Dzisiaj przyjrzymy się inteligentnemu gniazdku od firmy FIBARO. Inteligentne włączniki elektryczne są najbardziej uniwersalnym i podstawowym wyposażeniem inteligentnego domu. Dają nam możliwość włączania i wyłączania niemal każdego urządzenia elektrycznego w domu. Jednym z takich urządzeń, współpracujących z ekosystemem SmartThings jest FIBARO Wall Plug.
Recenzja powstała dzięki uprzejmości firmy FIBARO, która wypożyczyła sprzęt na testy.

Opis
Inteligentna gniazdko posiada u góry manualny przycisk, dający możliwość zmiany stanu, nie tylko z aplikacji. Inteligentna wtyczka FIBARO posiada dodatkowe funkcje, jak licznik energii elektrycznej, pomiar mocy pobieranej oraz zabezpieczenia przeciwobciążeniowe. Parametry to: zasilanie 230V AC, 50/60 Hz, pobór mocy do 1.6W, prąd znamionowy 11A dla obciążenia ciągłego, a maksymalna moc wyjściowa 2.5kW. Komunikuje się za pomocą protokołu Z-Wave. Wtyczka jest niezwykle mała posiadając wymiary 43 mm średnicy a 64 mm długości, co pozwala na podłączenie dwóch obok siebie w listwie elektrycznej i nie ogranicza dostępu do sąsiednich gniazdek. Urządzenie posiada okrągły pierścień LED, który zmienia swój kolor w zależności od mocy pobieranej przez podłączone urządzenie. Dodatkowo pierścień LED może służyć jako lampka nocna. Przy przełączaniu zasilania słychać charakterystyczny dźwięk, jest on dość stonowany w porównaniu do konkurencji.

- Plusy
- licznik energii elektrycznej
- pomiar mocy pobieranej
- bardzo małe wymiary
- design oraz pierścień LED
- manualny przełącznik
- przetwarzanie lokalne, przy zastosowaniu sterownika „Z-Wave Metering Switch”
- Minusy
- producent musi naprawić oryginalny sterownik
- przetwarzanie w chmurze, przy zastosowaniu sterownika „Z-Wave Metering Switch Secure”
- cena
Współpraca z SmartThings
Panel „Historia” Ustawienia „Edytuj” Dodatkowe ustawienia – obecnie nie dostępne Dodatkowe ustawienia cd. – obecnie nie dostępne
W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia i wyłączenia gniazdka oraz możliwość uruchomienia szybkich automatyzacji np. minutnika. Posiadamy aktualną i historyczną informację o liczniku energii oraz zużyciu. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań gniazdka. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju.
Przy użyciu sterownika producenta, pierwotnie otrzymywaliśmy możliwość wejścia w zaawansowane ustawienia, niestety sterownik obecnie nie funkcjonuje prawidłowo i trzeba skorzystać z zamiennika, tracimy niestety tym samym dostęp do dodatkowych ustawień. Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali bądź w chmurze. Oryginalny sterownik producenta wykonuje przetwarzanie w chmurze. O zamianie modułów sterowania opowiemy szerzej poniżej.
Tworzenie automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Możemy również ustalić wywoływanie z wartości licznika energii, czy powiadomienie o zużyciu energii.
W drugiej możliwości „Wtedy”, mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono”, „Włączone” i „Wyłączone”. Dodatkowo mamy akcję uruchomienia możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć automatycznie po ustalonym czasie.
Warunek „Jeśli” Warunek „Wtedy”
Instalacja
Na początku podłączamy wtyczkę do gniazdka elektrycznego. Aby zainstalować urządzenie początkowo należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji. Klikamy w aplikacji „Dodaj urządzenie”, wybieramy markę FIBARO >> Gniazdko >> Wall Plug. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybieramy koncentrator i pomieszczenie dla urządzenia. Następnie trzykrotnie klikamy przycisk na urządzeniu i czekamy na wykrycie wtyczki. Po wykryciu pozostaje już tylko nadać nazwę sensorowi i kliknąć „Gotowe”. Tutaj zalecam sprawdzenie czy urządzenie prawidłowo reaguje na komendy z aplikacji, oraz czy nie pojawił się niepożądany komunikat o błędzie.
Komunikat o błędzie
Moduł sterowania przygotowany przez producenta obecnie posiada problemy ze sterowaniem wtyczką. Jeśli pojawia się u ciebie ten problem, należy zmienić ręcznie sterownik urządzenia w „SmartThings Groovy IDE”. W tym celu wchodzimy na stronę – link. Logujemy się na swoje konto Samsung.

Kolejno wchodzimy w „My Device” i odnajdujemy Wall Plug (może się kryć pod inną nazwą np. „Z-Wave Device” jak w moim przypadku). Klikamy nazwę i przechodzimy do szczegółów urządzenia.

Przechodzimy do edycji urządzenia (klikamy „Edit”).

Tutaj musimy zmienić typ (moduł sterowania) urządzenia, klikamy „Type” i rozwijamy listę sterowników. Domyślnym stworzonym przez producenta jest „Fibaro Wall Plug EU ZW5”, lecz niestety on powoduje problemy. Możecie się spotkać również z „Z-Wave Switch” czy „Z-Wave Device”, w tych przypadkach również wtyczka nie będzie działać prawidłowo. Osobiście polecam ustawienie „Z-Wave Metering Switch Secure”, tutaj urządzenie będzie sterowane poprzez chmurę, bądź „Z-Wave Metering Switch”, gdzie dostajemy opcję lokalnego przetwarzania w centrali. Klikamy „Update”, po chwili urządzenie powinno zacząć reagować na polecenia wydawane z aplikacji mobilnej SmartThings.

Gdzie zakupić ?
FIBARO Wall Plug dostępne jest w postaci wtyczek typu E i F używanych w Europie i Azji, jak i typu G używanego w Wielkiej Brytanii oraz typu A i B stosowanego w Stanach Zjednoczonych. Zawartość pudełka to wtyczka Wall Plug oraz wielojęzyczne instrukcje, również polskim. Ilość możliwości i jakość wykonania przekłada się na cenę, około 220 zł.

Instrukcja

Wtyczka działa świetnie. bardzo dziękuję za dokładny opis instalacji i za prowadzenie tego bloga.
PolubieniePolubione przez 1 osoba