SmartThings Water Leak Sensor – czujnik zalania do Samsunga

Czujnik zalania ma za zadanie wykryć pojawienie się wody po czym wystosować odpowiednie powiadomienie dla domowników. Najczęściej umieszczany jest w pomieszczeniach, gdzie jest największe niebezpieczeństwo powodzi, jak na przykład łazienka czy kuchnia. Po wykryciu zmoczenia czujnik zawiadomi centralę inteligentnego domu a ta wyda przykładowo komendę, która odłączy zasilanie bądź dopływ wody. Wiele z czujników zalania ma również dodatkowe sensory, jak czujnik temperatury, wykrywacz poruszenia, głośnik alarmowy czy diodę LED. Dzisiaj przyjrzymy się czujnikowi zalania do Samsung SmartThings Water Leak Sensor.

Opis

Główną funkcją Water Leak Sensor jest wykrywanie wody. Na urządzeniu w góry i na dole rozmieszczone zostały metalowe czujki, kiedy miedzy dwiema pojawi się woda (dojdzie do połączenia i wysłania impulsu) sensor powiadomi centralę o pojawieniu się wody. Dużym plusem urządzenia jest umieszczenie czujek na górnej części sensoru. Możemy go tym samym umieścić nad kapiącym elementem np. rury. Kiedy skapnie na niego kilka kropel, szybciej dowiemy się o wycieku. Urządzenie dodatkowo posiada czujnik temperatury przydatny w łazience. Mamy tutaj stopień ochrony IP65. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee. Działa dzięki zasilaniu z baterii CR2, informując o jej zużyciu. Sensor posiada małe wymiary 60 x 36 x 24 mm, waga to 47 gram. Dostępny jest tylko kolor biały.

 • Plusy
  • Czujki zalania na górze sensoru
  • Małe rozmiary
  • Przetwarzanie lokalne
  • Cena
 • Minusy
  • Brak

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy informację czy czujnik zalania wykrył wodę „Sucho”/”Mokro”. Posiadamy informacje o temperaturze oraz procentową informację o baterii. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań sensora. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju. Dodatkowo mamy dostęp w ustawieniach do możliwość korygowania temperatury.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Przy tworzeniu automatyzacji „Jeśli … to Wtedy”, ze względu na specyfikę urządzenia, możliwe jest tylko wykorzystanie warunku „jeśli”. Sensor pozwala na wybranie stanu czujnika wody „Mokro”/”Sucho”. Powiadomić nas może o temperaturze z zakresu -20°C – 100°C w tym czy są większe/mniejsze niż podana oraz o poziomie baterii z zakresu 0 – 100% w tym czy są większe/mniejsze niż podana.

Instalacja

Dodanie do ekosystemu jest proste należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji. Na ekranie głównym aplikacji klikamy + „Dodaj”, następnie „Urządzenie”, wybieramy markę SmartThings, dalej klikamy „Czujnik przeciekania wody”. Zostaniemy poproszeni o wybór konkretnego modelu, w naszym wypadku jest to „IM6001-WLP”. Zostanie uruchomiony kreator dodawania urządzenia, klikamy „Rozpoczęcie”. Wybieramy centralę oraz pokój w którym ma znaleźć się sensor. Zostaniemy poproszeni o zeskanowanie kodu QR znajdującego się na urządzeniu, klikamy „Dalej”. Usuwamy kartkę, zabezpieczającą baterię. Dioda LED zacznie migać na czerwono i zielono, w czasie próby połączenia z ekosystemem. Na koniec pojawi się komunikat o pomyślnym dodaniu sensora do inteligentnego domu. Możemy zmienić nazwę, kończąc klikamy „Gotowe”.

Usuwanie i resetowanie czujnika

Jeśli czujnik wycieku wody nie działa zgodnie z oczekiwaniami, możemy go usunąć z ekosystemu SmartThings. Będąc w głównym panelu sensoru, klikamy więcej opcji (trzy kropki w górnym prawym roku ekranu), wybieramy „Edytuj” >> „Usuń urządzenie”.

Czujnik wycieku wody można przywrócić do ustawień fabrycznych w dowolnym momencie, jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy lub musisz ponownie sparować go z innym koncentratorem. W tym celu naciśnij i przytrzymaj przycisk łączenia przez pięć 5 sekund. Zwolnij przycisk, gdy dioda LED zacznie migać na czerwono.

Gdzie zakupić ?

SmartThings Water Leak Sensor dostępny jest w cenie 129 zł. Zawartość pudełka to sensor, bateria oraz skrócona instrukcja obsługi w języku angielskim.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s