Aeotec Water Leak Sensor – czujnik zalania dla ekosystemu SmartThings

Czujnik zalania ma za zadanie wykryć pojawienie się wody, po czym wystosować odpowiednie powiadomienie dla domowników. Najczęściej umieszczany jest w pomieszczeniach, gdzie jest największe niebezpieczeństwo powodzi, jak na przykład łazienka czy kuchnia. Po wykryciu zmoczenia czujnik zawiadomi centralę inteligentnego domu, a ta wyda przykładowo komendę, która odłączy zasilanie bądź dopływ wody. Wiele z czujników zalania ma również dodatkowe sensory, jak czujnik temperatury, wykrywacz poruszenia, głośnik alarmowy czy diodę LED. Dzisiaj przyjrzymy się czujnikowi, który pierwotnie zadebiutował jako SmartThings Water Leak Sensor, a teraz za jego produkcję odpowiada Aeotec. Zapraszam do recenzji czujnika zalania Aeotec Water Leak Sensor.

Opis

Główną funkcją Water Leak Sensor jest wykrywanie wody. Na urządzeniu w góry i na dole rozmieszczone zostały metalowe czujki, kiedy między dwiema pojawi się woda (dojdzie do połączenia i wysłania impulsu) sensor powiadomi centralę o pojawieniu się wody. Dużym plusem urządzenia jest umieszczenie czujek na górnej części sensoru. Możemy go tym samym umieścić nad kapiącym elementem np. rury. Kiedy skapnie na niego kilka kropel, szybciej dowiemy się o wycieku. Urządzenie dodatkowo posiada czujnik temperatury przydatny w łazience. Mamy tutaj stopień ochrony IP65. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee. Działa dzięki zasilaniu z baterii CR2, informując o jej zużyciu. Sensor ma małe wymiary 60 x 36 x 24 mm, waga to 47 gramy. Dostępny jest tylko kolor biały.

 • Plusy
  • Czujki zalania na górze sensora
  • Małe rozmiary
  • Przetwarzanie lokalne
  • Cena
 • Minusy
  • Brak

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy informację czy czujnik zalania wykrył wodę „Sucho”/”Mokro”. Posiadamy informacje o temperaturze oraz procentową informację o baterii. Dostajemy dodatkową opcję w ustawieniach dotyczącą korekty mierzonej przez czujnik temperatury. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje„) znajdziemy listę procedur, gdzie używany jest sensor. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań czujnika. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Przy tworzeniu procedur, dawniej automatyzacje „Jeśli … to Wtedy”, ze względu na specyfikę urządzenia, możliwe jest tylko wykorzystanie warunku „jeśli”. Sensor pozwala na wybranie stanu czujnika wody „Mokro”/”Sucho”. Powiadomić nas może o temperaturze z zakresu -20°C – 100°C w tym, czy są większe/mniejsze niż podana oraz o poziomie baterii z zakresu 0 – 100% w tym, czy są większe/mniejsze niż podana.

Instalacja

Dodanie do ekosystemu jest proste, należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji. Na ekranie głównym aplikacji klikamy Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Urządzenie, wybieramy markę Aeotec, dalej klikamy Czujnik przeciekania wody. Zostaniemy poproszeni o wybór konkretnego modelu, w naszym wypadku jest to Water Leak Sensor IM6001-WLP. Zostanie uruchomiony kreator dodawania urządzenia, klikamy Rozpoczęcie. Wybieramy centralę oraz pokój, w którym ma znaleźć się sensor. Zostaniemy poproszeni o zeskanowanie kodu QR znajdującego się na urządzeniu, klikamy Dalej. Usuwamy kartkę, zabezpieczającą baterię. Dioda LED zacznie migać na czerwono i zielono, w czasie próby połączenia z ekosystemem. Na koniec pojawi się komunikat o pomyślnym dodaniu sensora do inteligentnego domu. Możemy zmienić nazwę. Kończąc instalację, klikamy Gotowe.

Resetowanie sensora Aeotec

Czujnik wycieku wody można przywrócić do ustawień fabrycznych w dowolnym momencie, jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy lub musisz ponownie sparować go z innym koncentratorem. W tym celu naciśnij i przytrzymaj przycisk łączenia przez pięć 5 sekund. Zwolnij przycisk, gdy dioda LED zacznie migać na czerwono.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć sensor Aeotec z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń.

Gdzie zakupić ?

Aeotec Water Leak Sensor dostępny w polskiej dystrybucji w cenie 159 zł. Zawartość pudełka to sensor, bateria oraz skrócona instrukcja obsługi w języku angielskim.

2 myśli w temacie “Aeotec Water Leak Sensor – czujnik zalania dla ekosystemu SmartThings

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s