Niestandardowa obsługa urządzeń

Niestandardowa obsługa urządzeń to tworzony przez społeczność bądź producenta kod do obsługi konkretnego urządzenia. Często zanim producent przejdzie certyfikację SmartThings udostępnia kod obsługujący już teraz jego urządzenia, aby klienci jak najszybciej mogli zacząć korzystać.

W tym miejscu wkraczają niestandardowe programy obsługi urządzeń: członkowie społeczności często opracowują własny kod, aby móc korzystać z nowych urządzeń za pomocą SmartThings. Zwykle publikują je na platformach programistycznych, takich jak GitHub, a następnie zamieszczają link do kodu na forum SmartThings . Ale nie zawsze zawierają instrukcje dotyczące instalowania niestandardowej procedury obsługi urządzenia i przypisywania jej do urządzenia. Przeciętny użytkownik może pomyśleć, że jest to skomplikowany proces, podczas gdy w rzeczywistości jest dość prosty.

Posłużmy się przykładem firmy FIBARO, która również zamieściła kody do niestandardowej obsługi swoich urządzeń, znajdziesz je tutaj. Wiele z tych urządzeń już współpracuje przy standardowym dodawaniu czujnika. Dodatkowo część developerów tworzy moduły na własną rękę. Płatne programy obsługi urządzeń można zakupić, przykładowo od RBOY APPS. Szczegóły można znaleźć tutaj. Niezbędne kody do poprawnej pracy sensorów znajdziesz w poszczególnych recenzjach, jeśli tylko są one konieczne.

Instrukcja dodawania niestandardowej obsługi

Zacznijmy po kolei wejdź na stronę SmartThings – IDE i zaloguj się (Log in).

Przejdź do Moich urządzeń obsługi urządzeń (My Device Handlers).

Kliknij Utwórz nowy moduł obsługi urządzeń (Create New Device Handler).

Po wcześniejszym znalezieniu kodu niestandardowej obsługi urządzenia. Skopiuj cały kod z witryny np. GitHub. Wróć do WEB ST IDE, wybierz Z kodu (From Code) i wklej kod w formularzu. Kliknij Utwórz (Create).

Kliknij Publikuj – dla mnie („Publish” >> „For Me”), aby zakończyć proces.

Po utworzeniu nowego modułu niestandardowej obsługi urządzenia możesz zobaczyć pole z informacją o udanym opublikowaniu. Czas dodać swoje urządzenie do koncentratora. Weź smartfon i otwórz aplikację SmartThings i postępuj standardowo jak przy dodawaniu urządzeń, wybierając dodanie urządzenia poprzez wyszukaj urządzenia w pobliżu.

Jeśli pojawią sie problemy i urządzenie nie zostanie prawidłowo dodane. Konieczne będzie ręczna zmieniana sterownika urządzenia w „SmartThings Groovy IDE”. W tym celu wchodzimy na stronę – link. Logujemy się na swoje konto Samsung.

Kolejno wchodzimy w „My Device” i odnajdujemy źle dodany sensor. Przykładowo głowicę termostatyczną (może się kryć pod inną nazwą np. „Z-Wave Device Multichannel”). Klikamy nazwę i przechodzimy do szczegółów urządzenia, klikamy „Edit”.

Tutaj musimy zmienić typ (moduł sterowania) urządzenia, klikamy „Type” i rozwijamy listę sterowników. Na dole rozwiniętej listy powinien znajdować się nasz niestandardowy program obsługi, w tym wypadku: „Fibaro Heat Controller”. Po tym klikamy „Update”, po chwili urządzenie powinno zacząć prawidłowo funkcjonować z aplikacją mobilną SmartThings.

6 myśli w temacie “Niestandardowa obsługa urządzeń

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s