IKEA TRÅDFRI – najtańsza żarówka dla inteligentnego domu SmartThings

Dzisiaj przyjrzymy jednej z najtańszych żarówek LED na rynku. Pamiętajmy, że dzięki inteligentnej żarówce możemy dostosować oświetlenie do różnych czynności, na przykład przyciemnić oświetlenie, aby uzyskać przytulną atmosferę. Dzisiaj przyjrzymy się żarówce IKEA TRÅDFRI o ciepłej barwie z możliwością ściemniania od popularnego producenta mebli IKEA.

 • [Aktualizacja #1]: W styczniu 2022 zaktualizowano wpis o nowe screeny, uwzględniające zmiany layoutu aplikacji.

Opis

IKEA TRÅDFRI to żarówka LED o stałej barwie światła na poziomie 2700 kelwinów dającą barwę ciepłą. Posiadamy dodatkowo tylko możliwość ściemniania w zakresie 0 – 100%. Żarówka daje maksymalną jasność 806 lm. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee, bezpośrednio z centralą SmartThings. Gwint w tym przypadku to E27, moc na poziomie 8,9W (odpowiednik tradycyjnej żarówki 60W). Zużycie prądu w trybie czuwania to 0,5W. Żywotność to aż 25 000 godzin oraz 25 000 cyklów przełączania. Posiada klasę energetyczną A+. Wysokość to standardowo 11 cm, a średnica 60 mm.

Sposób użycia: Po wkręceniu żarówki i dodaniu do systemu, możemy nią sterować. Tutaj niestety pojawia się minus tego rozwiązania, nie można wyłączyć włącznika ściennego od danego żyrandola. Odłączając źródło prądu nie mamy już możliwości sterowania. Pozostaje nam pozostawienie włącznika świetlnego w ciągłej pozycji włączonej. Maksymalny pobór mocy w trybie gotowości to 0,5 W. Na szczęście mamy inne możliwości sterowania np. poprzez aplikację (ręcznie, automatyzacje) czy przycisk.

 • Plusy
  • Prosty montaż
  • Opcja ściemniania
  • Długa żywotność żarówki
  • Przetwarzanie lokalne
  • Cena
 • Minusy
  • Brak

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu urządzenia mamy możliwość włączenia/wyłączenia żarówki IKEA oraz możliwość ustawienia minutnika. Poniżej posiadamy możliwość ustawienia ściemniacza od 1 do 100%. Pod ściemniaczem posiadamy również pięć kół, będących przyciskami ustawiającymi ściemniacz na kolejno od lewej 10%, 30%, 50%, 70% oraz 90% jasności. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje„) znajdziemy tutaj szybkie procedury: włączenia i wyłączenia żarówki o danej porze dnia oraz listę procedur gdzie używane jest urządzenie. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań żarówki. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, ikony, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje, jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Dodatkowo posiadamy opcję jak długo zachowany powinien być stan przed uruchomieniem automatyzacji oraz czy ma być to warunek wstępny. W drugiej możliwości „Wtedy”, żarówka pozwala na dużo więcej, mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie jednego z poziomów jasności żarówki z zakresu 0 – 100%. Akcję uruchomienia lampy możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć ją automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja

Przypominamy! Do obsługi urządzenia w ekosystemie SmartThings, nie jest konieczne posiadanie bramki IKEA TRÅDFRI. Żarówkę łączymy bezpośrednio z centralą SmartThings.

Dodanie do ekosystemu jest proste należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji SmartThings. Klikamy na ekranie głównym przycisk Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń, wyszukujemy markę IKEA, wybieramy Oświetlenie, z dostępnej listy wybieramy IKEA. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybierając centralę i pomieszczenie, w jakim ma się zaleźć urządzenie. Następnie szybko włączamy i wyłączamy zasilanie żarówki 6 razy. Po dodaniu do ekosystemu żarówka LED przestanie migać. Pomyślnym dodaniu możemy zmienić nazwę. Kończymy proces instalacji, klikając Gotowe.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć żarówkę z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń.

Resetowanie IKEA TRÅDFRI

Aby zresetować żarówkę, należy włączyć i wyłączyć zasilanie żarówki 6 razy w krótkim czasie, bez liczenia początkowego stanu włączenia. W czasie resetowania, żarówka zacznie zmieniać stan jasności. Po ustabilizowana się jasności, żarówka zakończyła proces.

Gdzie zakupić ?

Zawartość pudełka różni się w zależności od zestawu z jakim kupimy żarówkę. W omawianym zestawie ze ściemniaczem znajduje się żarówka, pilot IKEA TRÅDFRI, bateria do pilota, dwustronna naklejka oraz kilka instrukcji obsługi w różnych językach, w tym polskim. Produkt jest dystrybuowany w Polsce przez IKEĘ, można ją zakupić w oficjalnym sklepie: samodzielnie lub w zestawie. Cena samej żarówki to 39,99 zł, zaś w zestawie to 60 zł.

Instrukcja

One thought on “IKEA TRÅDFRI – najtańsza żarówka dla inteligentnego domu SmartThings

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s