SmartThings Multipurpose Sensor – czujnik drzwi i wibracji, który ostrzeże o wtargnięciu

Podstawą działania sensora otwarcia/zamknięcia są dwie części, które po zerwaniu ze sobą magnetycznego połączenia wysyłają powiadomienie. Jest również jednym z podstawowych czujników w domu. Jego zastosowanie zależy przede wszystkim od nas, gdzie zostanie zamontowany. Dzisiaj przyjrzymy się czujnikowi Samsunga SmartThings Multipurpose Sensor z 2018 roku (IM6001-MPP).

Opis

Sensor składa się z dwóch części głównego urządzenia i magnesu. Główną funkcją jest czujnik zbliżenia, przykładowo czy drzwi są otwarte. Urządzenie posiada również czujnik temperatury przydatne przy zamontowaniu na oknie oraz czujnik wibracji, który przykładowo uaktywni się przy próbie zbicia szyby. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee. Działa dzięki zasilaniu bateryjnemu informując o aktualnym zużyciu. Bateria to CR2450 koszt około 7 zł za sztukę. Sensor jak na czujnik drzwi ma dość spore rozmiary (4,36 x 5,18 x 1,37 cm), miałem problem z odpowiednim umieszczeniem na oknie, nie mieścił się a ramie okna. Waga to 40,8 grama. Dostępny tylko w kolorze białym.

Przykładowe wykorzystanie otrzymuj powiadomienie z SmartThings, jeśli Twój czujnik wielofunkcyjny wykryje, że drzwi i okna zostały otwarte lub pozostawione otwarte, lub jeśli temperatura się zmieni.

 • Plusy
  • Funkcja detekcji wibracji
  • Przetwarzanie lokalne
 • Minusy
  • Rozmiar

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji SmartThings mamy informację czy czujnik „Otwarto”/„Zamknięto”. Informacje o temperaturze, alert o wykryciu wibracji, czujnik żyroskopowy oraz procentową informację o baterii. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań sensora. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju. W dodatkowych opcjach posiadamy możliwość korygowania temperatury oraz czy czujnik wykorzystujemy w bramie garażowej.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Przy tworzeniu automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” urządzenie pozwala nam na wybranie opcji / wysłanie powiadomienia o tym czy czujnik „Otwarto”/„Zamknięto”/ „Otwarto lub Zamknięto”. Powiadomić nas może o temperaturze z zakresu -20 – 100  w tym czy są większe/mniejsze niż zadana. Czy została wykryta wibracja w czujniku.  Informacja o baterii z zakresu 0 – 100% w tym czy są większe/mniejsze niż podana.

Instalacja

Aby zamontować Multipurpose Sensor: należy zdjąć zabezpieczające taśmy dwustronne i przykleić w wybrane miejsce.

Dodanie do ekosystemu jest proste należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji. Klikamy w aplikacji „Dodaj urządzenie”, wybieramy markę SmartThings >> Czujnik wielofunkcyjny i model urządzenia. Czekamy na przygotowanie konfiguracji. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybieramy koncentrator i pomieszczenie dla urządzenia. Tutaj mamy możliwość zeskanowania kodu z tyłu urządzenia bądź pominięcia tego kroku. Musimy teraz wyciągnąć taśmę z czujnika. Poczekać na wykrycie czujnika, pozostaje już tylko nadać nazwę sensorowi i kliknąć „Gotowe”.

Jak zresetować czujnik wielofunkcyjny SmartThings ?

Jeśli czujnik wielofunkcyjny SmartThings nie połączył się z koncentratorem po usunięciu zaczepu, zresetuj i podłącz urządzenie ręcznie. Aby to zrobić:

 1. Przytrzymaj wciśnięty przycisk połączenia przez pięć sekund.
 2. Zwolnij przycisk, gdy dioda LED zacznie migać na czerwono.
 3. Dioda LED będzie migać na czerwono i zielono podczas próby połączenia.
 4. Użyj aplikacji SmartThings i kroków instrukcji opisanych powyżej, aby ponownie podłączyć czujnik uniwersalny.

Gdzie zakupić ?

Zawartość pudełka to sensor, bateria i kilka instrukcji obsługi w różnych językach. Produkt nie jest w Polsce dystrybuowany dlatego też jest ciężko dostępny. Cena to ok. 135 zł.

Instrukcja

2 myśli w temacie “SmartThings Multipurpose Sensor – czujnik drzwi i wibracji, który ostrzeże o wtargnięciu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s