IKEA TRÅDFRI – tani czujnik ruchu od producenta mebli

Dzisiaj przyjrzymy się czujnikowi ruchu od firmy IKEA. Czujniki ruchu są podstawą funkcjonowania Internetu rzeczy, bo od niego będą wysyłane sygnały do rozpoczęcia sekwencji i dopiero w połączeniu z innymi elementami inteligentnego domu ujawnia może swój potencjał. Dzisiaj przyjrzymy się IKEA TRÅDFRI Motion Sensor.

Opis

Główną i jedyną funkcją urządzenia jest detekcji ruchu. Czujnik ruchu ma maksymalny zasięg do 10 metrów od źródła światła, gdy nie są blokowane przez ściany. Dla reakcji na ruch maksymalny zasięg wynosi 5 metrów, a kąt 120 °. Z obserwacji wynika, że urządzenie ma dość długi czas reakcji na wykrycie ruchu, jak i ponowne określenie „bezruchu”. Plusem jest, że został przetestowany i zatwierdzony do użytku przez dzieci. Posiada atest IP44, co oznacza że jest odporny na deszcz i będzie odporny na pyłki, co pozwala na stosowanie w łazience. Tył czujnika pozwala na przykręcenie go do ściany bądź przyklejenie do płaskiej powierzchni. Komunikacja odbywa się po protokole ZigBee. Działa na zasilaniu bateryjnym – informując o jej zużyciu aktualnym zużyciu. Zasilanie to dwie baterie CR2032 (3v), koszt około 3 zł za sztukę. Producent informuje o 2-letniej żywotności baterii oraz aby nie mieszać baterii różnego typu, różnej pojemności i z różną data produkcji. Sensor ma wymiary to 74 x 44 x 37 mm z podstawą. Przy wyborze czujnika ruchu należy zwrócić uwagę na design zewnętrzny, tutaj producent stworzył dość duże urządzenie rzucające się w oczy, a jego styl jest dość przeciętny, dostępny jest tylko kolor biały. Posiada drobną diodę użyteczną tylko w czasie resetowania urządzenia.

 • Plusy
  • Do stosowania w łazienkach
  • Przetestowanie do użytku przy dzieciach
  • Cena
 • Minusy
  • Długi czas reakcji
  • Tylko kolor biały
  • Tylko czujnik ruchu
  • Przetwarzanie w chmurze

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji SmartThings mamy informację czy czujnik wykrył ruch „Bezruch”/”Wykryto ruch” oraz informuje o procentowym zużyciu baterii. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań sensora. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju.

Urządzenia w ekosystemie SmartThings wykonuje przetwarzanie poleceń w chmurze, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie poleceń, aktualizowanie stanów urządzeń, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji.

Przy tworzeniu automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” urządzenie pozwala nam na wybranie opcji / wysłanie powiadomienia o tym czy czujnik wykrył „Bezruch” bądź „Wykryto ruch”. Powiadomić nas może o stanie baterii z zakresu 0 – 100% w tym czy są większe/mniejsze niż podana.

Instalacja

Dodanie do ekosystemu do najprostszych nie należy z powodu konstrukcji czujnika. W pierwszej kolejności należy zdjąć tylną pokrywę urządzania, odkręcić pokrywę baterii i włożyć, dołączone do zestawu baterie. Zdjęcia z instrukcji poniżej.

Przypominamy! Do obsługi urządzenia w ekosystemie SmartThings, nie jest konieczne posiadanie bramki IKEA TRÅDFRI. Czujnik łączymy bezpośrednio z centralą SmartThings.

Przed dodaniem do ekosystemu SmartThings, proponuję zresetować urządzenie, ponieważ mogło ono być już parowane. Aby przeprowadzić resetowanie należy kliknąć 4 razy przycisk parowania (wideo poniższej). W końcu możemy przejść do aplikacji SmartThings, klikamy w aplikacji „Dodaj urządzenie”, wybieramy markę IKEA >> Czujnik ruchu. Czekamy na przygotowanie konfiguracji. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybieramy koncentrator i pokój dla czujnika. W moim przypadku nie było konieczne przytrzymanie przez 10 sekund przycisku parowania, więc proponuję pominięcie tego kroku i poczekanie na wykrycie czujnika. Po wykryciu pozostaje już tylko nadać nazwę sensorowi i kliknąć „Gotowe”.

Jak zresetować czujnik ruchu IKEA ?

Jeśli czujnik ruchu SmartThings nie połączył się z koncentratorem za pierwszym razem, zresetuj go. Aby to zrobić (dodatkowo film ze starszej wersji sensoru):

 1. Kliknij przycisk parowania 4 razy w czasie nie przekraczającym 5 sekund.
 2. Dioda LED na urządzeniu zacznie migać na czerwono.
 3. Użyj aplikacji SmartThings i kroków instrukcji opisanych powyżej, aby ponownie podłączyć czujnik ruchu do ekosystemu.

Gdzie zakupić ?

Zawartość pudełka to sensor, baterie, dwustronna naklejka oraz kilka instrukcji obsługi w różnych językach. Produkt jest dystrybuowany w Polsce przez IKEĘ, tutaj link do oficjalnej strony. Cena jest bardzo przystępna to 50 zł.

Instrukcja

5 myśli w temacie “IKEA TRÅDFRI – tani czujnik ruchu od producenta mebli

 1. Cześć, mam pytanie techniczne. Kupiłem ten czujnik ruchu od Ikea, ale niestety jest brzydki i ma bardzo niewiele opcji konfiguracji. Potrzebuję coś bardziej zaawansowanego, np. czujniki od Ecobee albo Samsunga. Czy w praktyce będę mógł stworzyć reguły dla żarówek Tradfri z IKEA z użyciem innego czujnika i Huba smartthings ?

  Polubienie

 2. Witam, Czujnik ruchu Tradfri rzeczywiście jest ubogi w funkcje, posiada tylko możliwość wykrycia ruchu. Czujnik Samsunga opisywaliśmy tutaj: https://smartthingspolska.com/2020/07/01/smartthings-motion-sensor-2018-czujnik-ruchu-od-samsunga/ , posiada on dodatkowo czujnik temperatury. Najbardziej zaawansowany jest czujnik od FIBARO (https://smartthingspolska.com/2020/05/10/czujniki-ruchu-swiatla/), posiada dodatkowo czujnik natężenia światła oraz żyroskop. Czujników od firmy Ecobee jeszcze nie znam 😉 Nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć innych czujników ruchu, ale SmartThings Hub należy posiadać.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s