IKEA TRÅDFRI – gniazdo zdalnego sterowania dla SmartThings

Dzisiaj przyjrzymy się inteligentnemu gniazdku od firmy IKEA. Inteligentne włączniki elektryczne są najbardziej uniwersalnym i podstawowym wyposażeniem inteligentnego domu. Dają nam możliwość włączania i wyłączania niemal każdego urządzenia elektrycznego w domu. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie mogą pełnić, np. licznik energii elektrycznej, pomiar mocy pobieranej, zabezpieczenia przeciwobciążeniowe oraz przede wszystkim jaki rozmiar posiada czujnik. Jednym z takich urządzeń, współpracujących z ekosystemem SmartThings jest IKEA TRÅDFRI.

Opis

Gniazdko niestety nie posiada manualnego przełącznika w formie przycisku, tym samym mamy możliwość sterowania tylko z aplikacji. Przyłącze 230 V. Wysoka moc przełączania do 3680 W oraz zabezpieczenie przed przeciążeniem. Zużycie prądu w trybie standby to 0,3W. Komunikuje się za pomocą protokołu ZigBee. Gniazdko posiada wymiary długość 100 mm, szerokość 53 mm i głębokość 71 mm. Nie możliwe tym samym jest podłączenie dwóch obok siebie w listwie elektrycznej czy gniazdku, nie przeszkadza to w wykorzystaniu gniazdek obok przez inne sprzęty posiadające małe wtyczki. Dość głośno słychać przy przełączaniu zasilania charakterystyczny dźwięk. Urządzenie posiada dość dużą i jasną diodę LED informującą o stanie przełącznika.

 • Plusy
  • przetwarzanie lokalne
  • cena
 • Minusy
  • wymiary
  • brak przełącznika na urządzeniu
  • głośny dźwięk i dioda LED
  • brak pomiaru niepobieranej energii elektrycznej

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy prostą możliwość włączenia i wyłączenia gniazdka oraz możliwość uruchomienia szybkich automatyzacji np. minutnika. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań gniazdka. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Tworzenie automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. W drugiej możliwości „Wtedy”, mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono”, „Włączone” i „Wyłączone”. Dodatkowo mamy akcję uruchomienia możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja

Przypominamy! Do obsługi urządzenia w ekosystemie SmartThings, nie jest konieczne posiadanie bramki IKEA TRÅDFRI. Gniazdko łączymy bezpośrednio z centralą SmartThings.

Przed dodaniem do ekosystemu SmartThings, proponuję zresetować urządzenie, ponieważ mogło ono być już parowane. W tym celu proponuję podłącz urządzenie do gniazdka oraz użyj spinacza, odnajdź drobną dziurkę, znajduje się ona na dole wysuniętej części gniazdka. Włożyć spinacz do dziurki i przytrzymać 5 sekund. Dioda LED powinna zacząć migać. Teraz możemy przejść do dodania urządzenia do ekosystemu. Instalacja jest dalej prosta należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji. Klikamy w aplikacji „Dodaj urządzenie”, wybieramy markę IKEA >> Gniazdko >> IKEA. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybieramy koncentrator i pomieszczenie dla urządzenia. I czekamy na połączenie gniazdka. Po wykryciu pozostaje już tylko nadać nazwę sensorowi i kliknąć „Gotowe”.

Gdzie zakupić ?

Zawartość pudełka różni się w zależności od zestawu czy zakupujemy samo inteligentne gniazdko czy z przełącznikiem. W zestawie z pilotem znajduje się gniazdko, IKEA TRÅDFRI Dimmer baterie do niego, dwustronna naklejka oraz kilka instrukcji obsługi w różnych językach. Produkt jest dystrybuowany w Polsce przez IKEĘ, tutaj do gniazdka, link do zestawu na oficjalnej strony. Cena samej żarówki to 49,99 zł zaś w zestawie 59,99 zł..

Instrukcja

One thought on “IKEA TRÅDFRI – gniazdo zdalnego sterowania dla SmartThings

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s