Aeotec Button dla SmartThings – wyzwalaj akcje i sceny kliknięciem

Z pozoru prosty przycisk jest ważną częścią inteligentnego domu, za jego pomocą szybko bez wyciągania smartfona z kieszeni możemy uruchomić np. oświetlenie. Dzisiaj przyjrzymy się przyciskowi, który pierwotnie zadebiutował jako SmartThings Button, a teraz za jego produkcję odpowiada Aeotec. Zapraszam do recenzji przycisku Aeotec Button.

Opis

Głównymi funkcjami urządzenia jest prosta możliwość sterowania oraz pomiar temperatury. Mamy do dyspozycji jeden przycisk, z możliwościami jako naciśnięcie, podwójne naciśnięcie oraz przytrzymanie. Dzięki czemu możemy uruchomić 3 akcje tym przyciskiem. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee. Przycisk jest zasilany bateryjnie i informuje o aktualnym zużyciu. Bateria to CR2450 (3v) koszt około 9 zł za sztukę. Sensor ma wyjątkowo małe rozmiary długość: 4,1 cm, szerokość: 4,1 cm i wysokość: 1,48 cm. Dostępny tylko w kolorze białym, tył urządzenia jest wyposażony w magnez, co umożliwia zamontowanie go np. na lodówce. Wielkim minusem jest cena 115 zł.

  • Plusy
    • Rozmiar
    • Przetwarzanie lokalne
  • Minusy
    • Cena

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość zaprogramowania pojedynczego i podwójnego naciśnięcia oraz przytrzymania. Dostajemy informację o temperaturze, co ciekawe mamy dodatkową opcję w ustawieniach w celu korekty mierzonej przez czujnik temperatury. Ostatnią informacją jest aktualny stan baterii. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje„) znajdziemy listę procedur, gdzie używany jest przycisk. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań przycisku. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia.

Przy tworzeniu procedur, dawniej automatyzacje „Jeśli … to Wtedy”, ze względu na specyfikę urządzenia mamy do wyboru tylko opcję „Jeśli”, gdzie mamy możliwość, wybrania już wcześniej wspomnianych opcji, kiedy naciśnięto, dwukrotnie naciśnięto oraz przytrzymano przycisk. Dodatkowo wybranie opcji / wysłanie powiadomienia o temperaturze z zakresu 0 – 40°C w tym, czy są większe/mniejsze niż podana. Ostatnia informacja to stan baterii z zakresu od 0 do 100% w tym, czy jest większa/mniejsza.

Instalacja

Dodanie do ekosystemu jest proste należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji SmartThings. Klikamy na ekranie głównym przycisk Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Urządzenie, wybieramy markę Aeotec, a później Pilot/przycisk. Z dostępnej listy wybieramy model urządzenia Button (IM6001-BTP). Kontynuujemy pierwsze kroki, wybierając centralę i pomieszczenie dla urządzenia. Połączenia możemy dokonać poprzez zeskanowanie kodu QR bądź pominąć tę opcję i czekać na połączenie chwilkę dłużej. Należy wyciągnąć zabezpieczenie baterii. Po dodaniu do systemu dioda LED na przycisku zaświeci się na zielono, pomyślnym dodaniu możemy zmienić jego nazwę. Kończymy proces instalacji, klikając Gotowe.

Gdzie zakupić ?

Zawartość pudełka to opisywany przycisk Button, dwie przecięte na pół naklejki dwustronne, bateria i kilka instrukcji obsługi w różnych językach. Produkt jest dostępny w polskiej dystrybucji, cena sięga 115 PLN. Przewodnik użytkowania w języku angielskim dostępny jest tutaj.

3 myśli w temacie “Aeotec Button dla SmartThings – wyzwalaj akcje i sceny kliknięciem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s