Gledopto LED RGB/CCT – sterownik taśmy LED dla SmartThings

Tworząc inteligentny dom i wyposażając go w oświetlenie w końcu natkniemy się na sterowniki i kontrolery LED. Dzięki nim możliwe staje się szybkie i komfortowe operowanie kolorem, a także natężeniem emitowanego światła. Bezpowrotnie minęły czasy, kiedy obsługa oświetlenia ograniczała się do włączenia lub wyłączenia lampy za pomocą zwykłego przełącznika na ścianie. Współczesne ściemniacze i sterowniki do oświetlenia LED umożliwiają wygodną zmianę natężenia i barwy światła za pomocą dedykowanego pilota, poleceń głosowy czy aplikacji na smartfonie. Współczesny rynek oświetleniowy oferuje bardzo różnorodne rozwiązania – od najprostszych ściemniaczy manualnych, po zaawansowane technologicznie zdalne systemy zarządzania oświetleniem. Dzisiaj przyjrzymy się sterownikowi taśmy LED od Gledopto a mianowicie Gledopto Sterownik LED RGB CCT ZigBee wraz z dedykowanym zasilaczem i listwą LED.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości sklepu Z-Home.pl, który udostępnił sterownik LED do testów.

Sterowniki taśm LED pozwalają na zdalną kontrolę oświetlenia LED z funkcją zmiany kolorów RGB czy również CCT. O tym szerzej poniżej. Doskonale sprawdzą się w przypadku instalacji świetlnych z wykorzystaniem taśm LED, a także innych produktów oświetleniowych typu RGBW. Sterowniki umożliwiają szybką i precyzyjną regulację oświetlenia w pomieszczeniu. Dzięki temu z łatwością stworzymy niepowtarzalną atmosferę i efektowną oprawę świetlną w każdej sytuacji. Przy wyborze należy zwrócić uwagę czy posiadają zabezpieczenie przeciwprzepięciowe, przeciwzwarciowe i przeciwpożarowe oraz przed wysoką temperaturą.

Aby sterownik mógł pracować niezbędny jest zasilacz przetwarza on prąd zmienny o napięciu 230V z naszych gniazdek na prąd stały o napięciu 12V zapewniają bezawaryjną pracę modułów, listw i taśm świetlnych. Zostały one przystosowane do ciągłej, wydajnej pracy, dzięki czemu zapewniają efektywną i bezpieczną pracę systemów oświetleniowych.

Sterowniki taśm LED występują w paletach barw:

 • RGB
  • RGB oznacza czerwony, zielony i niebieski. Światła RGB są wyposażone w 3 chipy LED. Pozwala to na indywidualne zmiany kolorów i spektrum światła poprzez połączenie czerwonego, zielonego i niebieskiego światła LED. W sumie istnieje 16 milionów różnych kolorów światła, które można skonfigurować za pomocą diod LED RGB.
 • RGBW
  • RGBW oznacza czerwony, zielony, niebieski i biały. Te światła są wyposażone w 4 chipy LED. Dzięki dodatkowemu białemu chipowi LED, jasne białe światło można ustawić bardziej efektywnie i precyzyjnie, ponieważ diody LED RGB nie są łączone w celu generowania białego światła.
 • CCT
  • CCT oznacza skorelowaną temperaturę barwową. W przypadku używania świateł LED CCT oznacza kontrolowaną temperaturę barwową. Temperatury barwowe sięgają od 2700 do 6500 kelwinów i mogą być kontrolowane indywidualnie za pomocą odpowiedniego kontrolera. Ciepłe białe światło jest mierzone przy 2700 kelwinach, neutralne białe przy 4000 kelwinów, a światło dzienne przy 6500 kelwinach.

Firma Gledopto oferuje pełen asortyment sterowników do listew świetlnych.

Poszczególne taśmy LED różnią się rodzajem diod, częstotliwością ich rozmieszczenia oraz kolorem emitowanego światła. Tym samym muszą być dostosowane do wybranego wcześniej sterownika LED. Dzięki ich zastosowaniu stworzysz przytulny klimat w salonie, romantyczny w sypialni i bajeczny w dziecięcym pokoju. Barwa zimna, ciepła i multikolor pozwolą ci uruchomić wyobraźnię i stworzyć niezwykłe aranżacje.

Taśma LED RGB + CCT

Przechodząc już do sterownika Gledopto RGB CCT jest kompatybilny z wieloma hubami, takimi jak Aeotec Smart Home Hub, SmartThings Hub, mostek Philips Hue, Homee lub Alexa Echo Plus firmy Amazon. Za pomocą tego inteligentnego kontrolera można wygodnie sterować taśmami LED z chipsetami RGB i CCT (5 w 1), a także wszystkimi standardowymi produktami LED z zasilaniem 12/24 V za pośrednictwem inteligentnej bramy domowej. Pozwala to na włączanie/wyłączanie, zmianę koloru, zmianę temperatury barwowej oraz przyciemnianie taśm LED, reflektorów wpuszczanych LED, oświetlenia zewnętrznego LED, a nawet oświetlenia basenu.

Opis

Gledopto LED RGB/CCT posiada możliwość ustawienia jednego z 16 milionów kolorów światła, zmienną temperaturę barwową z ciepłej do zimnej (zakres to 2000K – 6500K) oraz możliwość przyciemniania 0 – 100%. Przy zastosowaniu taśmy LED wytwarza wyjątkowo silny strumień światłaNapięcie wejściowe to DC 12-24 V, max. 270 W, a prąd wyjściowy: Max. 5 amperów przy 12-24 VDC. Sam sterownik posiada stopień ochrony IP20, co daje ochronę przed obiektami większymi niż 12,5 mm, brak odporności na zalanie. Komunikacja z centralą odbywa się po protokole Zigbee 3.0. Temperatura pracy możliwa w zakresie -20°C do 60°C. Posiada wymiary 4,8 cm, 8,9 cm oraz 2,35 cm. Maksymalnie możemy uzyskać 5 metrów listy świetlnej.

 • Plusy
  • Pełna paleta kolorów i opcja ściemniania
  • Szybkość reakcji
  • Długotrwała żywotność, możliwość wymiany tylko taśmy LED
  • Przetwarzanie w lokalne
 • Minusy
  • Wymagany montaż
  • Cena

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia/wyłączenia sterownika Gledopto, zaprogramowania minutnika. Poniżej posiadamy możliwość ustawienia dowolnego koloru z palety barw RGBW, jak i pięć ostatnio używanych barw oraz sześć sugestii. Kolejna belka pozwala na ustawienie ściemniacza od 1 do 100%. Pod ściemniaczem posiadamy również pięć kół, będących przyciskami ustawiającymi ściemniacz kolejno od lewej na 10%, 30%, 50%, 70% oraz 90% jasności. Ostatnia opcja to ustawienie temperatury światła w zakresie 2000 K – 6500 K. Nowość czyli panel „Automatyzacje” znajdziemy tutaj szybkie automatyzacje: włączenia i wyłączenia taśmy LED o danej porze dnia oraz listę automatyzacji gdzie podpięte jest urządzenie. Panel „Historii” nie różni się od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań listwy. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz dodania do panelu „Ulubione”.

Taśma LED wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Tworzenie automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” sterownik pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone” oraz wartość ściemniacza i temperatury kolorów. Dodatkowo posiadamy opcję jak długo zachowany powinien być stan przed uruchomieniem automatyzacji oraz czy ma być to warunek wstępny. W drugiej możliwości „Wtedy”, sterownik pozwala na ciut więcej, mamy pełną możliwość tworzenia opcji przydatnych w programowaniu już np. scenerii. Mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie jednego koloru z palety barw RGBW, jasności światła z zakresu 0 – 100%, bądź temperatury barwy z zakresu 2000 – 6500 K. Akcję uruchomienia możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć ją automatycznie po ustalonym czasie.

Montaż

Do montażu wymagany jest sterownik, dobrany zasilacz oraz odpowiedni typ taśmy LED. W pierwszej kolejności należy zdjąć izolację przewodów przy listwie LED, ok. 1cm. Zaciski w sterowniku są przystosowane do przekroju przewodu 0,35 – 2mm². Za pomocą wąskiego śrubokręta ostrożnie dociśnij zacisk i włóż przewód z boku otworu. Pamiętaj aby połączyć je zgodnie z oznaczeniem. Zwolnij zacisk ponownie, a drut zostanie zamocowany. Różne typy sterowników są pokazane na rysunku poniżej (wariant P3 – P7).

 • P3 (GL-C-007P) do stosowania produktów RGBW lub RGBWW
 • P4 do korzystania z produktów RGB, w tym celu pozostaw zacisk wolny
 • P5 (GL-C-009P) do stosowania produktów jednokolorowych, tylko z możliwością ściemniania, w tym wypadku zaciski R, G i B są wolne
 • P6 (GL-C-008P) do stosowania produktów RGB+CCT (pełna paleta barw oraz ciepła/zimna biel)
 • P7 (GL-C-006P) do stosowania CCT (ciepły biały + zimny biały) 

Instalacja sterowników Gledopto

Sterownik możemy dodać do ekosystemu SmartThings w dwojaki sposób, poprzez centralę SmartThings Hub, lub za pośrednictwem systemu oświetlenia Philips Hue, z centralą Hue.

Instalacja bezpośrednio w ekosystemie SmartThings

Na początku podłączamy sterownik do zasilania. Instalacja sterownika jest prosta, aby zainstalować urządzenie należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji SmartThings. Na ekranie głównym aplikacji klikamy Dodaj ( + ), następnie Urządzenie, wybieramy markę Gledopto, dalej klikamy Przełącznik/ściemniacz, wybieramy sterownik z listy dostępnych. Zaczynamy proces dodawania do ekosystemu, wybieramy centralę oraz pokój, w jakim ma się znaleźć taśma LED. To może chwilę potrwać. Jeśli nie zostanie znaleziony, odłącz sterownik od zasilania i podłącz go ponownie lub wykonaj reset. Po znalezieniu urządzenia możemy zmienić mu nazwę, aby zakończyć proces instalacji, klikamy Zapisz i Gotowe.

Instalacja z wykorzystaniem systemu oświetlenia Philips Hue

Jeśli nie posiadamy centrali SmartThings, a mamy w domu system oświetlenia Philips Hue. Możemy wspomóc się posiadanym już mostkiem Hue, i za pośrednictwem aplikacji Philips Hue, dodać sterownik wraz z innym oświetleniem do inteligentnego domu SmartThings. Pamiętajmy jednak, że sterowanie odbywać się będzie za pośrednictwem połączenia internetowego.

W pierwszej kolejności musimy połączyć sterownik z mostkiem i aplikacją Philips Hue. W tym celu musimy pobrać aplikację z Google Store bądź AppStore (iOS 12.0 lub nowszy). Po zainstalowaniu aplikacji, uruchamiamy ją. Aby wyszukać nowe urządzenia, musimy przejść do Ustawienia aplikacji, klikamy w prawym dolny róg ekranu. Z dostępnych opcji, kliknij Światła, następnie plus ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu. Należy upewnić się, że sterownik jest podłączony do zasilania. Klikamy Wyszukaj, w celu odnalezienia urządzenia. To może chwilę potrwać. Jeśli nie zostanie znaleziony, odłącz sterownik od zasilania i podłącz go ponownie lub wykonaj reset. Po wyszukaniu taśmy LED, nadajemy jej nazwę, wybieramy ikonę i zatwierdzamy klikając Zapisz. Następnie umieszczamy ją w pokoju, przeciągając do wybranego, klikamy Gotowe. Po zakończeniu ukaże się komunikat o gotowości do użytku.

Jeszcze ważna informacja dla użytkowników systemu oświetlenia Philips Hue, niestety sterownik nie obsługuje synchronizacji oświetlenia Philips Hue Sync Box z ekranem telewizora oraz ostatnio dodanej funkcji synchronizacji muzyki ze Spotify.

Po dodaniu sterownika w aplikacji Philips Hue, możemy przystąpić do dodania go do ekosystemu SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym aplikacji, klikamy plus ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu, kolejno Urządzenie, znajdujemy markę Philips Hue >> Oświetlenie. I dodanie poprzez Philips Hue with SmartThings Hub, klikamy Rozpoczęcie, uruchamiając proces konfiguracji. Wybieramy hub i pokój dla nowego urządzenia. Po chwili zostanie znaleziony sterownik i dodany do inteligentnego domu. Możemy zmienić jego nazwę, aby zakończyć proces instalacji, klikamy Gotowe.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć sterownik Gledopto z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń.

Resetowanie sterownika Gledopto

Aby zresetować sterownik taśmy LED, należy włączyć zasilanie, wyłączyć i ponownie włączyć w ciągu 2 sekund, powtórz cały proces cztery razy. Po piątym uruchomieniu dioda LED na urządzeniu powinna teraz zamigać cztery razy, informując o zakończeniu przywracania ustawień fabrycznych.

Wybór zasilacza

Producent zaleca skorzystanie z zasilacza Mean Well 24V do sterowników LED. Zasilacz ma całkowitą moc wyjściową 24V i max. 120W. Ponadto jest wyposażony we wtyk typu F (wtyczka z bolcem) do zasilania wejściowego oraz złącze P1M do zasilania wyjściowego. Przykładowo taśma LED 24W/m może mieć maksymalną długość 5m. Jeśli długość przekracza ten limit, zaleca się posiadanie drugiego zasilacza wejściowego, aby uzyskać maksymalną wydajność światła. Niestety zasilacz jest dość duży.

Gdzie zakupić ?

Wszystkie sterowniki Gledopto można zakupić w sklepie Z-Home. Opisywany powyżej sterownik Gledopto LED RGB/CCT dostępny jest w cenie 199 zł oczywiście w sklepie Z-Home. W pudełku znajdziemy tylko sterownik, w związku z tym taśmę LED oraz zasilacz musimy zakupić oddzielnie. Dedykowany zasilacz Mean Well znajdziemy tutaj w cenie 229 zł. Zaś cena taśmy LED zależy od długości oraz zastosowanych kanałów sterowania. Podręcznik użytkowania można znaleźć tutaj.

Instrukcja

One thought on “Gledopto LED RGB/CCT – sterownik taśmy LED dla SmartThings

 1. Używam 2 takich sterowników w łazience prawie rok. Wszystko działa bez zarzutu. Jedyny problem to liczba przewodów potrzebna do sterowania jezeli myślimy o RGBWW i ich ewentualne lutowanie na taśmie. Sterowniki mozna kupić taniej w sklepie internetowym u „maj frendów” 🙂 . Polecam

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s