Meross Smart LED Bulb MSL120 – kolorowa żarówka po Wi-Fi

Światło towarzyszy nam przy najbardziej zwyczajnych czynnościach takich, jak jedzenie posiłków czy czytanie gazety, oraz przy specjalnych okazjach takich, jak romantyczna kolacja czy prywatka ze znajomymi. Inteligentna żarówka daje możliwość sterowania przyciemnieniem, barwą światła oraz kolorem. Tym samym zapewniając idealną atmosferę przy każdej okazji i czyniąc ją od teraz niezapomnianą. Dzisiaj mamy przyjemność zrecenzować kolorową żarówkę w kształcie klasycznej świeczki Meross Smart LED Bulb z numerem MSL120 z gwintem E27.

[Aktualizacja #1]: W lipcu 2022 zaktualizowano wpis o nowe screeny, uwzględniające zmiany layoutu aplikacji SmartThings i Meross.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości Meross, który udostępnił żarówkę do testów.

Opis

Żarówka Meross MSL120 pozwala na pełną możliwość sterowania światłem z palety kolorów RGB, zmienną barwę światła z ciepłej od 2700K na zimną do 6500K i możliwość ściemniania 0 – 100%. Wytwarza strumień światła sięgający 810 lumenów, jest to odpowiednik 60 W tradycyjnej żarówki. Żywotność to prawie 23 lata, przy 3 godzinach pracy dziennie, może się poszczycić klasą energetyczną A+. Żarówka komunikuje się za pomocą protokołu Wi-Fi (IEEE 802.11 b/g/n, 2.4GHz), więc nie jest bezpośrednio połączona z centralą, lecz poprzez serwer. Posiada klasyczne wymiary 13 cm wysokości i 7 cm średnicy, co odpowiada rozmiarowi A19. Do stosowania tylko w pomieszczeniach w temperaturze 0°C~40°C i wilgotności 10% ~ 90%. Zasilanie to 200-240V~, 50/60Hz, pobór mocy 9 W.

Sposób użycia: Po wkręceniu żarówki i dodaniu do systemu, możemy nią sterować. Tutaj niestety pojawia się minus tego rozwiązania, nie można wyłączyć włącznika ściennego od danego żyrandola. Odłączając źródło prądu nie mamy już możliwości sterowania. Pozostaje nam pozostawienie włącznika świetlnego w ciągłej pozycji włączonej. Na szczęście mamy inne możliwości sterowania np. poprzez aplikację (ręcznie, procedury czy sceny) oraz fizycznie poprzez np. przycisk czy pilot.

 • Plusy
  • Długotrwała żywotność
  • Prosty montaż
  • Cena
 • Minusy
  • Kolory powinny być intensywniejsze
  • Przetwarzanie w chmurze, wymagane połączenie internetowe
  • Ciągłe podłączenie do źródła prądu (włączony kontakt bądź lampa)

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia/wyłączenia żarówki Meross, możliwość ustawienia minutnika. Poniżej posiadamy możliwość ustawienia dowolnego koloru z palety barw RGB, jak i pięć ostatnio używanych kolorów oraz sześć sugestii. Kolejna belka umożliwia ustawienie temperatury światła w zakresie 2200 K – 9000 K, choć realnie jest to 2700-6500 K, jest to mały błąd. Ostatnia opcja pozwala na ustawienie ściemniacza od 1 do 100%. Pod ściemniaczem posiadamy również pięć kół, będących przyciskami ustawiającymi ściemniacz na kolejno od lewej 10%, 30%, 50%, 70% oraz 90% jasności. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje„) znajdziemy tutaj szybkie procedury: włączenia i wyłączenia urządzenia o danej porze dnia oraz listę procedur gdzie używane jest urządzenie. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań żarówki. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Poprzez zastosowanie protokołu komunikacji Wi-Fi żarówka Meross komunikuje się z ekosystemem SmartThings za pomocą serwera, czyli wykonuje przetwarzanie poleceń w chmurze, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie polecań, aktualizowanie stanu przełącznika, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje, jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Poniżej mamy wartość ściemniacza i temperatury kolorów z zakresu 2200 – 9000 K. Choć wiemy, że żarówka pozwala na zakres 2700 – 6500 K. Dodatkowo posiadamy opcję jak długo zachowany powinien być stan przed uruchomieniem automatyzacji oraz czy ma być to warunek wstępny. W drugiej możliwości „Wtedy”, świeczka pozwala na dużo więcej, mamy pełną możliwość tworzenia opcji przydatnych w programowaniu już np. scenerii. Mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie jednego z kolorów, jasności żarówki z zakresu 0 – 100%, bądź temperatury barwy z zakresu 2200 – 9000 K. Choć wiemy, że żarówka pozwala na zakres 2700 – 6500 K. Akcję uruchomienia lampy możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć ją automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja

Jeśli posiadamy już zamontowany przełącznik możemy przejść do instalacji w ekosystemie Meross. Zanim przejdziemy do instalowania Smart Switch musimy pobrać aplikację Meross z Google Store bądź AppStore, musimy posiadać smartfon z systemem Android 6 lub nowszym, iOS 13 lub nowszym. Po zainstalowaniu aplikacji możemy przejść do dodania przełącznika do aplikacji Meross. Przy pierwszym uruchomieniu zostaniemy poproszeniu o utworzenie konta. Przechodzimy do dodania urządzenia, klikamy w górnym prawym roku plusa ( + ). Z listy odnajdujemy i klikamy swój typ urządzenia, w naszym wypadku Smart Bulb i wybieramy serię żarówek. Ukarze się nam instrukcja resetowania żarówki, klikamy Next. W końcu ukaże się opcja połączenia się z Wi-Fi, wybieramy Go to Wi-Fi settings, przechodząc tym samym do ustawień Wi-Fi smartfona. Po wyszukaniu pojawi się nasze nowe urządzenie, przykładowo Meross_SW_xxxx, łączymy się z nim. Po pozytywnym połączeniu, udajemy się do aplikacji Meross. Nadajemy dowolną nazwę nowemu urządzeniu, w naszym przypadku będzie to Wiatrak, klikamy Next, następnie wybieramy ikonę i zatwierdzamy Next. Włączamy i wyłączamy zasilanie żarówki 3 razy, za pomocą kontaktu ściennego, klikamy Next. Następnie odnajdujemy żarówkę w ustawieniach sieci Wi-Fi, po połączeniu z urządzeniem, nadajemy żarówce nazwę oraz wybieramy ikonę. W następnym kroku wybieramy z listy swoją sieć Wi-Fi i podajemy do niej hasło, od tej chwili żarówka jest połączona z naszym routerem, zatwierdzamy stukając Next. Po chwili pojawi się komunikat gratulujący pozytywnego dodania urządzenia, kończymy klikając Done.

Posiadamy już zainstalowaną żarówkę w aplikacji Meross, możemy przystąpić do dodania jej do inteligentnego domu SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym, klikamy ( + ) „Dodaj”, następnie Urządzenie, wyszukujemy markę Meross, wybieramy przykładowo Przełącznik/ściemniacz (niestety brak tutaj żarówki), ponownie wybieramy producenta. Następnie wybieramy dom oraz pokój w którym ma zaleźć się urządzenie. Po czym zostaniemy przeniesieni na stronę internetową Meross, gdzie logujemy się na konto utworzone w Meross. Następnie zostaniemy poinformowani o udanym połączeniu z ekosystemem SmartThings. Zamykamy iksem w lewym górnym rogu stronę internetową i po chwili pokaże nam się lista wszystkich urządzeń z aplikacji producenta. Klikamy Gotowe, znalezione urządzenie pojawi się w wybranym pokoju.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć żarówkę z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń. Pamiętaj, że usunięcie z aplikacji skutkuje również wyczyszczeniem urządzenia z wszelkich przypisanych procedur i scenerii. Należy pamiętać, aby usunąć żarówkę również z aplikacji Meross, ponieważ zostanie ono wykryte ponownie.

Aby uniknąć ponownego wyszukania żarówki, możemy trwale odłączyć apliację Meross. Tym samym usuwając wszystkie urządzenia Meross z ekosystemu SmartThings, aby tro zrobić musimy odłączyć usługę sieciową Meross z aplikacji SmartThings.

 1. Na ekranie głównym wybierz Menu (☰)
 2. Stuknij Koło zębate i wybierz Usługi sieciowe
 3. Wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) i wybierz Usuń
 4. Stuknij Minus (-) obok usługi
 5. Wybierz Usuń, aby potwierdzić.

Usunięcie z aplikacji Meross

Aby uniknąć ponownego wyszukania urządzenia przez aplikację SmartThings, należy również usunąć Smart Bulb z aplikacji Meross. W tym celu na kafelku żarówki w aplikacji Meross, klikamy przycisk ołówka, a następnie ustawienia i po przesunięciu ustawień w dół, wybieramy Remove device i potwierdzamy klikając Delete.

Chcąc zresetować żarówkę, włącz i wyłącz jej zasilanie z kontaktu 3 razy w ciągu 5 sekund. W czasie resetowania żarówka zmieni barwy kolorów.

Gdzie zakupić ?

Meross Smart LED Bulb (MSL120) dostępny jest w polskiej dystrybucji w cenie ok. 70 zł za sztukę. W pudełku znajdziemy żarówkę, instrukcje obsługi bez polskiej wersji językowej. Producent gwarantuje 2 lata gwarancji. Strona producenta znajduje się tutaj.

Opakowanie

One thought on “Meross Smart LED Bulb MSL120 – kolorowa żarówka po Wi-Fi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s