Aeotec Siren 6 – syrena alarmowa z awaryjnym zasilaniem

Podstawowym zadaniem syreny alarmowej jest odstraszenie ewentualnego intruza. Niebagatelne znaczenie ma również przy zabezpieczeniu życia i zdrowia domowników. Intensywny dźwięk może powiadomić o zbliżającym się niebezpieczeństwie pożaru, zalania, czy podtrucia tlenkiem węgla. Syrena to bardzo dobre rozwiązanie również do dużych domów, w których sypialnie są oddalone od kuchni czy kotłowni i zamontowane tam czujniki mogą nie obudzić na czas mieszkańców. W tego typu przypadkach należy rozważyć dokupienie kolejnych syren, bardziej zaawansowanych z wieloma programowalnymi sygnałami alarmowymi wraz z bezprzewodowym przyciskiem przy drzwiach. Syreny świetnie się sprawdzą, jako dzwonek do drzwi. Dzisiaj przyjrzymy się syrenie alarmowej od Aeotec a mianowicie Indoor Siren 6 z awaryjnym zasilaniem bateryjnym.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości sklepu Z-Home.pl, który udostępnił syrenę do testów.

 • [Aktualizacja #1]: W kwietniu 2023 r. zaktualizowano recenzję. Największą zmianą są nowe screeny z aplikacji SmartThings, obejmujące już nowy design aplikacji. Usunięto instrukcję dodania niestandardowych kodów obsługi, zastąpiono ją nową sekcją instalacji sterownika SmartThings Edge. Urządzenie działa tym samym już lokalnie w centrali SmartThings. Dodano sekcję w której opisano hard reset Siren 6.

Aeotec Siren 6 to syrena alarmowa systemu Z-wave współpracująca z innymi urządzeniami w tej technologii. Syrena posiada sygnalizację dźwiękową oraz wizualną. W połączeniu z bezprzewodowymi przyciskami koło drzwi, może spełniać funkcję dzwonka, do wyboru mamy aż 30 różnych dźwięków. Syrena posłuży nam, jako alarm przeciw włamaniowy, alarm przeciw pożarowy i wiele więcej. Urządzenie zasilane jest z sieci elektrycznej lub w razie awarii prądu poprzez akumulator.

Opis

Syrena alarmowa Aeotec Siren 6 jest zasilana z gniazdka elektrycznego lub w razie awarii prądu poprzez wybudowany akumulator o pojemności 400 mAh, producent informuje o nawet 4 godzinach pracy. Syrena posiada 30 obsługiwanych dźwięków alarmowych z czego 9 możemy używać na bieżąco. Maksymalna głośność to aż 105 dB. Dodatkowo wbudowana dioda LED informuje o alarmie osoby niesłyszące. Urządzenie ma wybudowany czujnik wibracji co pozwala na powiadomienie, kiedy ktoś niepożądany będzie chciał go zdjąć. Komunikacja z centralą odbywa się poprzez protokół Z-wave. Syrena posiada wymiary 76 x 76 x 38,5 mm i waży tylko 204 g. Syrenę możemy instalować tylko w pomieszczeniach zamkniętych, jej temperatura pracy to od 0°C do 40°C, przy wilgotności z zakresu od 8% do 80%.

 • Plusy
  • Wbudowany akumulator
  • Prosty montaż
  • Aż 9 dźwięków do bieżącego użycia
  • Baza 30 alarmów do wybrania
 • Minusy
  • Przetwarzanie w chmurze

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu sterowania urządzeniem mamy możliwość włączenia/wyłączenia pierwszego dzwonka, uruchomienie typu alarmu: wyłączone bądź syrena i stroboskop oraz alert modyfikacji, czyli czujnik wybracji. W kolejnych sekcjach mamy dźwięki alarmów ponumerowane od 2 do 8. Każdy z nich posiada możliwość włączenia/wyłączenia dzwonka, uruchomienie typu alarmu: wyłączone bądź syrena i stroboskop. Niestety nie posiadamy panelu z procentem naładowania akumulatora. Na dole znajdziemy sekcję „Procedury” mamy tutaj listę procedur, w których używana syrena. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań syreny. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy oraz pokoju.

Dodatkowo mamy ustawienia zaawansowane gdzie mamy możliwość skonfigurowania wydawanych dźwięków oraz regulację głośności dla każdego z dziewięciu ustawionych dzwonków. Wchodząc w ustawienia mamy pierwszą opcję „Component name„, wybieramy który z 8 alarmów syreny właśnie konfigurujemy. Do wyboru mamy:

 1. Browse –  także główna / nadrzędna kontrola dźwięku syreny
 2. Tamper –  znany jako dźwięk 2 na liście sterowanych urządzeń, kontroluje dźwięk / głośność odtwarzany, gdy czujnik wibracji lub czujnik sabotażu jest uruchamiany (gdy zbyt często poruszasz Siren 6).
 3. Button one –  określa dźwięk / głośność przycisku pierwszego po naciśnięciu lub gdy dźwięk 3 jest sterowany przez SmartThings.
 4. Button two określa dźwięk / głośność przycisku drugiego po naciśnięciu lub gdy dźwięk 4 jest sterowany przez SmartThings.
 5. Button three –  określa dźwięk / głośność przycisku trzeciego po naciśnięciu lub gdy Dźwięk 5 jest sterowany przez SmartThings.
 6. Environment –  określa dźwięk / głośność, gdy syrena otrzyma polecenie alarmu z-wave typu otoczenia. (tj. czujniki dymu, czujniki CO2 itp.)
 7. Security  określa dźwięk / głośność, gdy syrena 6 odbiera alarm typu Z-Wave (tj. Czujniki ruchu, czujniki drzwi itp.)
 8. Emergency  określa dźwięk / głośność, gdy syrena odbiera alarm typu Z-Wave alarm.

Następnie mamy możliwość ustawienia „Volume„, czyli głośności wydawanego alarmu. Zakres jaki możemy wprowadzić to 0 -100, co odpowiada 0 jako brak dźwięku, a 100 pełna moc głośnika syreny.

Ostatnią opcją jest „Tone„, czyli który z 30 dźwięków chcesz aby był odtwarzany podczas uruchomienia danego alarmu syreny. Możesz wybrać jeden z 30 dźwięków znajdujących się na tej stronie tutaj.

Jak przebiega konfiguracja dźwięku. W pierwszej kolejności ustaw alarm, który chcesz konfigirować w „Component name„, chcemy, skonfigurować przykłądowo Emergency, bo nie podoba nam się melodia i jej głośność. Następnie ustawiamy głośność „Volume„, wpiszmy 50 ponieważ chcemy tylko 50% siły głośności tego alarmu. Oczywiście dla alarmów zalecałbym wprowadzenie maksymalnej wartości 100. Ostatnia opcja „Tone” to wybór nowej melodi/dźwięku, na liście mamy aż 30, my wybierzemy „Christmas Tree” – melodia bożonarodzeniowa. Naszą nową konfigurację musimy jeszcze zapisać, a dokładniej wysłać do syreny. Zatwierdzamy ją klikając przełącznik „Send sound and volume configuration” na wartość „True„, czyli włączony. Nowy alarm został skonfigurowany. ożemy w głównym panelu urządzenia sprawdzić, czy dźwięk się zmienił. W sekcji Sound 8, klikając Dzwonek, mamy nowy dźwięk alarmu. Szczegółową instrukcję można znaleźć tutaj.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia. Jest to możliwe ze względu na wykorzystanie przez przełącznik nowego sterownika urządzeń SmartThings Edge.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ jest jednak między nimi różnica. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Dzwonek” czyli uruchomienie pierwszego dźwięku syreny, następnie typ alarmu „Wyłączone” i „Syrena i stroboskop” oraz alert modyfikacji, jako „Wykryto”. Dalej w opcjach mamy „Sound 2”, czyli dźwięk drugi, pozwalający na uruchomienie dźwięku syreny, następnie typ alarmu „Wyłączone” i „Syrena i stroboskop”. Kolejne dźwięki od trzeciego do ósmego posiadają identyczne opcje.

W drugiej możliwości „Wtedy”, syrena umożliwia odtworzenie jednego z dziewięciu dźwięków. Dzwonek umożliwia „Wyłącz”, co wyłącza emitujący dźwięk oraz typ alarmu, czyli „Wyłączone” i „Syrena i stroboskop”. Kolejne opcje dla sygnałów dźwiękowych posiadają identyczne opcje. Akcję tę możemy opóźnić o dowolny czas. Poniżej zamieszczam screeny.

Montaż

Montaż syreny alarmowej jest prosty. Przymocuj płytę do montażu ściennego w dowolnym miejscu w pobliżu gniazdka. W tym celu możemy użyć śrub 3x20mm lub taśmy dwustronnej.  Umieść syrenę alarmową w miejscu uchwytu.

Instalacja Aeotec Siren

Przed dodaniem syreny Aeotec do aplikacji SmartThings musimy uzyskać dostęp do sterowników SmartThings Edge, które pozwolą na prawidłowe wykrycie urządzenia oraz pozwolą sterować syreną lokalnie w centrali. Co w przypadku odłączenia Internetu pozwoli reagować na naciśnięcie przycisku przy drzwiach wejściowych. W przyszłości instalacja nie będzie konieczna.

W tym celu instalacji sterownika SmartThings Edge, należy wejść na stronę (https://api.smartthings.com/invitation-web/accept?id=450930c1-02a6-43d8-adaa-4cbc51027956) oraz zalogować na konto Samsung, na którym został zbudowany Twój inteligentny dom. Zaakceptować warunki przystąpienia a następnie możemy wybrać nowe sterowniki do zainstalowania, wybierając ACCEPT. Klikając w Available Drivers (Dostępne sterowniki), wybieramy pożądane przez nas sterowniki urządzeń, w tym wypadku Z-Wave Siren, instalujemy je poprzez kliknięcie Install. W każdej chwili możemy odinstalować, klikając Uninstall. Pamiętajmy, że na chwilę obecną możemy zainstalować sterowników Edge maksymalnie 60. W przyszłości ta procedura nie będzie konieczna do prawidłowego wykrycia urządzeń.

Aby dodać Aeotec Siren 6 do aplikacji SmartThings, musimy wykonać poniższą instrukcję. Na ekranie głównym aplikacji, klikamy przycisk Dodaj ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Dodaj urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń i przełączamy Według marki. Kolejno wybieramy markę Aeotec, następnie tym urządzenia Syrena. Kontynuujemy pierwsze kroki instalacji, klikając Rozpoczęcie. Wybieramy centralę z którą połączymy nowej syreny. Następnie na obudownie, należy raz kliknąć przycisk. Znajduje się on z tyłu syreny. Po chwili urządzenie rozpoczęcie procedurę parowania. Pojawia się weryfikacja bezpieczeństwa Security S2, musimy albo zeskanować kod DSK QR, bądź wpisać początkowe cyfry kodu PIN. Następnie syrena zostanie dodana do platformy SmartThings. Po pomyślnym znalezieniu urządzenia, możemy zmienić jej nazwę z pierwotnej Aeotec Siren. Dodatkowo możemy wybrać pokój dla nowego urządzenia oraz dodać do panelu ulubionych, aby zapisać zmiany, wybieramy Zapisz. Kończymy proces instalacji, klikając Gotowe.

Współpraca z usługą Smart Monitor

Aeotec Siren 6 można używać w usłudze SmartThings Home Monitor. Syrena ma 9 kontrolowanych sygnałów dźwiękowych, z których każdy można indywidualnie uruchamiać, ale podczas korzystania z Home Monitor wykorzystywany jest tylko główny dźwięk (pierwszy). Poniżej kilka screenów, pełny wpis dotyczący Home Monitor znajdziesz tutaj.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć Aeotec Siren 6z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny panel sterowania urządzeniem. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń. Rozpocznie się proces usuwania, musimy szybko w ciągu 2 sekund 6-krotnie przycisnąć przycisk mieszczący się z tyłu syreny. Następnie pojawi się komunikat o prawidłowym usunięciu urządzenia. Dioda LED zacznie powoli migać, co oznacza, że ​​jest gotowy do ponownego sparowania.

Resetowanie Aeotec Siren

Resetowanie syreny Aeotec nie jest zalecane, podejmuj te kroki w ostateczności. Kiedy przykładowo Twoja centrala inteligentnego domu uległa awarii i nie ma możliwości skorzystania z procedury usunięcia.

Aby zresetować Aeotec Siren 6, wykonaj poniższe czynności:

 1. Naciśnij i przytrzymaj przycisk akcji przez 20 sekund.
  • [2-5 sekund], uruchomi się testowy dźwięk syreny, który zatrzyma się po upływie 5 sekund.
  • [5-20 sekund] Dioda LED będzie nadal migać szybciej (5 do 10 sekund) i szybciej (10 do 20 sekund).
  • [21 sekund i później] Dioda LED będzie następnie szybko migać 3 razy, a następnie będzie emitować wdech i wydech, gdy przytrzymasz przycisk akcji.
 2. Zwolnij przycisk akcji, a Siren 6 zresetuje się do ustawień fabrycznych.

Gdzie zakupić ?

Aeotec Siren 6 dostępna jest w cenie 279 zł w w sklepie Z-Home. W pudełku znajdziemy syrenę alarmową, zasilacz, płytkę do montażu na ścianie w tym 3 wkręty, taśmę dwustronną do przyklejenia na ścianie oraz instrukcję obsługi w języku angielskim.

Instrukcja

Instrukcję w formie online można znaleźć tutaj. Poniżej instrukcje w PDF w języku polskim i angielskim.

6 myśli w temacie “Aeotec Siren 6 – syrena alarmowa z awaryjnym zasilaniem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s