Żarówka Philips Hue Retro G93 – Edison w Twoim domu

Żarówka Retro to ponadczasowe źródło światła, które obecnie jest modne w różnych rodzajach wnętrz. Pierwotna żarówka Edisona, której historia sięga ponad 150 lat. Wyposażona była w żarnik węglowy doskonale prezentowała się zarówno wyłączona, jak i włączona, kiedy emitowała bardzo ciepłe światło w temperaturze około 2200K.  Pierwsze żarówki Thomasa Edisona była w stanie świecić jedynie 8 minut, a obecnie są to źródła światła, które są w stanie pracować nawet kilka tysięcy godzin.

Za pomocą inteligentnych żarówek LED możesz sterować oświetleniem w domu, a teraz również odtworzyć ponadczasowy wygląd żarówki Edisona z charakterystycznym żarnikiem wewnątrz i przezroczystą kulą. Te żarówki łączą w sobie starodawny szyk z nowoczesną technologią oświetleniową Philips Hue. Dzisiaj przyjrzymy się takiemu rozwiązaniu a dokładnie Philips Hue Filament Retro G93 z gwintem E27.

Opis

W kolekcji a pod nazwy Hue White Retro (Filament) mamy stałą barwę światła na poziomie 2100 K dające ciepłą barwę światła oraz posiadamy możliwość ściemniania 0 – 100%. Gwint to standardowy E27, moc na poziomie 7W, napięcie zaś 220-240V. Żarówka daje jasność 550 lm. Żywotność to 15 000 godzin – mniej niż inne żarówki Hue. Może się poszczycić klasą energetyczną A+. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee z mostkiem Philips – współpraca została opisana szerzej tutaj. Wymiary to 15 cm
wysokości z gwintem E27 oraz 9,5 cm średnicy.

Sposób użycia: Po wkręceniu żarówki i dodaniu do systemu, możemy nią sterować. Tutaj niestety pojawia się minus tego rozwiązania, nie można wyłączyć włącznika ściennego od danego żyrandola. Odłączając źródło prądu nie mamy już możliwości sterowania. Pozostaje nam pozostawienie włącznika świetlnego w ciągłej pozycji włączonej. Na szczęście mamy inne możliwości sterowania np. poprzez aplikację (ręcznie, automatyzacje) czy przycisk.

 • Plusy
  • prosty montaż
  • intensywność koloru i opcja ściemniania
  • styl retro
  • przetwarzanie lokalne
 • Minusy
  • Mniejsza żywotność żarówki w porównaniu do innych od Philips Hue
  • Ciągłe podłączenie do źródła prądu, włączony kontakt czy lampa.

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość zaprogramowania szybkich automatyzacji: włączenia i wyłączenia żarówki oraz np. minutnika. Posiadamy tylko jedną temperaturę barwową więc dostępna jest tylko opcja ustawienia ściemniacza od 0 do 100%. Możecie zauważyć, że nastąpiła zmiana wizualna pod ściemniaczem posiadamy teraz 5 kół, będących przyciskami ustawiającymi ściemniacz na kolejno od lewej 10%, 30%, 50%, 70% oraz 90% jasności. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań żarówki. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Tworzenie automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone” oraz wartość ściemniacza. W drugiej możliwości „Wtedy”, żarówka pozwala na ciut więcej, mamy pełną możliwość tworzenia opcji przydatnych w programowaniu już np. scenerii. I tak mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie jasności żarówki z zakresu 0 – 100%. Akcję uruchomienia możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć automatycznie po ustalonym czasie. Poniżej przedstawiam przykłady automatyzacji wykonanej na żarówce LED.

Instalacja

Tym razem zastosowałem inną metodę dodania do ekosystemu żarówki Hue. Pierwotną możecie znaleźć przy recenzji siostrzanej żarówki White. W pierwszej kolejności dodałem żarówkę do aplikacji Hue. W kolejnym kroku dodałem ją do naszej aplikacji SmartThings. Klikając „Plus” (Dodaj, w panelu głównym) >> Urządzenie >> Szukaj w pobliżu. Po chwili żarówka została dodana do systemu automatycznie.

Gdzie zakupić ?

Zawartość pudełka to żarówka LED oraz kilka instrukcji obsługi w różnych językach. Seria Philips Hue Retro posiada różne wielkości żarówek różniące się ceną:

 • Philips Hue White Filament A60 za 89 PLN
 • Philips Hue White Filament G93 za 139 PLN
 • Philips Hue White Filament G125 za 185 PLN
 • Philips Hue White Filament ST64 za 139 PLN
 • Philips Hue White Filament ST72 za 165 PLN

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s