Aeotec aërQ – mały czujnik temperatury i wilgotności

Dzisiaj przyjrzymy się czujnikowi temperatury i wilgotności od firmy Aeotec o bardzo wdzięcznej nazwie Aeotec aërQ Temperature & Humidity Sensor.

Aeotec aërQ to, jak podaje producent, najmniejszy czujnik temperatury i wilgotności działający w standardzie Z-wave. Sensor dodatkowo mierzy punkt rosy oraz ocenia ryzyko powstawania pleśni, przekazując tę informację do centrali.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości sklepu Z-Home.pl, który udostępnił czujnik do testów.

[Aktualizacja #1]: W październiku 2022 roku zaktualizowano wpis o nowe screeny uwzględniające zmiany designu aplikacji na przestrzeni 2 lat. Dodano instrukcję instalacji sterownika SmartThings Edge, nowa sekcja ustawień. Uzupełniono sekcję usunięcia czujnika. Usunięto instrukcję instalacji niestandardowego programu obsługi urządzenia opartego na Groovy, który do końca 2022 roku zostanie porzucony w ekosystemie SmartThings.

Opis

Główną funkcją jest czujnika jest pomiar parametrów: temperatury (-10 do 65°C (+- 1°C)), wilgotności (0 do 80% RH +- 3%) oraz punkt rosy -10 do 65°C (+- 1°C), czyli temperatury, w której może rozpocząć się proces skraplania pary wodnej. W ekosystemie SmartThings mierzy parametry co 15 minut, a po kliknięciu przycisku natychmiastowo aktualizuje stan. Dodatkowo w tym momencie czujnik sygnalizuje diodą LED – zielony kolor oznacza odpowiednie warunki, czerwony ostrzeżenie przed możliwością powstawania pleśni. Komunikacja odbywa się po protokole Z-wave. Działa dzięki zasilaniu bateryjnemu informując o aktualnym zużyciu. Bateria to CR2477 koszt to około 15 zł za sztukę, przy fabrycznych ustawieniach czułości mowa o 2 latach pracy na jednej baterii. Sensor ma bardzo małe rozmiary: 35 x 35 x 18 mm, a waga to zaledwie 21 gramów. Czujnik posiada klasę szczelności IP20, czyli odporności na kurz. Nie powinniśmy stawiać czujnika w bezpośrednim sąsiedztwie z wodą. Aeotec aërQ może pracować w temperaturze 0°C do 45°C oraz wilgotności w zakresie 10 do 95%. Dostępny tylko w kolorze białym.

Przykładowe wykorzystanie to proste otrzymanie powiadomienia o zaparowanej łazience i konieczności przewietrzenia pomieszczenia.

  • Plusy
    • Mały rozmiar
    • Wartość punktu rosy
  • Minusy
    • Przetwarzanie lokalne przy zastosowaniu sterownika Edge
    • Cena

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu urządzenia w aplikacji SmartThings mamy informację o zmierzonej temperaturze i wilgotności. Poniżej znajdziemy parametr dotyczący punktu rosy. Na koniec mamy procentową informacje o poziomie baterii czujnika. Na dole znajdziemy panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje„) znajdziemy tutaj wszystkie procedury w których wykorzystywany jest sensor. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań termometru. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

W dodatkowych ustawieniach posiadamy możliwość zmiany zaawansowanych opcji raportowania o zmianach odczytów, jej częstotliwość jak często ma być odczytywana. Dodatkowo możemy przesunąć odczytywaną temperaturę czy wilgotność o podaną przez nas wartość, w celu dostosowania do bardziej precyzyjnych termometrów. Możemy dodatkowo tworzyć grupy asocjacyjne.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” ze względu na specyfikę urządzenia. Możliwe jest tylko wykorzystanie warunku „jeśli”.  Czujnik aërQ pozwala na wybranie opcji „Temperatura” czyli powiadomienie o temperaturze z zakresu -20 – 50°C, w tym czy są większa/mniejsza niż odczytana oraz zakres, gdzie maksymalnie może wynosić -20 – 50°C. Następnie mamy opcję alertu „Wilgotność” z zakresu 0 – 100%, w tym czy są większa/mniejsza niż odczytana oraz czy znajduje się w zadanym zakresie. Kolejna to „Punkt rosy” w zakresie -460 – 10000°C, ponownie czy większa/mniejsza niż zmierzona oraz czy znajduje się w zadanym zakresie. Ostatnia to informacje o poziomie baterii z zakresu 0 – 100% w tym czy jest pasująca, większa/mniejsza czy w określonym zakresie.

Instalacja Aeotec aërQ

Przed procesem dodania sensora, może być konieczność zainstalowania sterownika urządzenia SmartThings Edge. Szczegóły znajdują się w sekcji poniżej, docelowo nie będzie wymagane jego instalowanie, po zakończeniu trwającej właśnie rewolucji ekosystemu SmartThings.

Przed przystąpieniem do instalacji otwórz tylnie plecki sensora i usuń zaślepkę baterii. Dodatkowo zapamiętaj kod PIN urządzenia, znajduje się on wewnętrzy obok kodu QR.

Aby dodać urządzenie do inteligentnego domu SmartThings. Klikamy na ekranie głównym przycisk Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Dodaj urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji Wybór z listy urządzeń i sortuj Według marki, wyszukujemy markę Aeotec. Z długiej listy urządzeń wybierz Czujnik wielofunkcyjny, kolejno Aeotec aërQ Temperature & Humidity Sensor. Rozpoczynamy proces instalacji, klikając Rozpocznij, wybieramy centralę i pokój, w jakim ma się zaleźć urządzenie. Teraz klikamy szybko 3 razy przycisk na czujniku aërQ w mniej niż 1 sekundę. Na koniec konieczne jest zeskanowanie kodu QR. Znajdziemy go we wnętrzu urządzenia po zdjęciu tylnej obudowy lub w opakowaniu. My proponujemy kliknąć Wprowadź kod PIN zamiast tego, podajemy wcześniej zapamiętany kod PIN, znajduje się on koło kodu QR Po pomyślnej weryfikacji, pozostaje już tylko nadać nazwę sensorowi i kliknąć Gotowe.

Instalacja sterownika SmartThings Edge

Pełną instrukcję instalacji znajdziesz tutaj wraz z listą urządzeń wspieranych. Aby uzyskać dostęp do sterowników Edge, należy wejść na stronę. W pierwszej kolejności musimy zalogować na konto, na którym powstał inteligentny dom. Zaakceptować warunki przystąpienia a następnie możemy wybrać nowe sterowniki do zainstalowania. Klikając w Available Drivers (dostępne sterowniki), wybieramy pożądane przez nas urządzenie instalując je poprzez kliknięcie Install. W każdej chwili możemy odinstalować klikając Uninstall. Pamiętajmy, na chwilę obecną możemy takich sterowników zainstalować maksymalnie 50.

Niestety, aby zmienić sterownik ze starego Groovy konieczne jest jego usunięcie i ponowne dodanie do ekosystemu inteligentnego domu. Jeśli jednak Ci się nie spieszy to mamy informację, dotyczącą możliwości zmiany sterownika z poziomu aplikacji SmartThings. Lecz jest ona dopiero wdrażana do aplikacji i nie wszyscy jeszcze posiadają do niej dostęp. Do końca grudnia 2022 roku wszystkie urządzenia porzucą Groovy i przejdą na nowe sterowniki Edge.

Jak zmienić sterowniki SmartThings Edge?

Jeśli Twoje urządzenie korzysta już ze sterownika brzegowego, możesz wykonać szybką zmianę sterownika na inny z Edge. Aby zmienić sterownik należy wejść w obsługujące je urządzenie.. W pierwszej kolejności klikamy Więcej opcji ( ⋮ ) a następnie Sterownik i Wybierz inny sterownik. Z listy dostępnych wybierz ten który najlepiej działa oraz posiada rozbudowane funkcje.

Widząc dodatkowe ustawienie Sterownik, możemy sprawdzić które urządzenia w naszej aplikacji SmartThings korzystają już z nowego typu sterowników urządzeń.

Tym samym uzyskaliśmy możliwość utworzenia lokalnej automatyzacji na tym urządzeniu oraz dodatkowe funkcjonalności jeśli takie przewidział twórca sterownika.

Niestandardowy sterownik urządzenia Groovy IDE

Pierwotnie sensor wymagał instalacji niestandardowego programu obsługi. Oryginalny kod obsługi dostępny jest tutaj, a tutaj dostępna jest oryginalna instrukcja jego instalacji. Szczegółową instrukcję instalacji niestandardowego programu obsługi wraz ze screenami można znaleźć we wcześniejszym wpisie. Obecnie

Dodatkowe ustawienia Aeotec aërQ

Głowica termostatyczna POPP posiada dodatkowe ustawienia, pozwalające dostosować pracę do naszych preferencji. Aby zmienić ustawienia głowicy, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Ustawienia

Jak wspomnieliśmy już w ustawieniach znajdziemy możliwość personalizacji pracy sensora do naszych preferencji. Posiadamy możliwość zmiany zaawansowanych opcji raportowania o zmianach odczytów, jej częstotliwość jak często ma być odczytywana. Dodatkowo możemy przesunąć odczytywaną temperaturę czy wilgotność o podaną przez nas wartość, w celu dostosowania do bardziej precyzyjnych termometrów. Możemy dodatkowo tworzyć grupy asocjacyjne.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby skutecznie usunąć sensor z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń. Teraz należy przystąpić do resetu czujnika.

Reset czujnika Aeotec

Procedura resetu pozwala na przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych, co skutkuje usunięciem wszystkich informacji o przypisaniu do sieci oraz ustawień konfiguracyjnych. Aby zresetować urządzenie do ustawień fabrycznych: należy nacisnąć i przytrzymać przycisk na sensorze przez 20 sekund. Procedury należy używać tylko wtedy, gdy główny kontroler nie działa lub istnieje inny problem.

Gdzie zakupić ?

Aeotec aërQ Temperature & Humidity Sensor jest dostępny w sklepie Z-Home, w cenie 189 zł. W pudełku znajdziemy czujnik, baterię, dwustronny przylepiec i instrukcję obsługi w języku angielskim. Podręcznik użytkowania można znaleźć tutaj, a szczegółową instrukcję dodania do ekosystemu SmartThings znajdziesz tutaj.

2 myśli w temacie “Aeotec aërQ – mały czujnik temperatury i wilgotności

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s