SwitchBot Hub Mini – steruj urządzeniami za pomocą podczerwieni

Zadam retoryczne pytanie, czy Was też denerwują sterty pilotów IR i czy chcecie się ich pozbyć zastępując je smartfonem, który już zawsze mamy w ręku. Na szczęście ostatnio natknąłem się na urządzenie SwitchBot. Wielkim plusem Hue Mini jest to, że nie jest tylko centrum zarządzania urządzeniami SwitchBot, ale również jest sterownikiem podczerwieni dla starszych urządzeń sterowanych z pilota. Dzięki niej do naszego inteligentnego domu, możemy dodać sterowanie klimatyzacją, dekoderem TV i wieloma innymi. Zapraszam do recenzji SwitchBot Hub Mini.

Hub Mini współpracuje z Alexą, Asystentem Google, Siri i innymi integracjami. Steruj swoimi urządzeniami gospodarstwa domowego i innymi urządzeniami SwitchBot za pomocą prostego polecenia głosowego.

Opis

Na uwagę zasługuje fakt, że w SwitchBot Hub Mini bramka nie jest wyłącznie centrum Bluetooth, łączącym urządzenia producenta, ale ma również wbudowany czujnik podczerwieni do sterowania dowolnymi urządzeniami na IR. Mamy dostępną potężną bazę producentów sprzętu IR, lecz możemy również definiować własne, kopiując sygnał z fizycznego pilota IR. Centrala Hub jest niezbędna do połączenia urządzeń SwitchBot z Internetem i sterowania nimi z dowolnego miejsca na świecie, a tym samym jest również konieczna do integracji innych urządzeń SwitchBot np. Bot z ekosystemem SmartThings. Komunikacja odbywa się poprzez Wi-Fi – centrala łączy się z naszym routerem sieci, a sama spaja wszystkie urządzenia SwitchBot poprzez zastosowany protokół Bluetooth. Centrala posiada wymiary 6,5 x 6,5 x 2 cm. Produkt przeznaczony jest do stosowania tylko w zamkniętych pomieszczeniach. W zestawie nie znajdziemy ładowarki, wymagane jest zasilanie 5V/1A.

 • Plusy
  • Wyrzucamy wszystkie piloty na podczerwień !
 • Minusy
  • Tylko proste włączanie i wyłączanie w ekosystemie SmartThings
  • Wymagane do kompatybilności z ekosystemów SwitchBot i SmartThings
  • Przetwarzanie w chmurze
  • Brak adaptera zasilania

Montaż SwitchBot Hub Mini

Centralę SwitchBot Hub Mini należy umieścić na poziomej powierzchni lub zawiesić na pionowej ścianie w zasięgu podczerwieni sterowanego urządzenia. Zasięg podczerwieni to aż 30 metrów. Producent dołączył taśmę klejącą do łatwego montażu.

Instalacja SwitchBot Hub Mini

Na początku podłączamy Hub do zasilania. Zanim przejdziemy do instalowania listwy musimy pobrać aplikację SwitchBot z Google Store bądź AppStore, musimy posiadać smartfon z systemem Android 4.3 lub nowszym, iOS 10 lub nowszym. Po zainstalowaniu aplikacji, utworzymy konto Switch, klikamy Profile, a następnie Sign Up u dołu ekranu. Podajemy adres mail, wymyślamy hasło oraz zgadzamy się na politykę prywatności, zatwierdzamy klikając Sign Up. Na podany adres mailowy, zostanie wysyłany kod weryfikacyjny, który uzupełniamy w następnym kroku, kończymy klikając OK. Przy pierwszym uruchomieniu ukaże się pusta zakładka Home, klikamy w górnym prawym roku plusa ( + ). Z listy odnajdujemy i klikamy urządzenie Hub Mini. Zostaniemy poproszeni o przytrzymanie przycisku na centrali SwitchBot przez 3 sekundy, aż kontrolka zacznie migać. Następnie klikamy Next i w formularzu definiujemy nazwę centrali, ewentualnie pokój oraz wybieramy z listy naszą sieć Wi-Fi i podajemy hasło, zatwierdzamy klikając OK. Na koniec pojawi się ekran ze wszystkimi urządzeniami.

Dodawanie sterowania urządzeń na podczerwień IR

Jeśli posiadamy już skonfigurowaną centralę Hue Mini, możemy przystąpić do porzucania pilotów podczerwieni. W tym celu klikamy dodaj urządzenie ( + ), następnie wybieramy zakładkę IR Appliances, tutaj wybieramy typ urządzenia w naszym wypadku będzie to Set Top Box, ponieważ dodajemy dekoder Cyfrowego Polsatu. Wybieramy centralę Hub Mini CC, ukaże się nam krótki samouczek o oddawaniu sterowania urządzeniami na podczerwień. Z bardzo długiej listy wyszukujemy producenta urządzenia jakim chcemy sterować, nakierowywujemy fizyczny pilot na centralę i klikamy przycisk. Ukaże się teraz wirtualny pilot sterowania naszym dekoderem. Nadajemy nazwę oraz wybieramy pokój, kończmy klikając Save. Pojawi się komunikat gratulujący pomyślnego zakończenia instalacji.

Jeśli część przycisków została źle zdefiniowana, aplikacja SwitchBot pozwala na poprawę poszczególnych przycisków, poprzez klonowanie sygnału IR z oryginalnego pilota. W tym celu klikamy Edytuj w prawym górnym rogu ekranu sterowania. Na wirtualnym pilocie klikamy przycisk, który chcemy zdefiniować, w naszym wypadku będzie to Home, nakierowujemy oryginalny pilot i klikamy na nim przycisk Home, w przeciągu 15 sekund. Na koniec sprawdzamy poprawność działania klikając Test w aplikacji SwitchBot a później Save. Tym sposobem pojawił się nowy przycisk do sterowania.

Identyczną czynność wykonaliśmy dla przycisków z klawiatury numerycznej i dodania klawisza listy ulubionych kanałów oraz menu.

Ustawienia w aplikacji SwitchBot

Dodatkowo możemy ukryć nie zdefiniowane szare przyciski na wirtualnym pilocie w aplikacji SwitchBot. W tym celu klikamy Ustawienia w prawym górnym rogu ekranu sterowania. I zmieniamy stan przełącznika Snow invalid buttons.

Integracja w ekosystemie SmartThings

Jeśli posiadamy już zainstalowaną centralę i w pełni skonfigurowany wirtualny sterownik do urządzeń na podczerwień. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym, klikamy przycisk dodania ( + ), następnie Urządzenie, wyszukujemy markę SwitchBot, wybieramy Inne, ponownie wybieramy producenta. Następnie wybieramy centralę oraz pokój w jakim ma się zaleźć urządzenie. Po czym zostaniemy przeniesieni na stronę internetową SwitchBot, gdzie logujemy się na konto utworzone w aplikacji SwitchBot. Zostaniemy poinformowani o udanym połączeniu z ekosystemem SmartThings. Zamykamy iksem w lewym górnym rogu stronę internetową i po chwili pojawi się lista wszystkich urządzeń z aplikacji SwitchBot. Klikamy Gotowe, znalezione urządzenia pojawią się w wybranym pokoju.

Współpraca z SmartThings

Niestety urządzenia SwitchBot identyfikowane są przez SmartThings tylko jako zwykłe przełączniki, tym samym nie mamy dostępu do zaawansowanych funkcji sterowania, takich jak pogłośnienie czy wyciszenie. Możemy tylko sterować włączeniem i wyłączeniem urządzenia na podczerwień.

W głównym panelu aplikacji mamy prostą możliwość włączenia i wyłączenia urządzenia IR oraz możliwość uruchomienia szybkich automatyzacji np. minutnika. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań urządzenia z ostatniego tygodnia. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju.

Jak już wspomnieliśmy komunikacja z ekosystemem SmartThings wykonywana jest za pomocą serwera, czyli posiadamy tutaj przetwarzanie poleceń w chmurze, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie polecań, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji.

Przy tworzeniu automatyzacji „Jeśli … to Wtedy”, dostępne opcje nie różnią się znacznie od siebie. Przy obu urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. W drugiej możliwości „Wtedy”, mamy dodatkowo akcję ustawienia opóźnienia o dowolny czas, jak i wyłączenia automatycznie po ustalonym czasie. Ze względu na specyfikę sterowania, nie posiadamy tutaj informacji zwrotnej czy urządzenie rzeczywiści wykonało nasze żądanie, tym samym realnie będziemy korzystać tylko z opcji „Włączono lub wyłączono”/”Włączenie lub wyłączenie”.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Usunięcie wirtualnego urządzenia SwitchBot z ekosystemu SmartThings, możemy wykonać w dwojaki sposób. W pierwszym usuwamy tylko jedno urządzenie, w naszym wypadku będzie to Dekoder. Wchodzimy w panel urządzenia w aplikacji SmartThings, klikamy Więcej opcji ( ⋮ ) i Edytuj. Wybieramy opcję Usuń urządzenie, następnie potwierdzamy decyzję, stukając Usuń. Pamiętajmy tutaj, że urządzenie musimy również usunąć w aplikacji SwitchBot, instrukcja znajduje się poniżej we wpisie.

W drugim sposobie usuwamy wszystkie urządzenia znajdujące się w SwitchBot, więc musimy odłączyć usługę sieciową producenta z aplikacji SmartThings. Uwaga usunięte zostaną również wszystkie inne urządzenia będące w aplikacji SwitchBot.

 1. Na ekranie głównym wybierz Menu (☰)
 2. Stuknij Koło zębate i wybierz Usługi sieciowe
 3. Wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) i wybierz Usuń
 4. Stuknij Minus ( – ) obok usługi
 5. Wybierz Usuń, aby potwierdzić.

Usunięcie w aplikacji SwitchBot

Aby uniknąć ponownego wyszukania sterownika podczerwieni przez aplikację SmartThings, należy go również usunąć z aplikacji SwitchBot. W tym celu wybieramy np. Dekoder w aplikacji SwitchBot, klikamy Ustawienia w górnym prawym rogu, wybieramy Delete i potwierdzamy klikając OK.

Resetowanie SwitchBot Hub Mini

Możesz zresetować Hub Mini do ustawień fabrycznych przez długie naciśnięcie przycisku na urządzeniu przez 15 sekund, aż wskaźnik zacznie migać. Centrum pomocy dotyczące centrali SmartBot znajdziesz tutaj.

Gdzie zakupić ?

Centrala SwitchBot Hub Mini dostępna jest na oficjalnej stronie producenta w cenie 39,99 USD / 32,80 EURO, co w przeliczeniu na złotówki daje nam kwotę 150 PLN. Do wyboru mamy tylko kolor biały. W pudełku znajdziemy centralę, instrukcję obsługi w języku angielskim, zapasową taśmę klejącą i kabel USB. Niestety nie zajdziemy zasilacza. Dodatkowo wysyłka do krajów Europy, następuje z terenu Polski, więc możemy liczyć na szybką dostawę.

9 myśli w temacie “SwitchBot Hub Mini – steruj urządzeniami za pomocą podczerwieni

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s