SwitchBot Bot – smart przełącznik do sterowania urządzeniami z integracją SmartThings

Dzisiaj recenzja specyficznego urządzenia, w którym producent w oryginalny sposób podszedł do problemów sterowania starszymi urządzeniami. Jest to fizyczny przełącznik, mający wykonać za nas przyciśnięcie klawisza on/off na starym typie urządzeń. Zastosowanie wymaga chwili przemyślenia, czy sterownik jest w stanie wykonać swoje zadanie. Osobiście widzę tutaj zastosowanie przełącznika do urządzeń, których nie chcemy modyfikować wewnątrz, np. będących na gwarancji. Jednak dla większości urządzeń jesteśmy w stanie zastosować łatwiejszy sposób sterowania. Przedstawiam SwitchBot Bot – smart przełącznik do starszych urządzeń, jak express do kawy, pralka, klimatyzator czy odkurzacz.

Opis

SwitchBot Bot można nazwać smart przełącznikiem do fizycznych urządzeń, których nie chcemy naruszać. Może się poszczycić maksymalnym naciskiem o sile 1 kgf, przy tym posiada małe wymiar 43×37×24 mm. Komunikuje się za pomocą protokołu Bluetooth lub Wi-Fi przy zastosowaniu centrali Hub Mini, tym samym nie jest bezpośrednio połączony z centralą, tylko poprzez serwer. Zasilany jest jedną baterią CR2 3V.

SwitchBot Bot posiada dwa tryby pracy: są to Switch mode oraz Press mode. Przy pierwszym trybie przełącznika, montujemy specjalną zawleczkę i przyklejamy do przycisku, wtedy urządzenie jest w stanie go nacisnąć jak i pociągnąć. W trybie długiego naciśnięcia Bot wciska nam przycisk na określoną liczbę sekund i się chowa. Na przykład, jeśli ustawisz czas długiego naciśnięcia na 10 sekund, Bot naciśnie i przytrzyma przez 10 sekund. Sterownie ustawiane jest w aplikacji SwitchBot bez względu na to, z jakiej integracji aplikacji skorzystasz, w naszym wypadku będzie to integracja z SmartThings, smart przełącznik wykona ustawiony tryb i czas.

 • Plusy
  • Fizyczny przełącznik do urządzeń
  • Dwa tryby naciśnięcia
  • Wybór między dwoma kolorami
 • Minusy
  • Przetwarzanie w chmurze
  • Konieczność zabezpieczenia hasłem

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy prostą możliwość włączenia i wyłączenia przełącznika oraz możliwość uruchomienia szybkich automatyzacji np. minutnika. Panel „Historii” niestety nie zapisuje działań przełącznika. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju.

Musimy pamiętać, że produkty SwitchBot wykorzystują komunikację Bluetooth, w związku z tym niemożliwe jest bezpośrednie połączenie ich z centralą SmartThings. Tym samym komunikacja z urządzeniami odbywa się pośrednio z wykorzystaniem serwera. Wskazania urządzeń wysyłane są do centrali SwitchBot Hub Mini poprzez protokół Bluetooth, a ona łącząc się z routerem Wi-Fi wysyła informację na serwer, a stąd dopiero aktualizowany jest ich stan w aplikacji SmartThings. Jest to tak zwana integracja z chmury. Aby wyświetlić produkty SwitchBot w naszym inteligentnym domu, konieczne jest właśnie skorzystanie z połączenia usług. Tym samym przekłada się to na czas reakcji automatyzacji. Dzięki tej funkcji możemy korzystać z tak wielu produktów innych marek. Tym samym trzeba pamiętać, że po utracie połączenia internetowego, nie jest możliwe sterowanie i aktualizowanie stanów urządzeń, jak i zaprogramowanych zadań np. procedur. Status serwerów SwitchBot można sprawdzić tutaj.

Przy tworzeniu automatyzacji „Jeśli … to Wtedy”, dostępne opcje nie różnią się znacznie od siebie. Przy obu urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”, w tym jak długo zachować ten stan. W drugiej możliwości „Wtedy”, mamy dodatkowo akcję ustawienia opóźnienia o dowolny czas, jak i wyłączenia automatycznie po ustalonym czasie.

Ze względu na urządzenie i specyficzną aktualizację stanu, przy warunkach „Jeśli … to Wtedy”, jesteśmy zmuszeni do korzystania z opcji „włączono lub wyłączono”.

Montaż SwitchBot Bot

SwitchBot Bot możemy zamontować wszędzie, gdzie tylko przy przełączniku znajduje się trochę powierzchni do przyklejenia sterownika, mniej więcej 2 cm x 3,5 cm. Pamiętając, że przełącznik posiada dwa tryby przyciśnięcia.

Instalacja i konfiguracja SwitchBot Bot

Musimy pamiętać, że aby dodać przełącznik Bot do SmartThings niezbędne jest posiadanie centrali Hub Mini. W pierwszej kolejności przedstawiamy instrukcję konfiguracji centrali SwitchBot. Na początku podłączamy Hub do zasilania. Zanim przejdziemy do instalowania listwy musimy pobrać aplikację SwitchBot z Google Store bądź AppStore, musimy posiadać smartfon z systemem Android 4.3 lub nowszym, iOS 10 lub nowszym. Po zainstalowaniu aplikacji, utworzymy teraz konto Switch, klikamy Profile, a następnie Sign Up u dołu ekranu. Podajemy adres mail, wymyślamy hasło oraz zgadzamy się na politykę prywatności, zatwierdzamy klikając Sign Up. Na podany adres mailowy, zostanie wysyłany kod weryfikacyjny, który uzupełniamy w następnym kroku, kończymy klikając OK. Przy pierwszym uruchomieniu ukaże się pusta zakładka Home, klikamy w górnym prawym roku plusa ( + ). Z listy odnajdujemy i klikamy urządzenie Hub Mini. Zostaniemy poproszeni o przytrzymanie przycisku na centrali SwitchBot przez 3 sekundy, aż kontrolka zacznie migać. Następnie klikamy Next i w formularzu definiujemy nazwę centrali, ewentualnie pokój oraz wybieramy z listy naszą sieć Wi-Fi i podajemy hasło, zatwierdzamy klikając OK. Na koniec pojawi się ekran ze wszystkimi urządzeniami.

Mając już dodaną centralę Hub Mini, możemy dodać SwitchBot Bot. W tym celu, usuwamy folię chroniącą baterię i klikamy w górnym prawym roku plusa ( + ) w aplikacji SwitchBot. Z listy odnajdujemy i klikamy urządzenie Bot. Następnie klikamy Next i nadajemy nazwę i ewentualnie wybieramy pokój. Klikamy Next, po pozytywnym dodaniu wyświetli się komunikat „Bingo”. Kończmy klikając OK. Sterownik pojawi się w sekcji Home.

W pierwszej kolejności zaraz po instalacji, należy ustawić hasło na urządzeniu. W czasie testów zauważyłem, że dosłownie każdy, kto ma aplikację SwitchBot i znajduje się wystarczająco blisko urządzenia, może nim sterować. To naprawdę dziwne, że nie można go powiązać z tylko jednym kontem. Należy o tym pamiętać, szczególnie gdy umieścimy sterownik na bardziej strategicznych urządzeniach uwzględniających nasze bezpieczeństwo w domu. Klikamy urządzenie w naszym wypadku Bot 49, wchodząc do ustawień klikamy Password, Mode, następnie Enter password. Ustawiamy hasło wpisując je dwukrotnie i klikamy OK. Teraz możemy zauważyć kłódkę przy urządzeniu, nikt kto nie zna hasła nie ma już dostępu do sterownika.

Aby móc sterować Botem przez inne aplikacje musimy wyrazić na to zgodę w ustawieniach sterownika. Klikamy przełącznik w naszym wypadku Bot 49, wchodząc do ustawień klikamy Cloud Service, a następnie przełączamy przełącznik na stan On.

Jeśli posiadamy już zainstalowaną centralę i skonfigurowany SwitchBot Bot. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym, klikamy przycisk dodania ( + ), następnie Urządzenie, wyszukujemy markę SwitchBot, wybieramy Inne, ponownie wybieramy producenta. Następnie wybieramy centralę oraz pokój w jakim ma się zaleźć urządzenie. Po czym zostaniemy przeniesieni na stronę internetową SwitchBot, gdzie logujemy się na konto utworzone w aplikacji SwitchBot. Zostaniemy poinformowani o udanym połączeniu z ekosystemem SmartThings. Zamykamy iksem w lewym górnym rogu stronę internetową i po chwili pokaże nam się lista wszystkich urządzeń z aplikacji SwitchBot. Klikamy Gotowe, znalezione urządzenia pojawią się w wybranym pokoju.

Wymiana baterii i reset

Aby wymienić baterię, należy zdjąć pokrywę urządzenia, wyjąć starą baterię CR2 3V i włożyć nową.

Po przeciwnej stronie od baterii, znajduje się przycisk resetu. Krótko naciśnij przycisk resetowania. Uwaga! Wszystkie ustawienia (oprócz nazwy urządzenia) zostaną usunięte, w tym minutnik, tryb akcji i hasło.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć smart przełącznik SwitchBot z ekosystemu SmartThings, musimy odłączyć usługę sieciową SwitchBot z aplikacji SmartThings. Uwaga usunięte zostaną również wszystkie inne urządzenia będące w aplikacji SwitchBot.

 1. Na ekranie głównym wybierz Menu (☰)
 2. Stuknij Koło zębate i wybierz Usługi sieciowe
 3. Wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) i wybierz Usuń
 4. Stuknij Minus (-) obok usługi
 5. Wybierz Usuń, aby potwierdzić.

Usunięcie w aplikacji SwitchBot

Aby uniknąć ponownego wyszukania Bot przez aplikację SmartThings, należy również usunąć niechciany produkt z aplikacji SwitchBot. W tym celu wybieramy np. Bot w aplikacji SwitchBot, klikamy w opcjach, wybieramy Delete i potwierdzamy klikając OK.

Gdzie zakupić ?

SwitchBot Bot dostępny jest na oficjalnej stronie producenta w cenie 29,99 USD / 24,40 EURO, co w przeliczeniu na złotówki wyjdzie 116 PLN. Istnieje pakiet 4 sztuk w cenie 160 USD / 97.60 USD, co da nam 450 PLN. Do wyboru mamy kolor biały lub czarny. W pudełku znajdziemy smart przełącznik, instrukcję obsługi w języku angielskim, zapasową taśmę klejącą oraz dwie zawleczki. Dodatkowo wysyłka do krajów Europy, następuje z terenu Polski, więc możemy liczyć na szybką dostawę. Centrum pomocy SwitchBot znajduje się tutaj.

One thought on “SwitchBot Bot – smart przełącznik do sterowania urządzeniami z integracją SmartThings

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s