzacji. Dzięki tej funkcji możemy korzystać z tak wielu produktów innych marek. Tym samym trzeba pamiętać, że po utracie połączenia internetowego, nie jest możliwe sterowanie i aktualizowanie stanów urządzeń, jak i zaprogramowanych zadań np. procedur. Status serwerów SwitchBot można sprawdzić tutaj.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje, jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Poniżej mamy wartość ściemniacza i temperatury kolorów z zakresu 2200 – 9000 K. Choć wiemy, że żarówka pozwala na zakres 2700 – 6500 K. Dodatkowo posiadamy opcję jak długo zachowany powinien być stan przed uruchomieniem automatyzacji oraz czy ma być to warunek wstępny. W drugiej możliwości „Wtedy”, żarówka pozwala na dużo więcej, mamy pełną możliwość tworzenia opcji przydatnych w programowaniu już np. scenerii. Mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie jednego z kolorów, jasności żarówki z zakresu 0 – 100%, bądź temperatury barwy z zakresu 2200 – 9000 K. Choć wiemy, że żarówka pozwala na zakres 2700 – 6500 K. Akcję uruchomienia lampy możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć ją automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja i konfiguracja SwitchBot Color Bulb

Musimy pamiętać, że aby dodać żarówkę do SmartThings niezbędne jest posiadanie centrali Hub Mini. W pierwszej kolejności przedstawiamy instrukcję konfiguracji centrali SwitchBot. Na początku podłączamy Hub do zasilania. Zanim przejdziemy do instalowania listwy musimy pobrać aplikację SwitchBot z Google Store bądź AppStore, musimy posiadać smartfon z systemem Android 4.3 lub nowszym, iOS 10 lub nowszym. Po zainstalowaniu aplikacji, utworzymy teraz konto Switch, klikamy Profile, a następnie Sign Up u dołu ekranu. Podajemy adres mail, wymyślamy hasło oraz zgadzamy się na politykę prywatności, zatwierdzamy klikając Sign Up. Na podany adres mailowy, zostanie wysyłany kod weryfikacyjny, który uzupełniamy w następnym kroku, kończymy klikając OK. Przy pierwszym uruchomieniu ukaże się pusta zakładka Home, klikamy w górnym prawym roku plusa ( + ). Z listy odnajdujemy i klikamy urządzenie Hub Mini. Zostaniemy poproszeni o przytrzymanie przycisku na centrali SwitchBot przez 3 sekundy, aż kontrolka zacznie migać. Następnie klikamy Next i w formularzu definiujemy nazwę centrali, ewentualnie pokój oraz wybieramy z listy naszą sieć Wi-Fi i podajemy hasło, zatwierdzamy klikając OK. Na koniec pojawi się ekran ze wszystkimi urządzeniami.

Mając już dodaną centralę Hub Mini, możemy dodać żarówkę SwitchBot Color Bulb. W tym celu, wkręcamy ją do gwinta E27/B22/E26 w naszym żyrandolu lub lampie, następnie uruchamiamy zasilanie włącznikiem ściennym. Klikamy w górnym prawym roku plusa ( + ) w aplikacji SwitchBot. Z listy odnajdujemy i klikamy urządzenie Color Bulb. Klikamy Next, po wyszukaniu żarówki, musimy podać login i hasło do osobistej sieci Wi-Fi. Należy pamiętać, że obsługiwana jest częstotliwość 2.4GH. Następnie nadajemy nazwę np. „Color Bulb” i ewentualnie wybieramy pokój. Klikamy OK, na koniec po pozytywnym dodaniu wyświetli się komunikat „Bingo”. Kończmy klikając OK. Żarówka pojawi się w sekcji Home aplikacji SwitchBot.

Jeśli posiadamy już zainstalowaną centralę i skonfigurowaną żarówkę SwitchBot. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym, klikamy przycisk dodania ( + ), następnie Urządzenie, wyszukujemy markę SwitchBot, wybieramy Inne, ponownie wybieramy producenta. Następnie wybieramy centralę oraz pokój w jakim ma się zaleźć urządzenie. Po czym zostaniemy przeniesieni na stronę internetową SwitchBot, gdzie logujemy się na konto utworzone w aplikacji SwitchBot. Zostaniemy poinformowani o udanym połączeniu z ekosystemem SmartThings. Zamykamy iksem w lewym górnym rogu stronę internetową i po chwili pokaże nam się lista wszystkich urządzeń z aplikacji SwitchBot. Klikamy Gotowe, znalezione urządzenia pojawią się w wybranym pokoju.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Usunąć kolorową żarówkę możemy poprzez ustawienia „Edytuj” w aplikacji SmartThings, lecz nie zapobiegnie to ponownemu wykryciu urządzenia w przyszłości.

Aby usunąć całą usługę SwitchBot z ekosystemu SmartThings, musimy odłączyć usługę sieciową SwitchBot z aplikacji SmartThings. Uwaga usunięte zostaną również wszystkie inne urządzenia będące w aplikacji SwitchBot.

 1. Na ekranie głównym wybierz Menu (☰)
 2. Stuknij Koło zębate i wybierz Usługi sieciowe
 3. Wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) i wybierz Usuń
 4. Stuknij Minus (-) obok usługi
 5. Wybierz Usuń, aby potwierdzić.

Usunięcie w aplikacji SwitchBot

Aby uniknąć ponownego wyszukania SwitchBot Color Bulb przez aplikację SmartThings, należy również usunąć żarówkę z aplikacji SwitchBot. W tym celu wybieramy np. Color Bulb w aplikacji SwitchBot, z panelu sterowania żarówką, przechodzimy do ustawień, i z listy wybieramy Delete i potwierdzamy klikając Yes.

Resetowanie SwitchBot Color Bulb

Aby zresetować żarówkę, należy włączyć i wyłączyć zasilanie żarówki 8 razy w krótkim czasie. Żarówka zacznie migotać, aż następnie zmieni kolor na biały. Tym samym zakończył się proces fabrycznego resetu. Warto pamiętać, że wszystkie ustawienia zostaną przywrócone do wartości domyślnych.

Gdzie zakupić ?

SwitchBot Color Bulb dostępny jest na oficjalnej stronie producenta w trzech pakietach:

 • Pojedyncze opakowanie w cenie 15,99 USD, w przeliczeniu na złotówki wyjdzie 65 PLN,
 • Dwie sztuki w cenie 31,98 USD, w przeliczeniu na złotówki wyjdzie 130 PLN,
 • Cztery sztuki w cenie 63,96 USD, w przeliczeniu na złotówki wyjdzie 262 PLN.

W pudełku znajdziemy kolorową żarówkę oraz instrukcję obsługi w języku angielskim. Dodatkowo wysyłka do krajów Europy, następuje z terenu Polski, więc możemy liczyć na szybką dostawę. Centrum pomocy SwitchBot znajduje się tutaj.

2 myśli w temacie “SwitchBot Color Bulb – kolorowa żarówka z gwintem E27/B22/E26

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s