Aeotec Multipurpose Sensor – dedykowany czujnik drzwi i wibracji dla SmartThings

Podstawą działania sensora otwarcia/zamknięcia są dwie części, które po zerwaniu ze sobą magnetycznego połączenia wysyłają powiadomienie. Jest również jednym z podstawowych czujników w domu. Jego zastosowanie zależy przede wszystkim od nas, gdzie zostanie zamontowany. Dzisiaj przyjrzymy się czujnikowi, który pierwotnie zadebiutował jako SmartThings Multipurpose Sensor, a teraz za jego produkcję odpowiada Aeotec. Zapraszam do recenzji czujnika kontaktowego Aeotec Multipurpose Sensor.

Opis

Sensor składa się z dwóch części głównego urządzenia i magnesu. Główną funkcją jest czujnik zbliżenia, przykładowo czy drzwi są otwarte. Urządzenie posiada również czujnik temperatury przydatne przy zamontowaniu na oknie oraz czujnik wibracji, który przykładowo uaktywni się przy próbie zbicia szyby. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee. Działa dzięki zasilaniu bateryjnemu informując o aktualnym zużyciu. Bateria to CR2450 koszt około 7 zł za sztukę. Sensor jak na czujnik drzwi ma dość spore rozmiary (4,36 x 5,18 x 1,37 cm), miałem problem z odpowiednim umieszczeniem na oknie, nie mieścił się a ramie okna. Waga to 40,8 grama. Dostępny tylko w kolorze białym.

 • Plusy
  • Funkcja detekcji wibracji
  • Przetwarzanie lokalne
 • Minusy
  • Rozmiar, za duży

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji SmartThings mamy informację czy czujnik „Otwarto”/„Zamknięto”. Informacje o temperaturze, alert o wykryciu wibracji, czujnik żyroskopowy (przydatny przy zamontowaniu na bramach garażowych) oraz procentową informację o baterii. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje„) znajdziemy tutaj listę procedur, gdzie używany jest sensor. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań czujnika. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”. W dodatkowych opcjach mamy możliwość korygowania temperatury oraz czy czujnik wykorzystujemy w bramie garażowej.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Przy tworzeniu procedur, dawniej automatyzacje „Jeśli … to Wtedy”, ze względu na specyfikę urządzenia, możliwe jest tylko wykorzystanie warunku „jeśli”. Mamy możliwość wybrania stanu czujnika „Otwarto”, „Zamknięto” oraz „Otwarto lub Zamknięto”. Uzyskamy powiadomienie o temperaturze z zakresu -20°C – 100°C w tym, czy są większe/mniejsze niż podana, czy wykryto wibrację czujnika oraz o poziomie baterii z zakresu 0 – 100% w tym, czy są większe/mniejsze niż podana.

Montaż i instalacja

Aby zamontować Multipurpose Sensor: należy zdjąć zabezpieczające taśmy dwustronne i przykleić w wybrane miejsce.

Dodanie do ekosystemu jest proste, należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji. Klikamy w aplikacji Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu. Następnie wybieramy markę Aeotec >> Czujnik wielofunkcyjny i model urządzenia, czyli Multipurpose Sensor IM6001-MPP. Czekamy na przygotowanie konfiguracji. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybieramy koncentrator i pomieszczenie dla urządzenia. Tutaj mamy możliwość zeskanowania kodu z tyłu urządzenia bądź pominięcia tego kroku. Musimy teraz wyciągnąć taśmę z czujnika. Poczekać na wykrycie czujnika, pozostaje już tylko nadać nazwę sensorowi i kliknąć Gotowe.

Jak zresetować czujnik wielofunkcyjny SmartThings ?

Jeśli czujnik wielofunkcyjny Aeotec nie połączył się z koncentratorem po usunięciu zaczepu, zresetuj i podłącz urządzenie ręcznie. Aby to zrobić:

 1. Przytrzymaj wciśnięty przycisk połączenia przez pięć sekund.
 2. Zwolnij przycisk, gdy dioda LED zacznie migać na czerwono.
 3. Dioda LED będzie migać na czerwono i zielono podczas próby połączenia.
 4. Użyj aplikacji SmartThings i kroków instrukcji opisanych powyżej, aby ponownie podłączyć czujnik uniwersalny.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć sensor Aeotec z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń.

Gdzie zakupić ?

Zawartość pudełka to sensor, bateria i kilka instrukcji obsługi w różnych językach. Produkt jest dostępny w polskiej dystrybucji, a cena sięga 159 PLN.

3 myśli w temacie “Aeotec Multipurpose Sensor – dedykowany czujnik drzwi i wibracji dla SmartThings

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s