Czy czujnik zadziała w ekosystemie SmartThings ? – identyfikacja urządzeń

Wiemy już jakie są protokoły komunikacji w inteligentnym domu. Centrala w ekosystemie SmartThings wykorzystuje Z Wave i Zigbee, niestety zakup sensora wykorzystującego z jednego z tych standardów nie wystarczy. Należy się upewnić w więcej niż jednym źródle, czy wybrany przez nas czujnik rzeczywiście działa z systemem.

Identyfikacja

Aby mieć pewność, że dany czujnik będzie działać, należy na opakowaniach szukać loga „Works with SmartThings”. To sprawia, że sprzęt Samsunga jest bardzo uniwersalny. Kompatybilną listę urządzeń obsługujących można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej pod linkiem https://www.smartthings.com/products jak i w aplikacji, gdzie po uruchomieniu wchodzimy klikamy „Plusik”, a później Urządzenia, tutaj pojawią nam się „Obsługiwane urządzenia” wg marki i sprzętu. Można również wyszukać.

A może jednak zadziała ?

Wiele urządzeń ze standardami Z-Wave i Zigbee można połączyć z centralą Samsunga lecz uzyskując tylko podstawowe funkcjonalności. Niestety należy poszukać informacji na stronach www czy forach internetowych. Czy rzeczywiście upatrzone urządzenie będzie współpracować.

Oto lista przydatnych linków:

Przykładem może tu być firma FIBARO, która współpracuje ze SmartThings, lecz ponieważ dopiero niedawno zaczęto integrować jej urządzenia, nie wszystkie nadal współpracują, choć firma przyznaje, że będzie zwiększać ilość zintegrowanych czujników. Obecnie bez problemu działają Flood Sensor, CO Sensor, Door/Window Sensor, Motion Sensor, Double Switch 2, Single Switch 2, Dimmer 2, Wall Plug EU jak i US z portem USB. Również Smoke Sensor nie ma problemów z włączeniem do ekosystemu. Ale np. zakupiony pilot KeyFob, początkowo nie współpracował, lecz teraz po roku już udało się dodać pilota do systemu i z powodzeniem, dzięki niemu, uruchamiać scenerie świetlne. Te urządzenia nadal nie są wymienione na stronie FIBARO.

Podobnie sytuacja wygląda z systemem Philips Hue. Niestety, do pełnej współpracy (np. aktualizacji oprogramowania żarówek) potrzebujemy mostka z ZigBee producenta. SmartThings Hue posiada ten protokół komunikacji i możliwa jest podstawowa funkcjonalność.  Niektóre funkcje, takie jak integracja z TV, czy włączenie trybu „impreza”, w którym światła (taśmy świetle w tym przypadku) migają na różne kolory, nie są nadal dostępne.

Niestandardowa obsługa sensorów

Istnieje również lista urządzeń nie spieranych przez producentów. Tutaj zaś z pomocą przyszli hobbistycznie inni programiści, tworząc kody do obsługi tych sensorów. Instalacja takiego urządzenia w systemie jest niestandardowa i przebiega przez stronę https://graph-eu01-euwest1.api.smartthings.com/ . Pomocne w szukaniu tych urządzeń będzie forum użytkowników SmartThings: https://community.smartthings.com/ .

Kody do obsługi urządzeń można znaleźć na:

Tutaj w zakładce „My Device Handlers” możemy stworzyć moduł obsługi sensora „Create New Device Handler”. Jeśli mamy znaleziony kod, wybieramy „From Code” wklejamy i klikamy „Create”. Po tych czynnościach możemy dopiero przejść do dodawania urządzenia w aplikacji na smartfonie.

I tutaj jest nasza misja 😉

Niestety związku z tym że szukanie urządzenia jest długotrwałe, i nie zawsze kończy się sukcesem. A nadal nie ma 100% gwarancji czy prawidłowo skomunikuje się w ekosystemie. W tym celu powstał właśnie ten blog, opisujemy urządzenia zakupione i skonfigurowane w naszym prywatnym inteligentnym domu SmartThings. Opisujemy i wytykamy wady sensorów, dzięki temu macie pewność, że dane urządzenie spełni wasze oczekiwania. Wszystkie przetestowane urządzenia znajdziesz w zakładce „Kompatybilne urządzenia„.

7 myśli w temacie “Czy czujnik zadziała w ekosystemie SmartThings ? – identyfikacja urządzeń

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s