FIBARO KeyFob – stylowy pilot do sterowania inteligentnym domem

Sterowanie inteligentnym domem za pomocą fizycznego pilota jest najłatwiejszą możliwością jego obsługi dla osób np. z fizycznymi ograniczeniami. Przed zakupem takiego urządzenia musimy się skonsultować z osobą, która będzie go używać, aby mnogość funkcji, przycisków, jak i jego kształt nie były problemem w użytkowaniu. Przykładem takiej grupy mogą być seniorzy. Dzisiaj przedstawię pilot marki FIBARO o nazwie KeyFob.

Opis

Jak pisze producent: „KeyFob został zaprojektowany z myślą o każdym szczególe. Ergonomiczny i kompaktowy kształt sprawia, że idealnie leży w dłoni i kieszeni, a wypukłe przyciski umożliwiają intuicyjne klikanie.” Pilot rzeczywiście jest mały jego wymiary to 70x38x17 mm, z możliwością podpięcia do kluczy. Posiada sześć przycisków fizycznymi, o różnym kształcie, gdzie osoby niewidzące są w stanie rozróżnić przyciski. Każdy z nich możemy zaprogramować jako naciśnięcie, podwójne naciśnięcie, potrójne naciśnięcie, przytrzymanie oraz przytrzymanie w dół. Daje to możliwość aż 30 możliwości kombinacji, a co za tym idzie, możliwość obsługi również 30 zaprogramowanych wcześniej scen w domu. Konfiguracja i możliwości zależą już tylko wyobraźni i skonfigurowanego inteligentnego domu. Nie mamy tutaj możliwości tworzenia sekwencji, wykorzystując kombinację od 2 do 5 przycisków.
Kształty przycisków oraz ich przykładowa konfiguracja w automatyzacjach.

Opisywany pilot jest również wodoodporny zapewniając stopień ochrony IP54 gwarantuje to odporność na rozpryskującą się wodę, pył, a także niepożądaną próbą dostępu do wnętrza obudowy. Posiada drobną diodę LED. Pilot komunikuje się z centralą za pomocą protokołu Z-wave. Producent gwarantuje 2 lata pracy na baterii rzeczywiście można taki czas uzyskać. Bateria to CR2450 koszt około 9 zł za sztukę. Dostępny jest tylko kolor biały.

Wymiary urządzenia.

Prostymi przykładami zastosowania jest właśnie uzbrojenie i rozbrojenie zaprogramowanych systemów alarmowych bądź też kwestia wezwania pomocy po ulegnięciu wypadkowi przez osobę starszą.

  • Plusy
    • Wiele kombinacji
    • Stylowy design
    • Łatwo rozpoznawalne przyciski
  • Minusy
    • Przetwarzanie w chmurze

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy aż 6 sekcji z przyciskami „Button 1-6” są to kolejno 1-kwadrat, 2-koło, 3-iks, 4-trójkąt, 5-minus, 6-plus. W każdym możemy podpiąć polecenie pod wywołanie poprzez naciśnięcie, podwójne naciśnięcie, potrójne naciśnięcie i przytrzymanie oraz przytrzymanie w dół (niestety bardzo zawodne). Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań sensora. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju.

Urządzenia w ekosystemie SmartThings wykonuje przetwarzanie poleceń w chmurze, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie poleceń, aktualizowanie stanów urządzeń, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji.

Przy tworzeniu automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” urządzenie pozwala nam na jednego z sześciu przycisków a następnie metodę wywołania poprzez naciśnięcie, podwójne naciśnięcie, potrójne naciśnięcie i przytrzymanie oraz przytrzymanie w dół. Powiadomić nas może o baterii z zakresu 0 – 100% w tym czy są większe/mniejsze niż podana. Przykładowe wywołania zostały przedstawione powyżej.

Instalacja

Aby uruchomić do działania FIBARO KeyFob: Za pomocą dołączonego breloka lub monety otwórz pokrywę baterii, obracając ją w lewo i usuń naklejkę pod baterią. Później ją zamknij.

Dodanie do ekosystemu jest proste należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji. Kliknij ikonę Plus (+) na ekranie głównym i wybierz „Urządzenie”. Klikamy w aplikacji sekcję „Według marki”, znajdujemy markę FIBARO >> Pilot/przycisk i model „FIBARO KeyFob”. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybieramy koncentrator i pomieszczenie dla urządzenia. Klikamy dowolny przycisk trzy razy. Podczas dodawania dioda LED pulsuje na biało. Poczekać na dodanie i pozostaje nadać nazwę pilotowi.

Gdzie zakupić ?

Zawartość pudełka to pilot, bateria i kilka instrukcji obsługi w różnych językach.

Produkt jest szeroko dostępny na rynku. Cena to ok. 180-190 zł.

Instrukcja

25 myśli w temacie “FIBARO KeyFob – stylowy pilot do sterowania inteligentnym domem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s