SwitchBot Meter – czujnik temperatury i wilgotności z wyświetlaczem

Dzisiaj zapraszamy do recenzji czujnika temperatury i wilgotności z wyświetlaczem LED. Dzięki tego typu czujnikom możemy w łatwy sposób monitorować i śledzi temperaturę oraz wilgotność w domu. Dodatkowo zastosowany wyświetlacz pozwala w szybki sposób uzyskać informację o aktualnym stanie czujników bez wyciągania telefonu z kieszeni. Przedstawiamy SwitchBot Meter – miernik temperatury i wilgotności z ekranem.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości firmy SwitchBot, która udostępniła czujnik do testów.

Opis

SwitchBot Meter posłuży nam do pomiarów temperatury w zakresie od -20°C do 80°C, gdzie dokładność w zakresie -20°C – 0°C wynosi +/- 0,4°C a w zakresie 0°C – 65°C aż +/- 0,2°C. Dokonamy pomiarów również wilgotności od 0% do 99% a dokładność wynosi ±2% w temperaturze 25°C. Tym samym miernik posiada dużą dokładność pomiarów. Pomiarów dokonuje co 4 sekundy. Urządzenie posiada standardowy monochromatyczny wyświetlacz LED, z informacją o poziomie baterii oraz temperatury i wilgotności. Niestety nie jest on podświetlany związku z czym w nocy nie odczytamy jego wskazań. Również nie odczytamy temperatury pod dużym kątem. Komunikuje się za pomocą protokołu Bluetooth lub Wi-Fi przy zastosowaniu centrali Hub Mini, tym samym nie jest bezpośrednio połączony z centralą, tylko poprzez serwer. Powoduje to, długi czas rekcji sięgający 1 -3 minut na uruchomienie automatyzacji w aplikacji SmartThings. Posiada wymiary 5,5 cm x 5,5 cm oraz 2,3 cm głębokości. Na górze urządzenia znajduje się otwór, dzięki któremu czujnik dokonuje pomiarów. Z tyłu umieszczono magnes i możemy umieścić czujnik, przykładowo na lodówce. Producent dołączył również stopkę, aby pochylić czujnik. Zasilany jest przez dwie baterie AAA (cienkie paluszki).

 • Plusy
  • Duża czułość
  • Wyświetlacz
 • Minusy
  • Długi czas reakcji w ekosystemie SmartThings
  • Przetwarzanie w chmurze
  • Cena

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy informację o zmierzonej temperaturze i wilgotności, z możliwością rozwinięcia wykresów. Panel „Automatyzacje” standardowo ukazuje listę automatyzacji w których wykorzystano czujnik Meter. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań sensora z ostatnich 7 dni. Niestety mamy tutaj zapis pomiarów co 30 minut. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, pokoju oraz możliwość dodania do panelu ulubionych. 

Musimy pamiętać, że produkty SwitchBot wykorzystują komunikację Bluetooth, w związku z tym niemożliwe jest bezpośrednie połączenie ich z centralą SmartThings. Tym samym komunikacja z urządzeniami odbywa się pośrednio z wykorzystaniem serwera. Wskazania urządzeń wysyłane są do centrali SwitchBot Hub Mini poprzez protokół Bluetooth, a ona łącząc się z routerem Wi-Fi wysyła informację na serwer, a stąd dopiero aktualizowany jest ich stan w aplikacji SmartThings. Jest to tak zwana integracja z chmury. Aby wyświetlić produkty SwitchBot w naszym inteligentnym domu, konieczne jest właśnie skorzystanie z połączenia usług. Tym samym przekłada się to na czas reakcji automatyzacji. Dzięki tej funkcji możemy korzystać z tak wielu produktów innych marek. Tym samym trzeba pamiętać, że po utracie połączenia internetowego, nie jest możliwe sterowanie i aktualizowanie stanów urządzeń, jak i zaprogramowanych zadań np. procedur. Status serwerów SwitchBot można sprawdzić tutaj.

Przy tworzeniu automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” ze względu na swoją specyfikę urządzenia. Możliwe jest tylko wykorzystanie warunku „jeśli”. SwitchBot Meter pozwala nam na wybranie opcji / wysłanie powiadomienia o wilgotności z zakresu 0 -100% w tym czy są większe/mniejsze niż podana. Również powiadomi o stanie temperatury z zakresu -20 do 50°C w tym czy jest większa/mniejsza. Ostatnia informacja to stan baterii z zakresu od 0 do 100% w tym czy jest większa/mniejsza. Standardowo wybór czy warunek ma być wstępny.

Instalacja i konfiguracja SwitchBot Meter

Musimy pamiętać, że aby dodać czujnik Meter do SmartThings niezbędne jest posiadanie centrali Hub Mini. W pierwszej kolejności przedstawiamy instrukcję konfiguracji centrali SwitchBot. Na początku podłączamy Hub do zasilania. Zanim przejdziemy do instalowania listwy musimy pobrać aplikację SwitchBot z Google Store bądź AppStore, musimy posiadać smartfon z systemem Android 4.3 lub nowszym, iOS 10 lub nowszym. Po zainstalowaniu aplikacji, utworzymy teraz konto Switch, klikamy Profile, a następnie Sign Up u dołu ekranu. Podajemy adres mail, wymyślamy hasło oraz zgadzamy się na politykę prywatności, zatwierdzamy klikając Sign Up. Na podany adres mailowy, zostanie wysyłany kod weryfikacyjny, który uzupełniamy w następnym kroku, kończymy klikając OK. Przy pierwszym uruchomieniu ukaże się pusta zakładka Home, klikamy w górnym prawym roku plusa ( + ). Z listy odnajdujemy i klikamy urządzenie Hub Mini. Zostaniemy poproszeni o przytrzymanie przycisku na centrali SwitchBot przez 3 sekundy, aż kontrolka zacznie migać. Następnie klikamy Next i w formularzu definiujemy nazwę centrali, ewentualnie pokój oraz wybieramy z listy naszą sieć Wi-Fi i podajemy hasło, zatwierdzamy klikając OK. Na koniec pojawi się ekran ze wszystkimi urządzeniami.

Mając już dodaną centralę Hub Mini, możemy dodać miernik SwitchBot Meter. W tym celu, usuwamy folię chroniącą baterię i klikamy w górnym prawym roku plusa ( + ) w aplikacji SwitchBot. Z listy odnajdujemy i klikamy urządzenie Meter. Następnie na czujniku przytrzymujemy tylny przycisk, aż dioda LED zacznie migać. Klikamy Next, po wyszukaniu, nadajemy nazwę np. „Meter” i ewentualnie wybieramy pokój. Klikamy Next, po pozytywnym dodaniu wyświetli się komunikat „Bingo”. Kończmy klikając OK. Miernik pojawi się w sekcji Home.

Aby móc zintegrować czujnik Meter z innymi aplikacjami, musimy wyrazić zgodę na udostępnienie danych innym aplikacjom w ustawieniach miernika. Klikamy czujnik w naszym wypadku Meter, następnie wchodząc do ustawień klikamy Cloud Service, i przełączamy przełącznik na stan On.

Jeśli posiadamy już zainstalowaną centralę i skonfigurowany SwitchBot Meter. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym, klikamy przycisk dodania ( + ), następnie Urządzenie, wyszukujemy markę SwitchBot, wybieramy Inne, ponownie wybieramy producenta. Następnie wybieramy centralę oraz pokój w jakim ma się zaleźć urządzenie. Po czym zostaniemy przeniesieni na stronę internetową SwitchBot, gdzie logujemy się na konto utworzone w aplikacji SwitchBot. Zostaniemy poinformowani o udanym połączeniu z ekosystemem SmartThings. Zamykamy iksem w lewym górnym rogu stronę internetową i po chwili pokaże nam się lista wszystkich urządzeń z aplikacji SwitchBot. Klikamy Gotowe, znalezione urządzenia pojawią się w wybranym pokoju.

Kalibracja czujnika SwitchBot Meter

W aplikacji SwitchBot możemy dokonać kalibracji miernika Meter, w tym celu klikamy czujnik Meter, następnie wchodzimy w ustawienia i wybieramy z dostępnych Calibration, a następnie Calibrate the Temperature, jeśli chcemy poprawić pomiar temperatury, bądź Calibrate the Humidity, jeśli chcemy poprawić pomiar wilgotności. Producent również ukazuje kilka metod poprawnego przeprowadzenia kalibracji.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć czujnik SwitchBot z ekosystemu SmartThings, musimy odłączyć usługę sieciową SwitchBot z aplikacji SmartThings. Uwaga usunięte zostaną również wszystkie inne urządzenia będące w aplikacji SwitchBot.

 1. Na ekranie głównym wybierz Menu (☰)
 2. Stuknij Koło zębate i wybierz Usługi sieciowe
 3. Wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) i wybierz Usuń
 4. Stuknij Minus (-) obok usługi
 5. Wybierz Usuń, aby potwierdzić.

Usunięcie w aplikacji SwitchBot

Aby uniknąć ponownego wyszukania miernika Meter przez aplikację SmartThings, należy również usunąć niechciany produkt z aplikacji SwitchBot. W tym celu wybieramy np. Meter w aplikacji SwitchBot, przechodzimy do ustawień, i z listy wybieramy Delete i potwierdzamy klikając OK.

Gdzie zakupić ?

SwitchBot Meter dostępny jest na oficjalnej stronie producenta w cenie 19,99 USD / 16,30 EURO, co w przeliczeniu na złotówki wyjdzie 75 PLN. Do wyboru mamy tylko kolor biały. W pudełku znajdziemy czujnik, instrukcję obsługi w języku angielskim, stopkę oraz metalową blaszkę do przyklejenia oraz dwie baterie AAA (paluszki cienkie). Dodatkowo wysyłka do krajów Europy, następuje z terenu Polski, więc możemy liczyć na szybką dostawę. Centrum pomocy SwitchBot znajduje się tutaj.

One thought on “SwitchBot Meter – czujnik temperatury i wilgotności z wyświetlaczem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s