Sterowanie czujnikami inteligentnego domu w aplikacji SmartThings – wygląd paneli, przegląd automatyzacji

Zapraszamy do wpisu, który zbiorczo w jednym miejscu ma przedstawić wszystkie sensory, jakimi możemy sterować w aplikacji mobilnej SmartThings. Przedstawimy pełny przegląd kolejnych typów czujników, możliwości sterowania w aplikacji oraz jakie automatyzacje możemy wykorzystać, aby nasz dom stał się jeszcze inteligentniejszy.

W zdecydowanej większości to screeny sensorów, z domyślnymi funkcjami/odczytami wartości. Zależnie od czujnika, wyposażonych w nim detektorów, panele sterownia mogą znacznie się od siebie różnić.

Spis treści:

 1. Blokada drzwi
 2. Brama garażowa
 3. Centrala / hub / koncentrator
 4. Czujnik obecności
 5. Czujnik otwarcia / zamknięcia
 6. Czujnik powietrza
 7. Czujnik przeciekania wody
 8. Czujnik ruchu
 9. Czujnik temperatury / wilgotności
 10. Czujnik wielofunkcyjny
 11. Czujnik wizyjny
 12. Dekoracja okna (roleta/żaluzja)
 13. Dzwonek do drzwi
 14. Gniazdko
 15. Kamera
 16. Monitorowanie energii
 17. Nawadnianie
 18. Odpowietrznik / wentylator
 19. Okno zabezpieczeń
 20. Oświetlenie
 21. Oświetlenie sufitowe
 22. Pilot / przycisk
 23. Przełącznik
 24. Ściemniacz
 25. Syren
 26. Termostat
 27. Wykrywacz dymu / gazu / CO
 28. Wzmacniacz zasięgu
 29. Zawór
 30. Inne

Zdjęcia paneli sterowania poszczególnych urządzeń są poglądowe, poszczególne modele mogą się różnić, posiadać opcje niedostępne dla innych. Dodatkowo na przestrzeni aktualizacji aplikacji SmartThings sam wygląd również się nieznacznie zmieniał.

Blokada drzwi

Inteligentny zamek do drzwi nazwany jest w ekosystemie SmartThings jako blokada drzwi. Pozwala uzyskać informację o zablokowaniu lub odblokowaniu np. drzwi, niektóre z paneli posiadają dodatkowo informację o wibracji (pozwala uzyskać powiadomienie czy ktoś pukał do drzwi) czy poziom baterii zamka.

Brama garażowa

Czujnik otwarcia zamknięcia bramy garażowej opiera się albo na zbliżeniu dwóch elementów czujnika, albo na żyroskopie i zmianie stanu z poziomego na pionowy. W panelu otrzymujemy informacje o zamknięciu lub otwarciu bramy. Niekiedy możemy również wydać polecenie otwarcia, jeśli będziemy mieli zamontowany siłownik w bramie. Zależnie od budowy sensora możemy otrzymać również informacje o stanie baterii.

Centrala / hub / koncentrator

Centrala/hub/koncentrator ekosystemu inteligentnego domu SmartThings pozwala na dodanie czujników obsługujących protokoły Zigbee, Z-wave i Matter. Kompatybilne centrale dla platformy SmartThings znajdziesz tutaj. Poniżej screeny z SmartThings Hub V3 oraz SmartThings Dongle.

Czujnik obecności

Czujnik obecności pozwala uzyskać informację o tym, czy dany sensor znajduje się w wyznaczonym przez nas obrzeże. Najczęściej opiera się o sygnał GPS, ewentualnie o Bluetooth. Za przykład zaawansowanego czujnika obecności może posłużyć Galaxy SmartTag. Panel sterownia ma dwie wartości obecność lub nie obecność.

Czujnik otwarcia / zamknięcia

Sensor składa się z dwóch elementów, pierwszy to sam sensor z całą elektroniką, drugi to magnes. Po oddaleniu od siebie tych dwóch części czujnika, wykrywane jest otwarcie np. drzwi czy okna. Sensor jest zasilany bateryjnie. W panelu sterownia znajdziemy aktualny stan czujnika i poziom baterii. Podręcznikowym przykładem urządzenia jest NEO COOLCAM Door Sensor.

Czujnik powietrza

Czujnik powietrza pozwala kontrolować stan powietrza w naszym pokoju. Zależnie od umieszczonych w nim detektorów może różne wartości składowe powietrza mierzyć. Mogą to być np. temperatura, wilgotność, stężenie dwutlenku węgla lub innych gazów. Czujnik może pozwalać mieć pod kontrolą również ilość pyłów takich jak PM2,5 czy PM10. Sensory mogą być zasilane poprzez akumulator lub prądem z gniazdka.

Czujnik przeciekania wody

Czujnik zalania pozwala uzyskać powiadomienie o wykryciu wody czy innej cieczy na podłodze. Sposób ich działania jest prosty, na spodzie obudowy posiadamy metalowe elektrody, które są pod niskim prądem. Jeśli tylko zostanie zamknięty obieg, czyli ciecz jest pomiędzy dwoma detektorami. Ogłoszony zostanie alarm. Sensory jako dodatek posiadają również czujnik temperatury. Najczęściej zasilane są bateryjnie. Bardzo dobrym czujnikiem zalania jest recenzowany przez nas FIBARO Flood Sensor, polskiej produkcji. Dedykowanym sensorem przeciekania wody jest zaś Aeotec Water Leak Sensor.

Czujnik ruchu

Czujnik wykrywania ruchu pozwala uzyskać informacje czy ktoś porusza się w danym pomieszczeniu. Zależnie od specyfikacji sensora, możemy mieć możliwość ustawienia jego czułości. Chodzi tutaj, aby nie był wykrywany drobny ruch, np. zwierzęcia. Sensory ruchu jako dodatek posiadają również czujnik temperatury. Najczęściej zasilane są bateryjnie. Podstawowym przykładem czujnika ruchu może być IKEA Motion Sensor.

Czujnik temperatury / wilgotności

Kolejny sensor środowiska pozwala mierzyć temperaturę pomieszczenia, niekiedy również wilgotności. Zależnie od specyfikacji temperatura może być aktualizowana co 5 min lub dłuższym przedziale czasu. Pamiętajmy jednak, że im częściej pobierana jest nowa wartość z pomieszczenia, tym szybciej może być rozładowywana bateria. Najczęściej czujnik zasilany jest właśnie bateryjnie. Niekiedy producent urządzenia doda również kilka innych wartości, które są obliczane za pomocą podstawowych detektorów. W poniższym przykładzie jest to punkt rosy, który obliczany jest za pomocą wzoru i wartości temperatury i wilgotności. Sensorem temperatury i wilgotności, jaki recenzowaliśmy jest Aeotec aërQ.

Czujnik wielofunkcyjny

Czujnik wielofunkcyjny posiada na swoim pokładzie maksymalną i różnorodną ilość czujników wszelakich wartości. W poniższym przykładzie jest to czujnik otwarcia / zamknięcia, który dodatkowo został wyposażony w odczyt temperatury, sensor wibracji, czujnik 3 osiowy (np. żyroskop) jako położenie w przestrzeni. Najczęściej zasilane są za pomocą baterii. Ze względu na duży pakiet detektorów, można wykorzystać czujniki wielofunkcyjne do różnych zadań. Mogą być zastosowany jako czujnik bramy garażowej, czujnik zbicia szyby w oknie np. czujnik włamaniowy czy jako czujnik środowiska. Przykładowo czujnik wibracji na drzwiach może nam powiedzieć czy ktoś próbował do nas zapukać, kiedy nie było nas w domu. Za przykład urządzenia może nam posłużyć Aeotec Multipurpose Sensor.

Czujnik wizyjny

Czujnik wizyjny to zaawansowany tym czujnika ruchu. Za pomocą umieszczonych detektorów czy kamer, może określić ruch i podzielić go na ruch osób, zwierząt i inny. Jeśli tylko posiadamy w mieszkaniu zwierzęta, taki czujnik nadal może bronić nas przed włamywaczem, a nie wszczynać alarmu, kiedy nasz pupil przejdzie przez pokój. Jedynym dostępnym czujnikiem wizyjnym w aplikacji SmartThings jest SmartThings Vision.

Dekoracja okna (roleta/żaluzja)

W aplikacji SmartThings posiadamy kategorię urządzeń dekoracja okna, w rzeczywistości mówimy o roletach bądź żaluzjach lub innych silnikach przy oknach np. SwitchBot Curtain. Rolety mogą być zasilane prądem stałym lub z poziomu wbudowanej baterii jak przykładowo IKEA FYRTUR. Najczęściej na początku musimy określić maksymalny poziom rozsunięcie żaluzji, przykładowo do połowy wysokości pokoju. Większość paneli sterowania posiada pasek zacienienia, który pozwala rozwinąć roletę np. tylko w połowie (50%).

Dzwonek do drzwi

Brak

Gniazdko

Inteligentne gniazdko czy inteligentna wtyczka pozwala sterować innym elektrycznym urządzeniem, najczęściej analogowym bez funkcji smart. Cześć wtyczek ma możliwość liczenia zużycia prądu. Niekiedy są w stanie również ochronić nasze urządzenia przed wysokim napięciem z sieci. Jest to podstawowe wyposażenie inteligentnego domu, polecić możemy FIBARO Wall Plug, gniazdko IKEA TRÅDFRI czy Philips Hue Smart Plug.

Kamera

Kamera IP w inteligentnym domu pozwala mieć pod kontrolą, co w danej chwili dzieje się w naszym mieszkaniu. Przykładem urządzenia jest kamera Aeotec Cam360. Zależnie od budowy możemy dodatkowo mieć możliwość sterowania obiektywem i smienić jego położenie. Część z nich może mieć dodatkową opcje śledzenia ruchu, objektwy będzie kierować się na punkt gdzie odbywa się ruch.

Monitorowanie energii

Urządzenie podłączane do sieci elektrycznej pozwala mierzyć zużycie prądu elektrycznego. Jego zadaniem jest maksymalna kontrola nad rachunkami za prąd.

Nawadnianie

Brak

Odpowietrznik / wentylator

Odpowietrzniki czy wentylatory nie kiedy są montowane w apartamentach, czy biurach. W celu wymiany powietrza w budynku wielokondygnacyjnym. W panelu sterownia możemy określić szybkość nawiewu a niekiedy również kierunek.

Okno zabezpieczeń

Brak

Oświetlenie

Inteligentne oświetlenie jest podstawowym i najbardziej widowiskowym elementem SmartHome. Zależnie od zamontowanych diod LED, możemy mieć możliwość ściemniania oświetlenia, zmiany barwy światła od białego do ciepłego, a nawet ustawienia jednego z milionów kolorów za pomocą palety barw RGB.

Oświetlenie sufitowe

Odmiana klasycznego oświetlenia z odrębną kategorią urządzeń w aplikacji SmartThings. Zależnie od zamontowanych diod LED, możemy mieć możliwość ściemniania oświetlenia, zmiany barwy światła od białego do ciepłego, a nawet ustawienia jednego z milionów kolorów za pomocą palety barw RGB.

Pilot / przycisk

Zależnie od ilości zamontowanych klawiszy możemy mówić o przycisku (jeden klawisz) lub pilocie (minimum dwa klawisze). Zależnie od budowy urządzenia, każdy z klawiszy może mieć możliwość detekcji jednego kliknięcie, dwukliku czy trzykrotnego naciśnięcia, może również wykrywać przytrzymanie. Dzięki temu możemy mieć możliwość aż do 20 kombinacji (jak w przypadku FIBARO KeyFob) i możliwości uruchomienia różnych automatyzacji czy scen. Jedynie pozostaje umiejętność ich spamiętania. Przykładem przycisku jest Aeotec Button, najtańszym pilotem jest zaś IKEA TRÅDFRI Dimmer.

Przełącznik

Przełącznik ma za zadanie przełączać stan danego urządzenia, najczęściej jednak jest to zasilanie.

Ściemniacz

Ściemniacze najczęściej są używane w oświetleniu, różnią się tym od przełączników, że dodatkowo mamy możliwość ustawienia procentowo wartości ściemniacza. Gdzie ta wartość może być jasnością żyrandola lub wielu innych możliwości.

Syren

Podstawowym zadaniem syreny jest wydanie głośnego dźwięku, który ma przestraszyć ewentalnego własmywacza bądź zwrócenia naszej uwagi, jak obudzenia nas w nocy. W drugim przypadku może to uratować nasze życie, kiedy to inny z czujników wykryje tlenek węgla czy ogień.

Termostat

Głowice termostatyczne pozwalają sterować umieszczonymi w domu kaloryferami. W panelu sterowania mamy możliwość ustawienia temperatury do jakiej ma zostać nagrzane pomieszczenie. Możemy włączyć bądź wyłączyć nagrzewanie. Głowice termostatyczne są zasilane bateryjnie bądź poprzez wybudowany akumulator. Głowice mogą być wyposażone w wbudowany czujnik temperatury bądź jego zewnętrzną wersję jako mniejszy czujnik, który ma zostać położony w centralnej części pokoju. Na blogu zrecenzowaliśmy, jak do tej pory dwie głowice: FIBARO Heat Controller i POPP Smart Thermostat.

Wykrywacz dymu / gazu / CO

Najważniejsze w inteligentym domu jest bezpieczeństwo sensory takie jak czujnik dymu, gazu czy tlenku węgla. Mają za zadanie uchronić nasze życie, alarmując nas o wysokim stężeniu dymu w przypadku pożaru, śmiertelnych gazów jak tlenek węgla czy innych gazach palnych. Czujniki te mogą być zasilane z kontaktu, lecz częściej stosuje się zasilanie bateryjne. W drugim wpadku musimy mieć jednak cały czas pod kontrolą stan baterii i zapas w domu. Przykładem czujnika dymu jest FIBARO Smoke Sensor, zaś czujnikiem CO jest FIBARO CO Sensor, sensorem gazów palnych jest Heiman Gas Sensor.

Wzmacniacz zasięgu

Przy bardzo dużej posiadłości może pojawić się problem z brakiem zasięgu centrali oddalonych od siebie czujników, aby temu zaradzić stosuje się wzmacniacze zasięgu niezależnie od protokołu Zigbee czy Z-wave. Pamiętajmy jednak, że z zasady każde urządzenie zasilane prądem stałym (z gniazdka) jest również repeater. Są to między innymi żarówki czy gniazdka.

Zawór

W przypadku inteligentnego domu czasem warto zastosować zawór, czy to do gazu czy wody. W przypadku wszczęścia alarmu przez inne czujniki zamknięcie zaworu wody może znacząco ograniczyć straty materialne. W panelu sterowania mamy możliwość otwatcia i zamknięcia zaworu. Niekiedy są zasilane bateriyjnie.

Inne

Ten tym urządzenia wskazuje, że czujnik nie został prawidłodo dodany do ekosystemu SmartThings. Centrala odnalzała czujnik i dodała go do inteligentnego domu, lecz nie potrafiła zidentyfikować typu sensora, jak i przypisać mu konkretnych sterowników. Najczęściej należy póżniej zmienić recznie sterownik, lub usunąć takie urządzenie z aplikacji ponieważ nie jest kompatybilne.

Lista czujników będzie uaktualniana o nowe panele i ewentualne zmiany designu paneli sterowania. Na chwilę obecną, jak mogliście zauważyć, brakuje kilku typów sensorów takich jak: dzwonek do drzwi, nawadnianie czy okno zabezpieczeń.

One thought on “Sterowanie czujnikami inteligentnego domu w aplikacji SmartThings – wygląd paneli, przegląd automatyzacji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s