IKEA TRÅDFRI – tania żarówka dla inteligentnego domu SmartThings

Dzisiaj przyjrzymy taniej żarówce LED od firmy IKEA. Dzięki inteligentnej żarówce możesz dostosować oświetlenie do różnych czynności, na przykład przyciemnić oświetlenie, aby uzyskać przytulną atmosferę. Dzisiaj przyjrzymy się żarówce LED TRÅDFRI o ciepłej barwie od IKEA.

Opis

IKEA TRÅDFRI to żarówka LED o stałej barwie światła na poziomie 2700 kelwinów dającą barwę ciepłą. Posiadamy dodatkowo tylko możliwość ściemniania w zakresie 0 – 100%. Żarówka daje jasność 806 lm. Gwint w tym przypadku to E27, moc na poziomie 8,9W (odpowiednik tradycyjnej żarówki 60W). Zużycie prądu w trybie standby 0,5W. Żywotność to aż 25 000 godzin oraz 25 000 cyklów przełączania. Posiada klasę energetyczną A+. Wysokość to standardowo 11 cm a średnica 60 mm. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee.

Sposób użycia: Po wkręceniu żarówki i dodaniu do systemu, możemy nią sterować. Tutaj niestety pojawia się minus tego rozwiązania, nie można wyłączyć włącznika ściennego od danego żyrandola. Odłączając źródło prądu nie mamy już możliwości sterowania. Pozostaje nam pozostawienie włącznika świetlnego w ciągłej pozycji włączonej. Maksymalny pobór mocy w trybie gotowości to 0,5 W. Na szczęście mamy inne możliwości sterowania np. poprzez aplikację (ręcznie, automatyzacje) czy przycisk.

 • Plusy
  • prosty montaż
  • intensywność koloru i opcja ściemniania
  • długa żywotność żarówki
  • przetwarzanie lokalne
  • cena
 • Minusy
  • ciągłe podłączenie do źródła prądu, włączony kontakt czy lampa.

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość zaprogramowania szybkich automatyzacji: włączenia i wyłączenia listwy LED oraz np. minutnika. Dostępna jest tylko opcja ustawienia ściemniacza od 0 do 100%. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań żarówki. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Tworzenie automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone” oraz wartość ściemniacza. W drugiej możliwości „Wtedy”, żarówka pozwala na ciut więcej, mamy pełną możliwość tworzenia opcji przydatnych w programowaniu już np. scenerii. I tak mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie jasności żarówki z zakresu 0 – 100%. Akcję uruchomienia możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja

Przypominamy! Do obsługi urządzenia w ekosystemie SmartThings, nie jest konieczne posiadanie bramki IKEA TRÅDFRI. Żarówkę łączymy bezpośrednio z centralą SmartThings.

Dodanie do ekosystemu jest proste należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji. Klikamy w aplikacji „Dodaj” i kolejno „Urządzenie”, wybieramy markę IKEA >> „Oświetlenie”, wybieramy pierwszą opcję „IKEA”. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybierając koncentrator i pokój dla urządzenia. Następnie szybko włączamy i wyłączamy zasilanie żarówki 6 razy. Po dodaniu do ekosystemu żarówka LED się zaświeci, mamy możliwość nadania nazwy.

Gdzie zakupić ?

Zawartość pudełka różni się w zależności od zestawu czy zakupimy samą zarówkę czy tą z przyciskiem. W zestawie ze ściemniaczem znajduje się żarówka, IKEA TRÅDFRI Dimmer baterie do pilota, dwustronna naklejka oraz kilka instrukcji obsługi w różnych językach. Produkt jest dystrybuowany w Polsce przez IKEĘ, tutaj do żarówki, link do zestawu na oficjalnej strony. Cena samej żarówki to 35 zł zaś w zestawie 60 zł.

Instrukcja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s